Established 1999

ROSJA W KRYZYSIE

4 lutego 2015

Remonetyzacja w złocie - 16.02

Dyplomatyczna izolacja, dotkliwa deprecjacja krajowej waluty i spowolnienie gospodarcze, z którymi zmaga się Moskwa, poważnie zaszkodziły międzynarodowej pozycji Federacji Rosyjskiej. Wszystkie powyższe problemy mogą popchnąć władze na Kremlu do podjęcia bardzo radykalnych kroków. Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań, mających przywrócić Rosji status światowego mocarstwa, jest wdrożenie wymienialności rubla na złoto.

Wbrew pozorom, remonetyzacja w złocie może być logiczną konsekwencją obecnych działań rządzących.


Po pierwsze, Moskwa od lat jasno wyraża niechęć do pozostania na łasce polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego. Co więcej, Rosjanie są gotowi do strategicznej rozgrywki przeciwko Zachodowi, czego najlepszym dowodem było listopadowe wystąpienie gubernatora Banku Rosji. Medialny komunikat zdradził nie tylko ostatnie masowe zakupy fizycznego kruszcu przez bank centralny, ale zasugerował skoordynowane z władzami działania mające wykorzystać złoto jako śmiercionośną broń w nieoficjalnej wojnie walutowej.


Po drugie, pomimo presji międzynarodowej, Rosja unika polityki wyprzedaży rezerw kruszców, która w poprzedniej dekadzie popchnęła kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy do spieniężania złota na rzecz nieudanych prób ratowania swoich gospodarek. Zaskakujące były nie tylko wydane dyspozycje, ale także niewiarygodnie niskie ceny, w jakich chociażby premier Gordon Brown sprzedał 400 ton brytyjskiego kruszcu. Zupełnie odmienny pogląd prezentowany jest przez aktualne władze Kremla, gdzie nawet w obliczu grudniowego załamania kursu rubla nie zdecydowano się na wykorzystanie rezerw. Co więcej, w kolejnym miesiącu kontynuowano intensywne zakupy, zwiększając rezerwy o kolejne 20 ton kruszcu.


Po trzecie, ogromne zakupy dokonane przez Rosjan mają po części dać pewność, iż w obiegu znajduje się wystarczająca ilość gotówki, zapewniająca pozytywny przebieg tak fundamentalnej transformacji. W warunkach stabilizacji po międzynarodowym szoku naftowym, który szczególnie dotknął tamtejszą gospodarkę, wykorzystanie złota w polityce monetarnej pozwoli Rosji stać się znacznie bardziej pewnym i zaufanym partnerem handlowym.


„Złoty standard jest bardzo atrakcyjny politycznie, głównie ze względu na transformację rubla w potężną walutę oraz poprzez znaczącą redukcję odpływu kapitału” – podsumowuje dr Enrico Colombatto, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Turynie.


Paweł Żuk


Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

W wydaniu nr 159, luty 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. WHISKY VERSUS WÓDKA

  Złoto Szkotów - 26.02
 2. KRYZYS W MLECZARSTWIE

  Czas i wolny rynek - 26.02
 3. BŁĄDZĄCE UMYSŁY

  Uważajcie i pamiętajcie - 18.02
 4. Z INSPIRACJI MISTRZA JANA

  Hołd katowicki - 18.02
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Zagładzie - 16.02
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Czarowne maski - 16.02
 7. POLEMIKA Z PROF. LENĄ KOLARSKĄ-BOBIŃSKĄ

  Uniwersytet psuje się od ministerstwa - 8.02
 8. ŚWIETNIE, ŻE Z NAMI JEST

  Danuta Szaflarska, po prostu - 7.02
 9. TP NR 9

  Szpitalne jedzenie - 25.02
 10. ROSJA W KRYZYSIE

  Remonetyzacja w złocie - 16.02
 11. ŚWIAT BEZ REGUŁ

  Każdy sobie rzepkę skrobie – 2.02
 12. A PROPOS...

  Redaktor na celowniku - 18.02
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Mimikra i kamuflaż - 3.02
 14. I CO TERAZ?

  Rzygać mi się chce... - 2.02
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Cud w Mińsku - 19.02
 16. WIATR OD MORZA

  Reelekcja - 10.02
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Gwiazda, nie celebrytka - 23.02
 18. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 27.02 – Nie na siłę