Established 1999

PROFESOR ZBIGNIEW PEŁCZYŃSKI

9 kwietnia 2013

W Oksfordzie i w Warszawie życie z pasją - 9.04

W Wielkiej Brytanii ukazała się biografia uczonego, intelektualisty, doradcy rządu RP, animatora, organizatora oraz lidera przedsięwzięć, projektów społecznych i naukowych Profesora Zbigniewa Pełczyńskiego. Książka ogromnie ciekawa z przynajmniej kilku powodów. Biografia Pełczyńskiego jest świetnie napisana i niezwykle wprost szczera, co jest zapewne rezultatem mądrej współpracy opisującego Davida McAvoy’a, byłego studenta i przyjaciela Pełczyńskiego, i opisywanego. Recenzuje Piotr Perczyński.

Droga życiowa Pełczyńskiego posłużyć może za scenariusz filmu bogatego w zmiany kierunku działań i zainteresowań głównego bohatera. Stanowić może również symbol losów wojennych i powojennych pewnej części polskiej inteligencji.


Po bohaterskim udziale w Powstaniu Warszawskim i epizodzie służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie Pełczyński, jak wielu młodych Polaków, zdecydował się z powodów politycznych nie wracać po wojnie do Ojczyzny. Jak wielu z nich, podjął intensywną i pełną wyrzeczeń i wysiłków naukę w Wielkiej Brytanii.


Wysiłki te doprowadziły go, po wielu perypetiach, do stanowiska fellow Uniwersytetu w Oksfordzie i, z biegiem lat, ugruntowania pozycji naukowej jako jednego z najwybitniejszych znawców G.W.F. Hegla na świecie. Napisał wiele istotnych artykułów i zredagował najważniejsze w tym obszarze książki – bez wymienia nazwiska Pełczyńskiego nadal nie sposób dziś rozmawiać o politycznych ideach Hegla.


Na podstawie lektury biografii można stwierdzić, że naukowe badania Pełczyńskiego umożliwiające nowe spojrzenia na myśl polityczną Hegla przyczyniły się do ugruntowania się ideologicznego i politycznego światopoglądu Profesora. Światopoglądu, w którym pro-państwowość, upodobanie do sprawnej i uczciwej administracji rządowej łączy się ściśle z obywatelskością, otwartością i liberalizmem rozumianym jako doktryna czy ideologia o silnym prospołecznym zabarwieniu, co znalazło później wyraz w pracy jako doradca rządu RP na początku lat 90-tych.


Od samego początku akademickiej kariery poza działalnością naukową Pełczyński niezwykle silnie włączył się w działalność społeczną. Z biografii wynika wyraźnie, że swoją misję naukowca i wykładowcy rozumiał zawsze jako działanie zmierzające również do poprawy warunków studiowania i bytowania studentów tej tak szacownej instytucji. Jego bezpośredni serdeczny kontakt z studentami (wśród których byli m.in. Bill Clinton, Viktor Orban i Radosław Sikorski) i młodymi naukowcami, którego bardzo wiele świadectw znajdziemy w książce, stał się wręcz jego znakiem rozpoznawczym.


Dwa wielkie projekty, dzięki którym nazwisko Profesora stało się znane w Polsce szczerszym kręgom społecznym, to tzw. Hospitality Scheme (a później program stypendialny Soros/FCO), dzięki któremu setki polskich studentów i naukowców mogło studiować i prowadzić badania w Oksfordzie, oraz Szkoła Liderów, która stała sie kuźnią politycznych i obywatelskich kadr dla odrodzonej polskiej demokracji.


Projekty, pomyślane najpierw dla Polaków, rozszerzyły się następnie na inne kraje naszego regionu Europy. Ten ostatni projekt, który powstawał w okresie odchodzenia Pełczyńskiego od pracy zawodowej na uniwersytecie, był zasadniczym odejściem od działania obliczonego na naukowego odbiorcę elitarnej edukacji akademickiej. Stanowił jednak, co wynika bezspornie z książki, logiczną kontynuację politycznych i społecznych zainteresowań Profesora i jego diagnozy dotyczącej słabych punktów młodej demokracji polskiej, tak na poziomie państwowym, jak i lokalnym. Po raz kolejny do głosu doszedł wrodzony Pełczyńskiemu entuzjazm i energia, które w jego przypadku doprowadzają, jak dowodzi książka, nie tylko do startu, ale i do sukcesu kolejnych przedsięwzięć.


