Established 1999

PRZYSTANEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

2 sierpień 2013

Wszyscy do pracy na swoim - 2.08

Pojęcie przedsiębiorczość robi zawrotną karierę w różnych sferach rozwoju społeczno-gospodarczego. Stało się ulubionym przedmiotem badań naukowych. Szkoły wyższe dojrzały światełko w tunelu i obok zarządzania firmą nauczają przedsiębiorczości. Przedsiębiorczość w szkołach ponadpodstawowych stała się przedmiotem obowiązkowym. Funkcjonują Dziecięce Akademie Przedsiębiorczości. Pojawiają się głosy zachęcające do objęcia przedszkolaków nauczaniem przedsiębiorczości. Tak wiec przedsiębiorczość jest wszechobecna, tylko znaczna część osób o tym nie wie i nie korzysta z jej dobrodziejstwa – pisze dr Krzysztof Krajewski.

W literaturze przedmiotu przedsiębiorczość jest formułowana z różnych perspektyw, głównie jako pojęcie ekonomiczne, pojęcie społeczne i kulturowe. Ponadto przedsiębiorczość zaliczana jest do istotnych czynników wytwórczych, obok pracy, kapitału i ziemi. Przedsiębiorczość jest wypadkową indywidualnych cech osób (talent, umiejętność, energia, wyobraźnia, zdrowy rozsądek, gotowość do ryzyka) i ekonomiczno-społecznych cech wygenerowanych w ich otoczeniu (dostępność zasobów, lokalne tradycje, chłonność społeczeństwa na inicjatywy biznesowe, polityka społeczno-gospodarcza, lokalny klimat wokół działań biznesowych(1).


 


Niektórzy specjaliści od nauk o zarządzaniu, stosując nieuprawnione skróty myślowe utożsamiają przedsiębiorczość z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, co jest niezgodne nie tylko w warstwie semantycznej, ale i w praktycznej. Bowiem na zjawisko społeczno-gospodarcze, określane mianem przedsiębiorczości, składają się cztery komponenty: edukacja w zakresie przedsiębiorczości, klimat dla przedsiębiorczości (społeczny, inwestycyjny, prawny), pomysłowość osób przedsiębiorczych oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.


 


Liczne programy, zarówno o zasięgu ogólnokrajowym jak i lokalnym, zachęcają studentów i absolwentów, bezrobotnych, osoby sfrustrowane pracą najemną do wyzwalania u siebie cech przedsiębiorczych, oceny własnych postaw życiowych.


 


Samorządy lokalne również zrozumiały, że na poziom ich dochodów własnych istotny wpływ ma poziom przedsiębiorczości lokalnej i włączyły się w kreowaniu klimatu społecznego dla jej rozwoju. Organizacje pozarządowe, zaliczane do kategorii instytucji otoczenia biznesu, prowadzą szkolenia, świadczą usługi doradcze – stymulując w ten sposób rozwój przedsiębiorczości. Wszechobecne technologie internetowe przyczyniają się do twórczego naśladownictwa.


 


Warto pamiętać, iż przedsiębiorczość to proces, w trakcie którego następuje szlifowanie różnego rodzaju kamieni szlachetnych i nieszlachetnych. Wśród tych działań pojawiają się diamenty, które swym blaskiem przyćmiewają rynki. Rzadko dochodzi do odkrycia samorodków eksplodujących swoimi pomysłami, w efekcie których powstają super dochodowe firmy, a ich twórcy zasilają rzeszę specjalistów od przedsiębiorczości… tej praktycznej.


 


Z przedsiębiorczością związane są pojęcia: przedsiębiorca i przedsiębiorstwo, tworzące swoistą triadę rozwoju postaw przedsiębiorczych.


 


Obecnie mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem, tak jak kiedyś kultowym zawołaniem było „Przodownicy – na przodek”, teraz mottem rozwoju osobistego jest „wszyscy do pracy na swoim”. Osoby urzeknięte takim hasłem i realnie oceniające sytuację na rynku pracy wsiadają na Przystanku Przedsiębiorczość do różnych środków lokomocji, poruszających się z różną prędkością, aby przedsiębrać nowe wyzwania. Często jest to wyprawa w nieznane, nie może to być jednak podróż na gapę. W trakcie tej podróży personel pokładowy udziela rad i wskazówek, organizuje „burze mózgów”, przeprowadza testy kompetencji. Dla niektórych taka wyprawa po złote runo kończy się przykrą niespodzianką, gdyż często stają się bezpośrednimi ofiarami katastrof komunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę, że tylko nieliczni szczęśliwcy kończą swoją podróż na Przystanku Moja Firma.


 


DR KRZYSZTOF KRAJEWSKI


 


(1) Krzysztof Krajewski, „Przedsiębiorczość i integracja”, DECYDENT nr 6/2002, s. 28


 


Tekst otwiera cykl artykułów poświęconych przedsiębiorczości i przedsiębiorcom, które będą publikowane na łamach DECYDENTA. 




 

W wydaniu nr 141, sierpień 2013 również

  1. EKONOMIA NAPIWKÓW

    Warto dawać, ale nie bezkrytycznie - 23.08
  2. GDZIE JEST NAJLEPSZA SŁUŻBA ZDROWIA

    Potencjalnie utracone lata życia - 22.08
  3. OFE na celowniku

    Potęga rebalansowania - 19.08
  4. HISZPANIE MIESZAJĄ W GIBRALTARZE

    Panie premierze Rajoy, nie tędy droga - 14.08
  5. PODRÓŻE SMAKUJĄ

    Błotne kontemplacje - 9.08
  6. GENOTYP PRZEDSIĘBIORCY

    Zdrowy duch w zdrowym ciele - 9.08
  7. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

    Ustawianie przetargów - 9.08
  8. HANDEL EMISJAMI DWUTLENKU WĘGLA

    Tanie trucie coraz droższe - 5.08
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Oprawcy z sąsiedztwa - 22.08
  10. W IMR ADVERTISING BY PR

    Ogrodowe press-pogawędki - 2.08
  11. PRZYSTANEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

    Wszyscy do pracy na swoim - 2.08
  12. DETROIT JAK HIROSZIMA

    Dlaczego bankructwo? - 2.08
  13. MINISTROWI ROSTOWSKIEMU POD ROZWAGĘ

    Zadłużeniowy szantaż - 2.08
  14. OPŁATY INTERCHANGE

    Negatywny wpływ na polski rynek - 2.08
  15. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Piątek, 30.08 – Pokerowa zagrywka
  16. SZTUKA MANIPULACJI

    Żenada wykrętu - 1.08
  17. SIŁA POLITYKI

    Bić, żeby osłabić - 30.08
  18. I CO TERAZ?

    Człowiek z rakietą - 19.08
  19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wirujący seks - 22.08
  20. KRONIKA BYWALCA

    Super wystawa - 12.08
  21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Nie wszystko jest piarem - 6.08
  22. "TYGODNIK POWSZECHNY"

    Numer 31/2013 r.