Established 1999

PODRÓŻE SMAKUJĄ

2 września 2013

Vrbnik - miasteczko na skale - 2.09

Wyrosło na wysokich skałach jak forteca, bo taką funkcję pełniło w średniowieczu. O podróży do Vrbniku pisze Barbara Gałczyńska.

Ściany budynków pełniły rolę murów obronnych, z których nieduże okna wychodzą wprost na otaczające morze. Niewielki placyk pełniący rolę rynku jest właściwie centralnym miejscem w górnej części miasteczka Vrbnik, do którego prowadzi dość stromy kamienny trakt. Dookoła, po kręgu, na ukos i poprzecznie biegną wąskie uliczki, właściwie tylko z nazwy. Niezliczone przejścia jak w labiryncie i tak wąskie, że puszysty człek z trudem przeciska się przez owe przesmyki między domami. Klimatu dopełniają liczne kamienne schodki, wygrzewające się leniwe koty, urocze swojskie zakamarki, w których na słońcu suszą się figi i winogrona, a małe, maluteńkie kramiki, do których trafia się częściej przypadkowo skrywają różne lokalne skarby, od starych bibelotów, koronek, wyjątkowych szatek dla pań po arcydzieła zawodu kowalskiego i lokalne nalewki na ziołach.


Przed domkami, gdzie jest więcej przestrzeni, nazwijmy, handlowej jest zawsze  „wystawka” czyli chorwacka krzakówka-rakija na śliwkach lub figach, słynna Zlahtina -białe wino z winogron na vrbnickich stokach, olej z oliwek w butelkach różnego koloru i kształtu, żółciutkie jak słonko melony i pomidory w kształcie serc prosto z krzaka.


Wchodzimy jeszcze wyżej, na najwyższą część grodu – restaurację Nada położoną na trzech poziomach. Najbardziej przypadł mi do gustu kamienny taras z konieczną wręcz w takim miejscu solidną barierą, taras z widokiem niespotykanym do tego stopnia, że nie mogę nasycić oczu. W dole, w przepaści szmaragdowy odcień wody, nad nią biało-szare wapienne skały maleńkiej zatoczki, jakby wyrosły z dna Adriatyku. Przy klifach głębokość dna sięga nawet 40m. A jak smakuje browarek! Chwilo, trwaj!


Wracamy na rynek, skąd dobiega regionalna muzyka a barwny korowód w czerwonych, białych i niebieskich strojach prowadzi przed ołtarze parę młodą. Ustępujemy im miejsca i za chwilkę jesteśmy obsypani cukierkami. To znak, że mamy dołączyć do weselnego orszaku i tak robimy. Na rozstawionych stołach czeka poczęstunek z rakiją na czele i wszyscy przypadkowi goście, tak jak my, nie mogą odmówić gościny. Przy +33 trunek ten bardzo zmiękcza nogi, zatem dłużej nie uczestniczymy w rytuale przedślubnym. Jednym celem jest wydostanie się do właściwego przejścia, a najlepiej byłoby po staroharcersku, drogę znaczyć strzałkami. Plączemy się jeszcze jakiś czas, a jedynym drogowskazem są gacie i koszule dyndające na sznurkach w poprzek owych zakamarków i wreszcie jakimś tajemnym zaułkiem docieramy do domowego straganu. Co za smak pomidorów! Ojoj! Jak z babcinego ogródka, a może lepsze, bo wygrzane pod południowym słońcem.


Przy zakupach wystarcza hasło „rakija” i już kilku miejscowych producentów zaprasza nas do swojej piwniczki. Tam wybiera się kamionkowe lub szklane naczynko w zależności od ceny i dobijamy targu. Zaopatrzeni w skarby ziemi i natury, pozwalamy gościnnej żonie gospodarza wyprowadzić się na bezpieczną ścieżkę, prowadzącą wprost do parkingu w dolnej części Vrbnika. Następnym razem wezmę kredę do tablicy, pobawimy się w strzałki i już!


BARBARA GAŁCZYŃSKA

W wydaniu nr 142, wrzesień 2013 również

 1. DEKLARACJA SOPOCKA

  Co dalej, Europo? - 27.09
 2. SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

  Tesla - napięcie rośnie - 26.09
 3. WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ

  Księżna Diana - historia warta miliony - 24.09
 4. W IMR ADVERTISING BY PR

  Bieluchowa smukłość - 24.09
 5. C.D. POLEMIKI PROFESORA Z PREMIEREM

  "Niech premier zostanie ślusarzem" - 24.09
 6. ZŁOTO NIE JEST NUDNE

  Monety bulionowe do kolekcji - 18.09
 7. KLUB DECYDENTÓW

  Witamy - 19.09
 8. INWESTYCJE W MEMORABILIA

  Autografy, zdjęcia, płyty, gitary - 16.09
 9. EKONOMIA CHULIGANÓW

  Teoria versus rzeczywistość - 13.09
 10. EUROPEJSKI LOBBING

  Jądrowy renesans w Europie - 11.09
 11. SYSTEM EMERYTALNY

  OFE: co tracimy? - 10.09
 12. POLEMIKA PROFESORA Z PREMIEREM *

  Nie matura, lecz chęć szczera - 10.09
 13. EUROPA W LUBLINIE

  Bieluch na festiwalu - 9.09
 14. KRONIKA BYWALCA

  Tajski jedwab - 20.09
 15. RYNEK SPOŻYWCZY

  Klient musi kupować więcej - 5.09
 16. PRZYSTANEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

  Pierwszy: szkoła podstawowa - 2.09
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rosja wraca do gry - 17.09
 18. SZKOŁA LIDERÓW

  Nie wódz, a lider - 2.09
 19. PODRÓŻE SMAKUJĄ

  Vrbnik - miasteczko na skale - 2.09
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Reakcja - 17.09
 21. LEKTURY DECYDENTA

  Sekrety międzywojnia - 25.09
 22. RYNEK APTECZNY W POLSCE

  Rozwijać będą się tylko sieci - 2.09
 23. KRÓLUJE BORDEAUX

  In vino... profit - 2.09
 24. WHISKY MADE IN JAPAN

  Boom na Karuizawę - 2.09
 25. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Poniedziałek, 30.09 – Krecia robota
 26. SZTUKA MANIPULACJI

  Krętactwo - 2.09
 27. I CO TERAZ?

  Serial - 2.09