Obraz jaki uzyskuje czytelnik po przeczytaniu książki, to sylwetka niebanalnego, interesującego i pełnego energii (a nawet misji) współczesnego Europejczyka. Emigranta, który z ciekawością, bez zaślepienia, ze zrozumieniem obserwuje rozwój wydarzeń w (najpierw komunistycznej, później demokratycznej) Ojczyźnie, gotów do rad, pomocy i poświęceń. Obywatela brytyjskiego, który zachował typowo polski romantyzm i rozmach w podejmowaniu wyzwań. I zarazem Polaka, który w zorganizowany na anglosaską modłę, chłodny sposób planuje na wiele lat naprzód poważne przedsięwzięcia logistyczne wymagające pozyskiwania niebagatelnych funduszy, w czym zresztą również okazał się niedościgłym mistrzem.


Przedstawienie w tak ciekawy i zarazem przekonujący sposób postaci Pełczyńskiego jest bez wątpienia zasługą świetnego stylu McAvoy’a, który potrafił opisać jego bogate, pełne pasji i spełnione życie w sposób lekki, niepomnikowy i dowcipny (wiele anegdot). Lektura absolutnie warta polecenia, dziś po angielsku, a w przyszłości być może również po polsku.
Piotr Perczyński


Zbigniew Pelczynski: A Life Remembered, by David McAvoy, Grosvenor House Publishing Ltd, 2012W wydaniu nr 137, kwiecień 2013 również

 1. SZKODA ZDROWIA?

  Polacy piją więcej niż Rosjanie - 26.04
 2. WHISKY BIJE REKORDY

  Inwestowanie pod wpływem - 26.04
 3. AZEROWIE VERSUS GAZPROM

  Klucz do bezpieczeństwa energetycznego UE - 22.04
 4. GALERIA SCHODY

  Musisz zobaczyć tę kobietę - 18.04
 5. 10 LAT GOLDEN ROSE W POLSCE

  Markowe kosmetyki za dobrą cenę - 18.04
 6. BLADY BLASK ZŁOTA

  Co naprawdę się stało? - 18.04
 7. 22 LATA GIEŁDY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

  Na parkiecie 876 spółek - 16.04
 8. WRÓŻENIE Z ROPY NAFTOWEJ

  Amerykanie wyprzedzą Saudyjczyków - 11.04
 9. EFEKTY USTAWY REFUNDACYJNEJ

  Spadek sprzedaży, marży, redukcje zatrudnienia - 11.04
 10. ŻELAZNA DAMA 1925 - 2013

  "Ważne będą dopiero dni następne..." - 9.04
 11. DECYDENT RADZI KUPIĆ

  "Tygodnik Powszechny" nr 17-18
 12. TRWA HOSSA NA RYNKU SZTUKI

  Spektakularne inwestycje nie u nas - 10.04
 13. THATCHER, KALISZ I INNI

  Drzwi zamknięte, a nawet zatrzaśnięte - 8.04
 14. PROFESOR ZBIGNIEW PEŁCZYŃSKI

  W Oksfordzie i w Warszawie życie z pasją - 9.04
 15. EMERYTURY POD PALMAMI

  Kto, jak i ile wypłaci? - 8.04
 16. I CO TERAZ?

  Przemalować! - 19.04
 17. WYCZULONYM UCHEM

  Lapsusy-psikusy - 4.04
 18. ŚNIADANIE W IMR

  Wiosna z Duchem Bielucha - 3.04
 19. AMERYKAŃSKIE NIERUCHOMOŚCI

  Nowe nadzieje - 3.04
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Rushdie recenzuje - 15.04
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rzymskie pasje Hanny Suchockiej - 22.04
 22. NAZWA POTOCZNA

  Jak chronić sukces marki? - 2.04
 23. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Wtorek, 30.04 – Onanizm
 24. SZTUKA MANIPULACJI

  Wymówki i wybiegi - 3.04
 25. SIŁA POLITYKI

  Jak Macedoński - 30.04
 26. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Niestabilność i niepewność - 21.04