Established 1999

TAKI JEST TEN ŚWIAT

1 marzec 2012

Zamachy będą

Kiedy zrodził się współczesny terroryzm i jak wygląda dziś – zastanawia się w najnowszym opracowaniu amerykański ekspert George Friedman, twórca i szef ośrodka analitycznego Stratfor. Podkreśla, że terroryzm arabski, który zrodził się w latach 60., był wynikiem zimnej wojny i decyzji ZSRR o zasilaniu, szkoleniu i na wszelkie sposoby zachęcaniu do czynu różnorakich ugrupowań na Bliskim Wschodzie.

HENRYK SUCHAR


Moskwa i jej bliskowschodnie marionetki sponsorowały też marksistowskie grupy terrorystyczne w Europie i Ameryce Łacińskiej. Wspierały również Japońską Czerwoną Armię mającą charakter terrorystyczny.
Miejsca takie jak Jemen Południowy i Libia stały się azylami dla marksistowskich bojowników rozmaitej narodowości – twierdzi Friedman. Uczyli się tam oni terrorystycznego rzemiosła, często wykładanego przez pracowników KGB i niemieckiej służby bezpieczeństwa Stasi. Friedman dodaje, że zimna wojna doprowadziła też do powstania Al.-Kaidy oraz globalnego ruchu dżihadystów.
Bojownicy przybywający by zwalczać wojska radzieckie, które najechały Afganistan, byli trenowani w obozach na terenie północnego Pakistanu przez instruktorów z CIA i wywiadu pakistańskiego ISI. Ośmieleni wycofaniem się Rosjan z Afganistanu, jednocześnie przypisujący sobie zasługi w upadku ZSRR, bojownicy ci postanowili rozszerzyć działania na inne części świata.
Dalej amerykański politolog zwraca uwagę: związek pomiędzy terroryzmem, któremu patronuje państwo a zimną wojną był tak głęboki, że kiedy to zimna wojna dobiegła końca, a wraz z nią nastąpił rozpad ZSRR, wiele osób uważało, że to już kres terroryzmu.
George Friedman wyjaśnia jeszcze, że istnieją różne definicje terroryzmu, m.in. taka, iż jest to politycznie motywowana przemoc przeciwko cywilom. Wiele aktów terroru nosi w sobie element religijny, który jednak ma związek z szerszymi celami politycznymi. Jak zaznacza amerykański analityk, zarówno człowiek opowiadający się za delegalizacją aborcji, jak i dżihadysta dążący do tego by USA wyszły z Iraku, postępują według zasad religijnych, ale ostatecznie chodzi im o osiągnięcie celów politycznych.
Friedman konkluduje, że będą się zmieniać nie tylko cykle geopolityczne, a także to, kto i w jaki sposób stosuje terroryzm. Terroryzm pozostanie jako rodzaj taktyki walki, niezależnie od tego co przyniesie następny cykl geopolityczny. To niewesoły wniosek.


Henryk Suchar

W wydaniu nr 124, marzec 2012 również

  1. KLUCZOWE ZNACZENIE PAŃSTWA ŚRODKA

    Czy Chiny zakłócą pokryzysowy spokój?
  2. AZJATYCKIE TYGRYSY

    Indie na drodze rozwoju
  3. XV Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

    Partnerstwo Dla Sukcesu
  4. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Piątek, 30.03 - J-23 przestał nadawać
  5. SZTUKA MANIPULACJI

    Kiełbasa i pies
  6. SEMINARIUM EUROPEJSKIE

    Lobbing o ACTA
  7. HISTORIA LOBBINGU

    Definicja wódki dzieli Europę
  8. DIAMENTY SĄ WIECZNE

    A ile kosztują?
  9. GRECJA ZBANKRUTOWAŁA

    Kto następny?
  10. PRACA W POLSCE

    Umiarkowany optymizm
  11. GENERACJA Y

    Szansa czy konflikt?
  12. FUNDACJA JA WISŁA

    Grób pułkownika
  13. I CO TERAZ?

    Cieszmy się! - 24.03
  14. POWSTRZYMYWANA EKSPANSJA

    Nie wszystko Chińczyk kupić może
  15. INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH RAPORTUJE

    Korupcja jest, ale mniejsza
  16. RAPORT WYŻSZEJ SZKOŁY PROMOCJI

    Lobbing źle postrzegany
  17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Hombre Kapuściński
  18. SIŁA POLITYKI

    Wieczna elita - 28.03
  19. ZERWANE WIĘZI

    Politycy sobie, wyborcy sobie
  20. WRAKI NA POLSKICH DROGACH

    Fachowość gwarancją bezpieczeństwa
  21. PODNOSZENIE WIEKU EMERYTALNEGO

    Rozsądna alternatywa
  22. TAKI JEST TEN ŚWIAT

    Zamachy będą
  23. BARBARA GAŁCZYŃSKA

    Słowa, słowa, słowa...
  24. LEKTURY DECYDENTA

    "Nielegalni"