Established 1999

POLITYKA DECYDENTA

23/01/2020

Głębokie spojrzenie na Chiny

Autorami książki są wybitni uczeni chińscy, którzy doradzają kierownictwu KPCh. Oryginalnie, książka została wydana przez prestiżowy Uniwersytet Ludowy (China Renmin University), założony przez KPCh.

Autorzy nie są bezkrytycznymi apologetami systemu, jaki panuje aktualnie w ChRL: podają interesujące recepty, jak ten system ulepszyć. Przypominają, że KPCh liczy ponad 80 milionów członków i sprawuje władzę nad Chinami. Władza ta z jednej strony jest jednolita, ale z drugiej kolektywna i od wielu lat integruje siły społeczne, dzięki mądremu kierownictwu. Autorzy przeciwstawiają „mądrą” władzę KPCh, zorientowanej na interesy kapitalizmu władzy w państwach zachodnich.

Według autorów, KPCh „działa na rzecz dobra społecznego”, podejmując wizjonerskie i dalekowzroczne decyzje, a oskarżanie systemu chińskiego o monopartyjność to „pseudointelektualne bzdury, pozbawione większego sensu”. System chiński jest bowiem otwarty dla wszystkich. Chociaż nie zaprzeczają, że ten system nie jest pozbawiony pewnych wad, jak np. biurokratyzm, czy pewien brak legitymizacji, o czym autorzy wiele piszą. Przytaczają słowa Mao, Tenga, ale również coraz częściej też aktualnego przywódcy Xi Jinpinga. Przypominają, że Mao obawiał się, że długotrwałe sprawowanie władzy przez KPCh może doprowadzić do degeneracji partii, podają główne cele działania partii, przypominają zasady socjalizmu naukowego, który jest podstawą działania KPCh.

Obecne Chiny to kraj współistnienia państwa socjalistycznego i gospodarki rynkowej – autorzy starają się udowodnić, że nie ma tu żadnej sprzeczności, skoro korzysta z tego dualizmu i państwo i społeczeństwo, a partia musi się wyrwać ze szponów kapitalizmu. Podają też wskazówki, fundamentalne dla chińskiego systemu politycznego, wśród których fundamentalne znaczenie mają uwzględnianie przez partię interesu ogólnospołecznego i kolektywne przywództwo, pamiętając, że Chińczycy mają, z uwagi na niewielkie wyrobienie polityczne, niskie zaufanie do czynników oficjalnych.

Autorzy wiele piszą o pozycji i roli urzędników oraz samorządów w ogromnych Chinach. Zastanawiają się nad możliwościami zaktywizowania politycznego zwykłych ludzi, nad aktualnym stanem rynkowej gospodarki.

Polski czytelnik przeczyta kolejny raz termin „,chińska gospodarka rynkowa”, czy „chińska specyfika” oraz się dowie o formach demokracji na najniższych szczeblach władzy. A na najwyższych? W książce jest mowa o finansach w państwie socjalistycznym, o akcjonariacie pracowniczym: w Chinach Ludowych, w tamtejszej gospodarce rynkowej, każdy robotnik może być właścicielem kapitału…

Książka zawiera nieobiegowe spojrzenie na ChRL, raczej nieznane w naszym kraju.

                                                                                              Jacek Potocki

Yan Yilong, Bai Gang, Zhang Leyong, Ou Shujun, He Jianyu.

„Wielka droga Chin. Komunistyczna Partia Chin i chiński socjalizm”. Tlum. z ang. Przemysław Hejmej. Wydawnictwo „Time Marszałek Group”, Toruń 2018

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. MIUOSH - NOWY ALBUM

  W drodze do własnego "Illmatica"
 2. STARE DRZEWO I MORZE

  Synergia z naturą
 3. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne nauki dla Maluszków
 4. OKRADZIONY BARTIMPEX

  Jak wyciekał majątek Aleksandra Gudzowatego
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Pomoc w biznesie z Rosją
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 7. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 8. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 9. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 12. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 13. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 15. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 16. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 18. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 19. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą