Established 1999

SZTUKA KOMIKSÓW

8 grudnia 2014

To był świetny rok - 8.12

Do niedawna w Polsce jeszcze nie istniał, przynajmniej w świadomości większości z nas. Dziś, po dwóch latach funkcjonowania, rynek oryginalnych plansz komiksowych gwałtownie się rozwija. W tym roku jego wartość może osiągnąć poziom 2 mln zł. Rok 2014 był wyjątkowo łaskawy dla całkiem nowego w Polsce, rynku plansz komiksowych. Przedmiotem obrotu są na nim oryginalne prace plastyczne (rysunki, malarstwo), tworzone na potrzeby wydania komiksów. Działające na emocje i odnoszące się do sentymentów prace autorstwa Janusza Christy do komiksu „Kajko i Kokosz”, plansze do „Kapitana Klossa” Mieczysława Wiśniewskiego, czy kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego, stały się obiektem pożądania i dziś za oryginalne rysunki tych autorów trzeba zapłacić nawet ponad 10 tys. zł.

Dwa lata temu plansze do Klossa można było nabyć nawet poniżej jednego tysiąca złotych. Na aukcji z lutego tego roku – w okolicach 4000 zł. Na aukcji z listopada już za 5 500 zł i więcej – mówi Marek Kasperski z ArtKomiks.pl

Nowi gracze


Po szesnastu miesiącach od otwarcia pierwszej polskiej galerii specjalizującej się w sprzedaży prac artystów komiksowych ArtKomiks.pl, na ten dynamicznie rozwijający się rynek wszedł dom aukcyjny Desa Unicum. Podczas zorganizowanych w tym roku trzech aukcji (luty, maj, listopad) udało się sprzedać prace za ponad 750 tys. zł. To bardzo dobry wynik, nie tylko jak na pierwszy rok działalności w zupełnie nowym segmencie, ale i z powodu jednostkowych cen na poziomie 3-6 tys. zł za pojedynczą pracę podczas, gdy jeszcze 2 lata temu ceny sięgały nawet zaledwiekilkuset złotych. Z początkiem roku ofertę inwestycji w plansze komiksowe swoim klientom zaprezentowała z kolei firma Wealth Solutions.


Sztuka komiksu stała się już pełnoprawną częścią rynku sztuki współczesnej, a liczne przykłady zarówno z rynków zagranicznych, jak i krajowego pokazują, że starannie wybrana plansza komiksowa może sprawdzić się również jako lokata kapitału. Postanowiliśmy z związku z tym zaoferować naszym Klientom profesjonalne doradztwo w zakupach także oryginalnych plansz komiksowych – mówi Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions.


Pierwsza aukcja internetowa


Lista podmiotów obecnych na tym rynku wciąż jednak się powiększa. Dom aukcyjny Agra-Art przygotował pierwszą w kraju internetową Aukcję Sztuki Komiksu i Animacji. W dniach 2-9 grudnia na stronie internetowej agraart.pl można wylicytować 50 wyselekcjonowanych prac. Wśród nich znajdziemy zarówno polskich klasyków, jak i przedstawicieli aktualnie tworzonego komiksu, czy komiksu amerykańskiego. Całość została uzupełniona przez prace z zakresu animacji, jak chociażby z kultowej serii „Beavis i Butt-head”, świecącej w latach 90. triumfy na kanale MTV. Na aukcji będą dostępne także oryginalne projekty komiksowych okładek.


Szybko rośnie grupa kolekcjonerów oraz ceny na licytacjach. Na naszych oczach komiks staje się rozsądną ofertą dla inwestorów poszukujących okazji na niezły zarobek. To tylko kilka powodów, dla których podjęliśmy decyzję o organizacji pierwszej w Polsce internetowej Aukcji Sztuki Komiksu i AnimacjiKonrad Szukalski, wiceprezes domu aukcyjnego Agra-Art.


Co dalej?


Trwają już także prace nad przygotowaniem aukcji stacjonarnej, zaplanowanej na 7 lutego 2015 r. przez Sopocki Dom Aukcyjny. W ofercie ma pojawić się ok. 70 prac z kilkoma bardzo atrakcyjnymi niespodziankami, w tym zagraniczne prace z akcentami polskimi oraz prace do animacji z wytwórni Walta Disneya.


Wartość transakcji przeprowadzonych w Polsce w mijającym roku na rynku aukcyjnym, galeryjnym, jak również w ramach sprzedaży między kolekcjonerami, dziś oszacować można nawet na ponad 2 mln zł. Dodać jednak należy, że są to dopiero początki rodzimego rynku sztuki komiksu, a najbliższe lata przyniosą z pewnością dalszy jego rozwój.


www.wealth.plW wydaniu nr 157, grudzień 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ikona - 22.12
 2. TP NR 51-52, PŁYTA DVD

  Ks. Boniecki komentuje Biblię - 18.12
 3. IMR ADVERTISING BY PR

  Gotowe na Sylwestra, edycja 5 - 17.12
 4. WIATR OD MORZA

  Życzenia dla Jarosława K. - 30.12
 5. KONIEC UNII EUROPEJSKIEJ?

  Obywatele głosu nie mają - 16.12
 6. DIAMENTY JEDNAK SĄ WIECZNE

  Nadchodzą jeszcze lepsze czasy - 12.12
 7. TP NR 51-52

  Trzy ucieczki Boga - 16.12
 8. SZTUKA KOMIKSÓW

  To był świetny rok - 8.12
 9. KRONIKA BYWALCA

  Kolędy u Anglików - 17.12
 10. ANGLIK IN POLAND

  Szlachetna grafomania - 3.12
 11. I CO TERAZ?

  Byle przeczekać - 16.12
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Gruzja sama sobie poradzi - 8.12
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Geniusz pamięci - 18.12
 14. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Środa, 31.12 – Od Annasza do Kajfasza
 15. W OPARACH WIZERUNKU

  Problemy samookreślenia - 1.12
 16. ARCHITEKT WSZECHŚWIATA

  W krzywym zwierciadle historii - 1.12