Established 1999

PODRÓŻE SMAKUJĄ

12 czerwiec 2013

Król marcepan - 12.06

Jak to z marcepanem bywało i jest czyli o miasteczku artystów i wyżej wspomnianego przysmaku – pisze Barbara Gałczyńska.

Marcepan swoja nazwę wywodzi od języka łaciny marci-panus, co oznacza chleb Marcina, a na terenie Polski nikt inny tylko aptekarze, tak, aptekarze, przybyli z Zachodu tworzyli zręby marcepanowego interesu. Nie imperium, bo ono właściwie jest przypisywane Węgrom, a receptura wyrobu marcepana miała swój rodowód w Turcji i przywędrowała wraz z tureckimi najazdami. Zresztą, można by polemizować także na temat, czy stolicą marcepana w Europie jest Lubeka czy jakaś mieścina we Włoszech czy przeurocze miasteczko na Węgrzech, o którym będę rozprawiała.


Tak zwyczajnie marcepan wyparła czekolada, ale smakosze tego pierwszego powinni wiedzieć, że marcepan jest masą cukierniczą ze zmielonych, wcześniej prażonych, migdałów, cukru i olejku migdałowego. Marcepanowy rynek zasypany jest jednak quasi marcepanem, bo często zamiast migdałów są zmielone środeczki pestek moreli lub brzoskwini i są to percepany. Noszą także inne pochodne nazwy np. keszupan z orzechów nerkowca czy arachipan na bazie orzechów arachidowych. Zawsze ów król słodkości występował w wielu odmianach twardości, koloru i różnych dodatków bakaliowych lub owocowych.


Masa marcepanowa jest niezwykle plastyczna, dlatego też powstają arcydzieła w swych skomplikowanych kształtach, fakturze i barwie. I może to olśniewać, chociaż ze względu na nadmiar barw sprawia wrażenie kiczu, ale doprawdy są to arcydzieła cukiernictwa na wysokim poziomie.


Miasteczko Szentendre (od św. Andrzeja) urokliwie położone na wzgórzu w zakolu Dunaju przyciąga nie tylko miłośników tego smakołyku, ale kusi swoja wyjątkowością z prostej przyczyny – jest maleńkie i odnoszę wrażenie, że jest to Montrmartre w miniaturze.


Wzmianki o Szentendre pochodzą już ze Średniowiecza, kiedy to przybywali tam osadnicy z Serbii podbitej przez Turków. Dzisiaj stanowią zaledwie 8% populacji mieszkańców, są także Chorwaci i oczywiście Węgrzy. Urocze zakątki, kamienne schodki, tworzą niezwykłą aurę tego miejsca, a wąziutkie jak wstążka uliczki wiodą przybyszów do głównego placu Futer z zabudową w stylu baroku i rokoko.


Okiennice niemal wszystkich domków przyozdobione są kilimami, koronkami, haftami, serwetami, a niemal na każdym kroku widać galerie pod chmurką czyli siedzących artystów. Oprócz marcepana w jednej z licznych ogródkowych kawiarenek można spróbować lankosza czyli placka z mąki pszennej, tłuczonych ziemniaków, przypraw i podanego z masłem czosnkowym lub szynką, serem czy śmietaną – pychotka!


Szentendre przyciąga także turystów do kilku znaczących muzeów, np. prawosławnej sztuki sakralnej, muzeum wina i jedynego na świecie Szabo Marcipan Muzeum.


Ogromny nożo-scyzoryk z marcepana, z logo Szanktovits, znamionuje wejście do sklepu, pełnego artystycznych wyrobów marcepanowych i mam pewność, że w sklepie owym tylko lady i uśmiechnięte za nimi dziewczyny nie są z marcepana.


Co do samego muzeum, to można by zadać pytanie, czego tam nie ma. Wśród licznych eksponatów dominuje oczywiście świat dziecka i bajek. Są tam także głowy koronowane, ikony, regalia, karoce, kwiaty, jest fregata, lokomotywa, parlament budapeszteński, koronki, torty, zwierzaki i kilka figur oryginalnej wielkości. Odkąd istnieje historia marcepana, powstawały z niego bardzo wyszukane produkty, np. szachy, a podczas gry zwycięzcy przypadał do zjedzenia marcepanowy król. Marcepan test także cichym bohaterem w jednym z filmów Milosa Formana.


Szentendre to miejsce przeurocze, bardzo klimatyczne, chyba także ze względu na swoje naddunajskie położenie. Warto tam zajrzeć w drodze do stolicy Węgier.


BARBARA GAŁCZYŃSKAW wydaniu nr 139, czerwiec 2013 również

 1. PROGRAM SZKOŁY LIDERÓW

  Nauka wywierania wpływu - 25.06
 2. LUDZI BRAK

  A roboty huk! - 25.06
 3. R`N`R WIECZNIE ŻYWY

  Paul McCartney daje zarobić - 24.06
 4. PARKOWANIE W WEEKENDY

  Płacić, ale mądrze - 20.06
 5. INTERPRETACJE Z OXFORDU

  Leadership to więcej niż management - 20.06
 6. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Sprzedaż detaliczna - 25.06
 7. NIE OD RAZU KRAKÓW ZBUDOWANO

  Studium problemów - 19.06
 8. ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

  Tylko dla wytrwałych - 18.06
 9. POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ

  Bieluch na pikniku - 15.06
 10. SZARA STREFA

  Scigać, czy nie ścigać? - 14.06
 11. EMERYT W OFE

  Dobrowolność walczy z przymusem - 15.06
 12. MARK ROTHKO W POLSCE

  Obrazy warte miliony - 12.06
 13. PODRÓŻE SMAKUJĄ

  Król marcepan - 12.06
 14. CEGŁA DO CEGŁY

  Dobry czas na budowę domów - 10.06
 15. ENERGETYKA W UNII EUROPEJSKIEJ

  Litwa energetyczną wyspą - 6.06
 16. SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

  Kurs Tesla Motors bije rekordy - 6.06
 17. WINDSOROWIE DAJĄ ZAROBIĆ

  Macallan The Queen`s Diamond Jubilee - 6.06
 18. KRONIKA BYWALCA

  To the Queen - 24.06
 19. RYNEK FARMACEUTYCZNY

  Powrót na ścieżkę wzrostu - 5.06
 20. NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI

  LBMA kluczem do udanej inwestycji - 5.06
 21. ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

  Główne grzechy na chłodno - 3.06
 22. POLSKA AGENCJA PRASOWA

  7 dni gospodarka - 3.06
 23. STABILNOŚĆ FINANSOWA

  Upaństwowienie długów - 3.06
 24. BILL COSBY:

  Mam 83 lata i jestem zmęczony - 3.06
 25. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 28.06 – Cyniczna zagrywka
 26. SZTUKA MANIPULACJI

  Skala czytelności wykrętu - 3.06
 27. SIŁA POLITYKI

  Azyl na równiku - 28.06
 28. I CO TERAZ?

  Jedno oświadczenie, jedna rada - 24.06
 29. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trzy zardzewiałe okna na świat - 18.06
 30. LEKTURY DECYDENTA

  Czas celebrytów - 18.06
 31. ZAGROŻENIE DLA POLSKI

  Rosnący dług publiczny - 3.06
 32. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szybkobiegacze monopoliści - 21.06