Established 1999

NIEGASNĄCY KONFLIKT

18 sierpień 2022

W Syrii nadal wojna

Trwa od 2011 roku i ciągle giną tam ludzie. I świat, który znają, i tysiącletnia kultura. Dziś uwaga Europy skoncentrowana jest na Ukrainie, ale Syria dalej o nią prosi. Jeszcze niedawno to był dom dla ponad 17 milionów Syryjczyków.  Prawie pięć milionów z nich uciekło przed bombami i terrorem – pisze Grażyna Jammoul.

TO KIEDYŚ BYŁ MÓJ DOM…

Syryjska opowiastka ludowa przedstawia ojca, który udzielając synowi życiowych rad  namawiał go, by w każdym miejscu pobytu budował dom. Młody człowiek mocno się zdziwił, ale wkrótce zrozumiał, co ojciec miał na myśli i przyznał mu rację. Bo dom to nie tylko szałas, namiot czy budynek, dom to wspólnota ludzi, której spoiwem są życzliwość, uważność i solidarność.

Miałam w głowie tę opowiastkę, gdy w latach siedemdziesiątych wyjechałam do Syrii. Zaczęłam tam budować swój dom. I wkrótce okazało się, że nie jest to takie trudne.

Miałam wszystko potrzebne do budowy – ekipę czyli siebie, męża, najbliższą rodzinę i przyjaciół; materiały – otwarte i przyjazne ludzkie środowisko oraz miejsce – piękny kraj z bogatym zapleczem historii i kultury.

Syryjczycy to ludzie otwarci. Historia ich kraju wymagała od nich elastyczności i tolerancji. W tym tyglu różnych narodowości i religii musieli nauczyć się, jak szanować granice innych i nie stracić własnej tożsamości.

Syria była wtedy krajem bardzo bezpiecznym. Bez obaw można było podróżować, spacerować ulicami miast dniem i nocą. Nie było patologii społecznych, jak chuligaństwo, wandalizm, rozróby małolatów czy pijaństwo. Tu warto zaznaczyć, że alkohol był ogólnie dostępny i legalnie produkowany. Syryjczyków cechowała życzliwa ciekawość w stosunku do innych ludzi – rodaków i obcych. Z łatwością nawiązywali kontakt, pomagali, zapraszali do domu.

Nasi znajomi, para polskich studentów, postanowili spędzić wakacje w Syrii. Z całym dobytkiem na plecach zwiedzali kraj. Podróżowali zwykłymi autobusami. Pewnego razu, gdy w trasie autobus zatrzymał się na krótki postój, wszyscy wysiedli rozprostować nogi. Nasi znajomi przegapili odjazd autobusu – i nagle okazało się, że pozostali sami, w nieznanym miejscu, bez dokumentów, pieniędzy i bez znajomości arabskiego. Ale nie zdążyli zacząć się martwić, bo po chwili klakson triumfalnie obwieścił powrót autobusu. Pasażerowie zauważyli nieobecność dwójki cudzoziemców, zawiadomili kierowcę, a ten po prostu po nich wrócił.

Ta uważność, bezinteresowna życzliwość, skracanie dystansu, bardzo ułatwiało mi asymilację. W miarę budowania mojego domu rosła chęć do głębszego poznania tego fascynującego kraju – jego tradycji, języka, kultury materialnej i duchowej. I koło się zamykało – coraz bardziej wrastałam w tę tkankę społeczną więc i mój dom stawał się coraz mocniejszy, lepiej wyposażony…

Wojna wszystko zniszczyła. Ludzie stracili dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa, stabilności, godności. Zostali zmuszeni do porzucenia własnej ziemi. Jedni wegetują w nędznych obozach dla uchodźców wciąż mając nadzieję, że wrócą i zaczną od nowa. Innym bardziej się poszczęściło i w obcych krajach, często niezbyt przyjaznych, mozolnie wznoszą swój dom. A wielu już nigdy niczego nie zbuduje. Utonęli w morzu albo zmarli z wycieńczenia, ran i chorób na polsko-białoruskiej granicy.

Syria 2

Wojna się kiedyś skończy, ludzie szybko wzniosą nowe budynki, znów obsieją pola, posadzą nowe sady oliwne, urodzą dzieci… Ale poszarpanych więzi społecznych, rodzinnych, sąsiedzkich, wspólnotowych, zdewastowanego zaufania, wiary w drugiego człowieka nie da się tak szybko naprawić. Ta budowa będzie bardzo kosztowna i długotrwała. A mojego syryjskiego domu już nie ma…

GRAŻYNA JAMMOUL

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. MACKI ISLAMU

    Alhambra - perła Orientu
  2. SENTYMENTY

    Pusty uśmiech kelnera
  3. LŚNIENIE HISTORII

    Róże damasceńskie
  4. WALKA BOGÓW

    Hadad albo Ba'al
  5. XOCHIMILCO, MEKSYK

    Pływające ogrody
  6. LEGENDY MEKSYKU

    Miłość jak wulkan
  7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

    W Syrii nadal wojna
  8. SPORT POLITYCE SZKODZI

    Dwa zero dla golfa
  9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Świątynia Nieba w Pekinie
  10. SMAKI DECYDENTA

    Meksyk: kuchnia i życie
  11. CZYTANIE WSTECZ

    Służalczość warszawki
  12. WALKA O TRON

    Kot królem Polski
  13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
  14. RELIGIE DECYDENTA

    Wielki Budda - Hongkong
  15. WPISANE W TREND

    O lewicach
  16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Nagrody i wyróżnienia
  17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Cały świat pod jednym dachem
  18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

    Dzwon pokoju
  19. BRAKI PAMIĘCI

    Orzeł na tablicy
  20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Na dziś
  21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
  22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
  23. SEZONOWE REFLEKSJE

    Nieznośna lekkość czasu