Established 1999

WĘGIERSKI PRZYKŁAD

22 wrzesień 2016

Orban Zwycięzca

Autorka zna się na rzeczy, gdyż była dyrektorem gabinetu politycznego węgierskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej, kiedy rząd Orbana toczył tytułowe bitwy w walce o wolność węgierskiej gospodarki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz z Unią Europejską. Rząd ten postanowił uwolnić się od zadłużenia, którego spłata wysysała zasoby węgierskiej gospodarki i odbierała pieniądze ludziom. Ponadto, rząd Orbana pomógł Węgrom spłacić kredyty mieszkaniowe, zaciągnięte w walutach obcych. Problemy uwidoczniły się, gdy ujawniono, że rząd liberalno-lewicowy, który rządził na Węgrzech przed Fideszem, czyli Węgierską Unią Obywatelską, prowadził kreatywną statystykę gospodarczą, naginając wskaźniki ekonomiczne do potrzeb sprawozdawczych dla Brukseli, by utrzymać formalnie Węgry na poziomie dopuszczalnego budżetu deficytowego. – recenzuje Jacek Potocki.

Po przejęciu władzy Victor Orban i jego minister gospodarki Guorgy Matolcy stwierdzili, że dane dotyczące gospodarki węgierskiej zostały przekłamane do tego stopnia, iż utrzymanie poziomu dopuszczalnego formalnie deficytu będzie wymagało nadzwyczajnych posunięć. Orban jednak nie chciał przerzucać ciężaru uzdrowienia gospodarki na społeczeństwo, poprzez nałożenie podatków lub obniżenie emerytur czy wynagrodzeń. A polityka „zaciskania pasa” to dla MFW i Unii Europejskiej tradycyjnie najlepsze i bardzo rekomendowane sposoby „wyjścia na prostą”. Orban odrzucił takie rozwiązanie i od tego momentu, jak pisze autorka, „Węgry w sferze finansowej i gospodarczej trzymane są w szachu”. Premier Węgier uznał, że poprawa gospodarki powinna nastąpić poprzez wzrost gospodarczy, nie zaś poprzez restrykcje.

W książce przedstawione zostały zmagania rządu węgierskiego z Waszyngtonem i Brukselą, a także z międzynarodowymi agencjami ratingowymi, które oceniały stan węgierskiej gospodarki dla inwestorów. Helga Wiedermann jednoznacznie stwierdziła, że obie struktury międzynarodowe oraz agencje działają wyłącznie w interesie multinarodowych i amerykańskich korporacji oraz banków. Orban obniżył podatki od dochodów osobistych i wprowadził podatek liniowy zamiast progresywnego, ale jednocześnie wprowadził podatki od transakcji handlowych, banków.

Bruksela krytykowała każde posunięcie rządu węgierskiego, wymuszała na Budapeszcie negocjacje z MFW, w celu podpisania kolejnej umowy kredytowej i zaakceptowanie przez Węgry ostrego „programu oszczędnościowego”. A agencje ratingowe szantażowały rząd węgierski, że obniżą rating, jeśli Orban będzie kontynuował swoją politykę. A jakie były słowa potępienia, gdy Budapeszt usiłował zmusić banki, by zgodziły się na możliwość jednorazowej spłaty całego kredytu przez dłużników! Przecież takie rozwiązanie pozbawiłoby banki stałych dochodów, pochodzących z regularnego drenowania kieszeni obywateli Węgier.

Na kartach książki opisana została ogromna kampania, którą Węgry w efekcie wygrały, mimo gróźb ze strony Brukseli i MFW. Warto tę książkę przeczytać, by z jednej strony mieć obraz środków, jakie zastosowano w walce o wolność węgierskiej gospodarki, a z drugiej strony zobaczyć, jakie wspaniałe efekty może przynieść właściwe sprecyzowanie celów i determinacja działań dla ich osiągnięcia.

Sporo lekcji z tych zmagań płynie dla Polski.

                                                                                              Jacek Potocki

Helga Wiedermann, Szachy i poker: kronika zwycięskich bitew, stoczonych w walce o wolność węgierskiej gospodarki”. Wydawnictwo „ Kairosz Kiado”, Budapeszt / „Fronda”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 178, wrzesień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. CLINTON VERSUS TRUMP

  O debacie teraz ja!
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne więzienia CIA w Polsce
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia kołem się toczy
 4. OSZCZĘDNY JAK POLAK

  Przede wszystkim na czarną godzinę
 5. WĘGIERSKI PRZYKŁAD

  Orban Zwycięzca
 6. IMR ADVERTISING BY PR

  Kosmetyki w skarpetkach
 7. OPOWIADANIE

  Z życia Napoleonów
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polski eksport do Chin
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kto mieczem wojuje...
 10. I CO TERAZ?

  Kalejdoskop ciekawostek amerykańskich wyborów
 11. IMR ADVERTISING BY PR

  Na słodko i wytrawnie
 12. WIATR OD MORZA

  Witaj, Grodno
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Zapomniany geniusz
 14. I CO TERAZ?

  Z braku armat
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie sądzę, że jak świat światem...
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przydatni hitlerowcy
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Autocelebracja
 18. I CO TERAZ?

  Dzieje się i będzie się działo. W Ameryce
 19. WIATR OD MORZA

  Dokąd pędzą szaleńcy
 20. WIZERUNEK BIZNESMENA

  Każdy sobie rzepkę skrobie