Established 1999

SUKCESJA 4

27 marzec 2023

Oczu bolenie

Jak wszyscy na świecie i ja dzisiaj obejrzałem pierwszy odcinek 4. serii „Sukcesji”.

Foto z ekranu laptopa

Pierwsze wrażenie: ból oczu. My, w Europie, mamy już za sobą tę bolesną modę „drżącej” kamery. Na czym polega ten „fenomen”? Niegdyś jakiś nadkreatywny bystrzak pomyślał, że nic bardziej nie zdynamizuje obrazu akcji, nawet bez akcji, jak deliryczna kamera. I tak jest w nowym odcinku „Sukcesji”.

Na dodatek (czyżby z oszczędności?), zastosowano tu błyskawiczne przejazdy kamery z osoby na osobę (zamiast użycia np. dwóch kamer). Wtedy też zdarza się, że ostrość jest regulowana na żywca. Takie ujęcia sprawiają wrażenie, jakby amator nakręcił video swoim smartfonikiem starszej generacji.

Te zamierzone udziwnienia fatalnie wpływają na odbiór filmu tym bardziej, że piętrowe przekleństwa są chwilami nieczytelne. A te słyszalne – zmyślne.

Reasumując: na pewno dooglądam do końca serial. 10 odcinków co poniedziałek. Jedno jest już pewne: dobrze, że to ostatni sezon „Sukcesji”.

PS Jak zarobić 29,99 zł x 3 miesiące = 89,97 zł? Odpowiedź daje HBO Max. Wspomniane 10 odcinków to 10 tygodni, to 2 miesiące i 2 tygodnie. Niby ze subskrypcji można zrezygnować w każdej chwili, ale kto by pamiętał, że może zaoszczędzić 2 tygodnie czyli 7,4975 zł.

DECYDENT FILMOWY 

W wydaniu nr 256, marzec 2023, ISSN 2300-6692 również

 1. PIŁKA KOPANA

  Zdechłe Orły Santosa
 2. SUKCESJA 4

  Oczu bolenie
 3. ARABSKI DOM

  Raj utracony
 4. DO DNI PAMIĘCI

  Dziwny Piesek
 5. SPOSÓB NA ŻYCIE

  Pirat i morze
 6. ROWERY I ESPERANTO

  Cudze chwalicie, swoich nie znacie
 7. HOMO SAPIENS

  Na ile jest rozumny?
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Cywilizacje, których nie znamy
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kabotyni