Established 1999

THRILLER DECYDENTA

23 kwiecień 2020

Potem było przedtem

Akcja powieści toczy się w 1468 roku w Anglii. Młody, 24-letni ksiądz, Christopher Fairfax, zostaje wysłany na pogrzeb proboszcza parafii w położonej na odludziu wiosce.

Ksiądz Fairfax widzi proboszcza w trumnie; jest bardzo pokiereszowany. Gospodyni wyjaśnia, że spadł on z urwiska i się zabił. Ksiądz Fairfax, ulokowany w gabinecie proboszcza, odkrywa interesujące księgi i zapiski zakazanego Towarzystwa Antykwarycznego czyli Towarzystwa Miłośników Starożytności.

Sam pogrzeb proboszcza zostaje „ubogacony” incydentem, wykrzyczanym przez jednego z późniejszych bohaterów powieści, w jego trakcie i potem ksiądz Fairfax spotyka się zarówno z elitą wioski, jak i z prostymi, niewykształconymi jej mieszkańcami.

Czytelnik śledzi wątki osobiste bohaterów. W nocy po pogrzebie, ma okazję dokładnie zapoznać się z wcześniej znalezioną dokumentacją Towarzystwa Antykwarycznego. Z dokumentów wynika, że przed aktualną cywilizacją, kierowaną przez Kościół, istniała doskonale zorganizowana cywilizacja techniczna.

Ksiądz Fairfax czyta w dokumentach o bankomatach, Internecie, o kartach kredytowych, o „dziwnych” środkach łączności. Potem była jakaś Apokalipsa, (powódź, trzęsienia ziemi, potworna epidemia, choć generalnie nie ma dokładnie omówionych jej przyczyn). A potem tamta cywilizacja się skończyła, została uznana za herezję, a jej zwolennicy byli niszczeni fizycznie, natomiast zapanowała w Anglii cywilizacja kościelna, w której Kościół i biskupi byli najwyższymi autorytetami.

Powieść to nic innego, jak walka wyznawców „starego” ze zwolennikami „nowego”. Ciekawe, że zwolennicy „starego” to ludzie wykształceni a ci „nowi” to zwykle byli niewykształceni chłopi i robotnicy niewykwalifikowani. Inny element powieści to świetna orientacja ówczesnych biskupów w całokształcie sytuacji: posługiwali się donoszącą im o w wszystkim agenturą, ulokowaną w środowisku „starych”.

Rewelacyjny pomysł autora i doskonała jego realizacja, z dobrym, choć może i dość zaskakującym, happy endem, którego tu nie wypada zdradzić, gdyż książkę trzeba po prostu przeczytać, by sobie do końca uświadomić, kto jest poplecznikiem postępu, a kto zwolennikiem konserwatyzmu.

Jacek Potocki

Robert Harris. „Drugi sen”. Tłum. Andrzej Szulc. Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2020

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny