Established 1999

THRILLER DECYDENTA

17/09/2019

Produkcja "nadludzi"

Książka obejmuje dwa równoległe wątki, dwa śledztwa: pierwsze to śledztwo w sprawie zabójstwa, prowadzone przez komisarza Pierre’a Niemansa i drugie śledztwo, w sprawie zbezczeszczenia grobu dziecka.

Śledztwa są prowadzone przez porucznika Karima Abdoufa, Araba, najpierw złodzieja, który postanowił zostać policjantem. Karim jest skłócony ze swoim szefem, który nieustannie rzuca mu kłody pod nogi.

Niemans jest słynnym, ale dość niepokornym policjantem, zwolennikiem stosowania siły. W książce będzie miał poważne kłopoty z powodu pobicia angielskiego, brutalnego kibola, który zresztą zmarł. Policjant zostaje oddelegowany do małego miasteczka uniwersyteckiego Guernon, by wyjaśnić sprawę śmierci kierownika biblioteki uniwersyteckiej, którego znalezionego przytroczonego w niedostępnym miejscu do skalnej ściany. Żona bibliotekarza jest wrogo nastawiona do policji i nie chce udzielać jakichkolwiek wyjaśnień. Przy okazji, czytelnicy mogą prześledzić drogę życiową Niemansa, któremu udaje się otrzymać pomoc od domorosłej alpinistki, Fanny Ferreira, wykładowcy geologii na uniwersytecie.

Czytelnik śledzi przebieg obu śledztw, które stykają się w pewnym momencie. Są to dość zawiłe śledztwa, ocierające się wręcz o nieprawdopodobieństwo.

Głównym elementem jest działalność pewnej kobiety, która dąży do usunięcia wizerunku swojego dziecka ze wszystkich nośników. Okazuje się, że nie było żadnego chłopca, którego grób rzekomo zbezczeszczono, tylko były dziewczynki.

Na uwagę zasługuje, poruszony w książce, problem „poprawiania” zniewieściałych jednostek ludzkich i dążenie do wyprodukowania człowieka doskonałego zarówno pod względem intelektualnym jak i fizycznym.

W miejscowości opisywanej, były dwie, przeciwstawne, grupy ludzi: uniwersyteccy intelektualiści, zdegenerowani fizycznie i zdrowi wieśniacy, ale bez wykształcenia. Jak w takich warunkach „wyprodukować” wyjątkowego „nadczłowieka”? Wymyślono metodę: podmieniano w czasie porodu dzieci słabych fizycznie profesorów uniwersytetu na dzieci wiejskie. A co potem? Ano, wychowanie zdrowych fizycznie dzieci w rodzinach profesorskich wlewało do ich mózgów mądrość. Pech chciał, że pewnego dnia, pewna kobieta urodziła bliźniaczki. Jedną z dziewczynek podmieniono, drugą zostawiono i pewnego dnia obie identyczne dziewuszki spotkały się w tej samej klasie, której wychowawczynią była ich matka. I obie stały się mścicielkami, przenoszącymi do wieczności wszystkich pomysłodawców i sprawców podmian i procesu tworzenia „nadludzi”, przekraczających „purpurowe rzeki”. Obie mścicielki też zresztą kończą marnie i giną.

Wspaniały thriller! Nieco inny, niż film o tym samym tytule, ale również nie można się od niego oderwać.

                                                                                              Jacek Potocki

Jean-Christophe Grangé „Purpurowe rzeki”. Tłum. Wiktoria Melech. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem