Established 1999

UMYSŁY ŚCISŁE GÓRĄ

7 października 2013

Rośnie popyt na inżynierów - 7.10

Polska pozostaje państwem atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Na terenie kraju powstają oddziały wielu międzynarodowych firm, czego efektem są nowe miejsca pracy. Konsultanci agencji doradztwa personalnego Experis Engineering obserwują również wzrost zapotrzebowania
na inżynierów. Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie. To świadczy o postępie technologicznym Polski, do czego od wielu lat zmierzaliśmy,
a czego oznaki powoli zaczynamy obserwować.

– Obecnie dobrzy inżynierowie nie poszukują pracy. Trend jest tu odwrotny, to praca poszukuje ich, – komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów. – Wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską zauważalne jest głównie wśród firm inżynieryjnych oraz produkcyjnych, gdzie występują działy konstrukcyjne, projektowe czy też badań i rozwoju. Najbardziej pożądane kompetencje i umiejętności koncentrują się wokół takich branż, jak elektronika, elektrotechnika, mechanika maszyn, hydraulika siłowa, pneumatyka, automatyka, konstrukcje budowlane. Prócz wiedzy i doświadczenia pracodawcy doceniają u polskich kandydatów także otwartość na naukę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w codziennej pracy – wyjaśnia przedstawiciel Experis.


W związku ze wzrostem inwestycji prowadzonych na naszym rynku przez firmy zagraniczne, zmianie ulegają wymagania stawiane chcącym w nich pracować kandydatom. Obok umiejętności technicznych, na znaczeniu zyskuje znajomość języków obcych. Najczęściej wymaganym jest język angielski lub niemiecki, a nierzadko obydwa z nich. Polscy inżynierowie w strukturach międzynarodowych firm pełnią często role kierowników projektów. Wiąże się to dodatkowo z koniecznością posiadania zdolności interpersonalnych, organizacyjnych, a także umiejętnością analitycznego myślenia. Realizując zadania związane z zarządzaniem projektami, a tym samym ludźmi, inżynierowie powinni sprostać wymogom właściwego motywowania zespołu, delegowania oraz egzekwowania realizacji zadań, dążenia do założonych celów biznesowych.


– Przy rekrutacji na stanowiska inżynieryjne w międzynarodowych firmach lista wymagań wzrasta, – wyjaśnia Kamila Idzik-Kielnar. – Pracodawcy napotykając na problem w rekrutacji odpowiednich kandydatów, coraz chętniej korzystają ze wsparcia firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w pozyskaniu przedstawicieli danej grupy zawodowej. Naszą rolą jest identyfikowanie najciekawszych talentów na rynku. To wymagające zadanie. Z jednej strony musimy dokładnie poznać i określić potrzeby pracodawcy, z drugiej zaś dopasować do tych wysokich wymagań kandydata, nie zapominając i o jego preferencjach. Jednocześnie kandydaci, z którymi rozmawiamy oczekują, że konsultant będzie ekspertem nie tylko rynku pracy, ale również w danej branży i będzie rozumiał specyfikę pracy kandydata. Dzięki sprostaniu tym wymaganiom stajemy się dla niego nie tylko partnerem do rozmowy, ale również zaufanym doradcą w rozwoju kariery. Stanowimy zatem platformę porozumienia pomiędzy pracodawcą oraz kandydatem, a to fascynująca, ale i odpowiedzialna funkcja.


Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis Engineering jest partnerem pomagającym poruszać się na współczesnym rynku pracy zarówno inżynierom, jak i współpracującym z nimi przedsiębiorcom. Zwracający się do agencji pracodawcy mogą mieć pewność, że współpracujący z nią kandydaci to najlepsi, wykwalifikowani w swojej branży specjaliści. Z kolei inżynierowie, dzięki posiadanej przez agencję znajomości rynku i sieci kontaktów, zyskują ciągłość projektów, szybko otrzymując kolejne prace. Konsultanci Experis Engineering zachęcają ich także do większej aktywizacji i świadomego wybierania kontaktów zawodowych. Doradzają przy wyborze, a także negocjowaniu warunków kontraktu.


 


***


 


Experis


Experis™ jest światowym liderem w dziedzinie doradztwa personalnego i rekrutacji specjalistów. Firma zapewnia klientom kompetencje, których potrzebują do rozwoju swoich organizacji. Experis łączy wiedzę na temat branży z wyjątkowym zrozumieniem ludzkiego potencjału, dzięki czemu zapewnia firmom niezbędnych specjalistów i kadrę zarządzającą w obszarach IT, inżynierii oraz finansów.


Firma specjalizuje się również w dostarczaniu rozwiązań projektowych, które pozwalają klientom przyspieszać rozwój i optymalizować koszty prowadzonej działalności. Oferta Experis obejmuje rozwiązania on-site, off-site oraz offshore.


Więcej informacji o Experis Polska znajduje się na stronie: www.experis.pl.   


 


ManpowerGroup w Polsce


ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 r. wspiera firmy i kandydatów w Polsce. Organizacja posiada 40 agencji i jest obecna w 25 miastach w całym kraju. ManpowerGroup oferuje unikalne rozwiązania dla firm i kandydatów poprzez: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® i Experis™.


Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement. Realizowana przez ManpowerGroup usługa outplacementu
jest oparta o metodologię, materiały oraz narzędzia Right Management, światowego eksperta w obszarze zarządzania talentami i karierą.
Więcej o ManpowerGroup w Polsce na stronie
www.manpowergroup.pl.

W wydaniu nr 143, październik 2013 również

 1. ZAMIARY NA SIŁY

  Mit emerytury obywatelskiej - 25.10
 2. KRYZYS GOSPODARCZY 2007-2008

  Przyczyny i następstwa - 24.10
 3. KULTURA DROGOCENNA

  Muzeum więcej warte niż Warszawa - 18.10
 4. ZARABIANIE Z PASJĄ

  Inwestycja w autografy - 16.10
 5. WIEK WPŁYWA NA JAKOŚĆ

  Coraz mniej starej whisky - 16.10
 6. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ STUDENCKA

  Umiejętność tworzenia pracy sobie - 7.10
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Piłsudski w oczach Moskwy - 21.10
 8. DEMOGRAFIA A EMERYTURY

  Droga ku przepaści - 7.10
 9. UMYSŁY ŚCISŁE GÓRĄ

  Rośnie popyt na inżynierów - 7.10
 10. BIELUCH PROMUJE CHEŁM

  Sąsiad na widelcu - 7.10
 11. REFERENDUM ODWOŁAWCZE

  Czas na nowe zasady - 4.10
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Stare, nowe państwo - 21.10
 13. MIT WIECZNIE ŻYWY

  Jak zarobić na Marilyn? - 2.10
 14. DLA DEGUSTATORÓW

  Whisky odporna na kryzys - 2.10
 15. W IMR ADVERTISING BY PR

  Jesienny szyk - 2.10
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Uciekając przed głodem - 16.10
 17. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Czwartek, 31.10 – Jak dzieci
 18. SZTUKA MANIPULACJI

  Wykręt proceduralny - 1.10
 19. I CO TERAZ?

  Jeszcze jeden rok - 21.10