Established 1999

NASZA SŁUŻBA ZDROWIA

29 stycznia 2015

W ogonie Europy - 29.01

W opublikowanym Euro Health Consumer Indeks 2014 Polska zajęła 32 miejsce na 37 badanych krajów europejskich. Dopóki podstawą systemu opieki zdrowotnej nie stanie się pacjent nie można mówić o prawdziwej dostępności do usług na najwyższym poziomie. Jeśli priorytetem będzie obrona finansów NFZ, a nie racjonalne wydawanie pieniędzy, dopóty pacjent będzie zagubionym niewolnikiem systemu.

Ochrona zdrowia kuleje. Konfederacja Lewiatan często zwraca uwagę na brak systemowego podejścia do proponowanych zmian i łatania przez Ministerstwo Zdrowia dziur w sytuacji podbramkowej. Obecne sygnały dotyczące funkcjonowania pakietu onkologicznego też nie dają złudzeń, że w najbliższym czasie coś się zmieni (a mamy dopiero koniec stycznia).


 


– Z uwagi na okres przedwyborczy w najbliższym czasie nie ma co liczyć na zmiany i wcale nie cieszy, że nasze obserwacje znajdują również odzwierciedlenie w opublikowanym Euro Health Consumer Index 2014 – wskazuje dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Jak wynika z raportu zajmujemy 32 miejsce na 37 badanych państw Europy.


 


Z danych zawartych w Indeksie szczególną uwagę przykuwa brak w naszym kraju dobrej dostępności do lekarza pierwszego kontaktu, trudności z dostępnością do specjalistów i powiązane z tym kolejki do leczenia. Do tego dochodzą potwierdzane kolejny raz statystyki o jednym z najniższych współczynników liczby lekarzy w przeliczeniu na pacjentów. Z Indeksu wynika, że w zakresie oczekiwania na leczenie zajmujemy w Europie 24 miejsce.


 


Lepiej natomiast oceniani jesteśmy w zakresie opieki kardiochirurgicznej, czy opieki dentystycznej. Cieszy również wysoka pozycja w zakresie dostępności pacjentów do dokumentacji medycznej, chociaż i tutaj mamy zaległości – w szczególności w zakresie rozwoju e-zdrowia. Do tej pory nie uregulowano kwestii wizyt na odległość, wystawiania e-recept czy e-zleceń.


Ważnym elementem, pomijanym od lat przez rządzących, jest wprowadzenie realnej oceny jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez placówki opieki zdrowotnej. W Polsce nie ma żadnych wyznaczników dotyczących oceny rezultatów leczenia przy uwzględnieniu rodzaju schorzeń, oceny podejścia do pacjenta w placówkach medycznych czy sprawdzania jakości aparatury medycznej.


 


W Indeksie zwrócono również uwagę na brak polityki w opiece długoterminowej. W badaniu w zakresie liczby pielęgniarek w opiece domowej oraz ilości łóżek dla pacjentów senioralnych jesteśmy w Europie na szarym końcu.


 


Konfederacja Lewiatan

W wydaniu nr 158, styczeń 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. NASZA SŁUŻBA ZDROWIA

  W ogonie Europy - 29.01
 2. BIZNESOWE DYLEMATY

  Mówiły jaskółki, że jakie są spółki? - 27.01
 3. RYNEK DZIEŁ SZTUKI

  Były rekordy, a co nastąpi? - 26.01
 4. WHISKY PIJMY WOLNIEJ

  Bo za cztery lata jej zabraknie - 22.01
 5. NIE UFAJ BANKOM

  Pieniądze deponuj pod materacem - 22.01
 6. A PROPOS...

  Szczypiorniak w Katarze - 30.01
 7. CENY KRUSZCÓW

  Bo srebro i złoto to nic, chodzi o to... - 13.01
 8. OPŁATY PÓŁKOWE

  Prawo po stronie przedsiębiorców - 12.01
 9. WIATR OD MORZA

  Indie w Polsce - 16.01
 10. MIESIĘCZNIK "ZNAK" NR 716

  Znakowe inspiracje - 9.01
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Majstersztyk noblisty - 26.01
 12. PRO PUBLICO BONO

  Kreowanie trwałych zmian społecznych - 2.01
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 30.01 – Kompleksy nauki
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Samozaprzaństwo - 2.01
 15. I CO TERAZ?

  Moja propozycja w sprawie CHF - 28.01
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Tworzenie historii na nowo - 19.01
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Kobiety Konfucjusza - 2.01