Established 1999

WĘGIERSKI PRZYKŁAD

22 wrzesień 2016

Orban Zwycięzca

Autorka zna się na rzeczy, gdyż była dyrektorem gabinetu politycznego węgierskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej, kiedy rząd Orbana toczył tytułowe bitwy w walce o wolność węgierskiej gospodarki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz z Unią Europejską. Rząd ten postanowił uwolnić się od zadłużenia, którego spłata wysysała zasoby węgierskiej gospodarki i odbierała pieniądze ludziom. Ponadto, rząd Orbana pomógł Węgrom spłacić kredyty mieszkaniowe, zaciągnięte w walutach obcych. Problemy uwidoczniły się, gdy ujawniono, że rząd liberalno-lewicowy, który rządził na Węgrzech przed Fideszem, czyli Węgierską Unią Obywatelską, prowadził kreatywną statystykę gospodarczą, naginając wskaźniki ekonomiczne do potrzeb sprawozdawczych dla Brukseli, by utrzymać formalnie Węgry na poziomie dopuszczalnego budżetu deficytowego. – recenzuje Jacek Potocki.

Po przejęciu władzy Victor Orban i jego minister gospodarki Guorgy Matolcy stwierdzili, że dane dotyczące gospodarki węgierskiej zostały przekłamane do tego stopnia, iż utrzymanie poziomu dopuszczalnego formalnie deficytu będzie wymagało nadzwyczajnych posunięć. Orban jednak nie chciał przerzucać ciężaru uzdrowienia gospodarki na społeczeństwo, poprzez nałożenie podatków lub obniżenie emerytur czy wynagrodzeń. A polityka „zaciskania pasa” to dla MFW i Unii Europejskiej tradycyjnie najlepsze i bardzo rekomendowane sposoby „wyjścia na prostą”. Orban odrzucił takie rozwiązanie i od tego momentu, jak pisze autorka, „Węgry w sferze finansowej i gospodarczej trzymane są w szachu”. Premier Węgier uznał, że poprawa gospodarki powinna nastąpić poprzez wzrost gospodarczy, nie zaś poprzez restrykcje.

W książce przedstawione zostały zmagania rządu węgierskiego z Waszyngtonem i Brukselą, a także z międzynarodowymi agencjami ratingowymi, które oceniały stan węgierskiej gospodarki dla inwestorów. Helga Wiedermann jednoznacznie stwierdziła, że obie struktury międzynarodowe oraz agencje działają wyłącznie w interesie multinarodowych i amerykańskich korporacji oraz banków. Orban obniżył podatki od dochodów osobistych i wprowadził podatek liniowy zamiast progresywnego, ale jednocześnie wprowadził podatki od transakcji handlowych, banków.

Bruksela krytykowała każde posunięcie rządu węgierskiego, wymuszała na Budapeszcie negocjacje z MFW, w celu podpisania kolejnej umowy kredytowej i zaakceptowanie przez Węgry ostrego „programu oszczędnościowego”. A agencje ratingowe szantażowały rząd węgierski, że obniżą rating, jeśli Orban będzie kontynuował swoją politykę. A jakie były słowa potępienia, gdy Budapeszt usiłował zmusić banki, by zgodziły się na możliwość jednorazowej spłaty całego kredytu przez dłużników! Przecież takie rozwiązanie pozbawiłoby banki stałych dochodów, pochodzących z regularnego drenowania kieszeni obywateli Węgier.

Na kartach książki opisana została ogromna kampania, którą Węgry w efekcie wygrały, mimo gróźb ze strony Brukseli i MFW. Warto tę książkę przeczytać, by z jednej strony mieć obraz środków, jakie zastosowano w walce o wolność węgierskiej gospodarki, a z drugiej strony zobaczyć, jakie wspaniałe efekty może przynieść właściwe sprecyzowanie celów i determinacja działań dla ich osiągnięcia.

Sporo lekcji z tych zmagań płynie dla Polski.

                                                                                              Jacek Potocki

Helga Wiedermann, Szachy i poker: kronika zwycięskich bitew, stoczonych w walce o wolność węgierskiej gospodarki”. Wydawnictwo „ Kairosz Kiado”, Budapeszt / „Fronda”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 178, wrzesień 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. CLINTON VERSUS TRUMP

    O debacie teraz ja!
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajne więzienia CIA w Polsce
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Historia kołem się toczy
  4. OSZCZĘDNY JAK POLAK

    Przede wszystkim na czarną godzinę
  5. WĘGIERSKI PRZYKŁAD

    Orban Zwycięzca
  6. IMR ADVERTISING BY PR

    Kosmetyki w skarpetkach
  7. OPOWIADANIE

    Z życia Napoleonów
  8. Z KRONIKI BYWALCA

    Polski eksport do Chin
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Kto mieczem wojuje...
  10. I CO TERAZ?

    Kalejdoskop ciekawostek amerykańskich wyborów
  11. IMR ADVERTISING BY PR

    Na słodko i wytrawnie
  12. WIATR OD MORZA

    Witaj, Grodno
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Zapomniany geniusz
  14. I CO TERAZ?

    Z braku armat
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Nie sądzę, że jak świat światem...
  16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Przydatni hitlerowcy
  17. W OPARACH WIZERUNKU

    Autocelebracja
  18. I CO TERAZ?

    Dzieje się i będzie się działo. W Ameryce
  19. WIATR OD MORZA

    Dokąd pędzą szaleńcy
  20. WIZERUNEK BIZNESMENA

    Każdy sobie rzepkę skrobie