Established 1999

THRILLER DECYDENTA

1 października 2019

Zaskakujące zakończenie

Jedenastoletni chłopiec ginie w parku miejskim, brutalnie zgwałcony i zamordowany. Liczni świadkowie widzieli go w towarzystwie znanego i popularnego trenera Terry’ego Maitlanda. 

Inny bohater powieści, detektyw Ralph Anderson, nakazuje aresztowanie trenera na meczu, na oczach wielu mieszkańców miasteczka, w obecności jego żony i córek. Trener zaprzecza, że zabił i ma 100-procentowe alibi, ale o jego winie i o popełnieniu zbrodni przesądzają ślady DNA, znalezione na zamordowanym chłopcu.

Akcja powieści na początku dotyczy zbadania istoty alibi i okazuje się, że rzeczywiście trener w momencie popełnienia zbrodni na chłopcu, przebywał na spotkaniu z pewnym pisarzem w zupełnie innej miejscowości. Ale jednocześnie, przez cały czas, ludzie potwierdzają, że Maitland i chłopiec w chwili zbrodni, byli razem. Potem Maitland ginie, podczas doprowadzenia do sądu, z rąk brata zamordowanego chłopca, a detektywa zaczyna zastanawiać fakt, dlaczego pewnego faceta, bardzo aktywnego w trakcie zabójstwa Maitlanda, nie objęły transmisje telewizyjne. Po prostu, nie było go na ekranie telewizorów podczas transmisji, mimo że był przed sądem.

Do akcji wkracza sprytny adwokat Howie Gold, oraz pani Holly Gibney, działająca na zlecenie jednego z asystentów adwokata. W międzyczasie zdarzają się dziwne wizyty w rodzinie zmarłego Terry’ego, a także niewyjaśnione zbrodnie w okolicy. I Holly wpada na zaskakujące rozwiązanie sprawy: zbrodni dokonuje jakiś przybysz, którego kobieta nazywa Outsiderem; określa jego osobowość i umiejętność przybierania postaci innych, żyjących osób. Wskazuje też sposób, jak dopaść Outsidera. Dopadają go Holly i Ralph. Detektywa przed śmiercią z rąk Outsidera ratuje w nieprawdopodobny sposób Holly, eliminując Outsidera z grona żywych.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową wyobraźnię Stephena Kinga i umiejętność przelania tej wyobraźni na papier. Przejęcie przez kogoś innej osobowości i postaci… tego jeszcze nie było! Outsider mógł w tej powieści niepostrzeżenie przenikać przez mury, chodzić po pomieszczeniach, należących do innych. Wreszcie mógł przejmować nie tylko mentalność i wygląd innego człowieka, ale i jego odciski palców oraz DNA, co skutecznie gmatwało pracę policji i prokuratury.

Trzeba tę książkę przeczytać i dowiedzieć się, jak niemożliwe stało się możliwym. Na szczęście, jedynie w powieści…

                                                                                                 Jacek Potocki

Stephen King. „Outsider”. Tłum. Tomasz Wilusz. Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 2. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 3. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 5. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 6. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 7. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 8. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 10. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 12. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 16. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 18. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie