Established 1999

NA WSCHODNIM SZLAKU

6 maj 2013

Odkrywanie kontrastów - 6.05

Położony wśród wzgórz w dolinie uroczej rzeki Pełtwi urzeka jakąś tajemną magią, w którą wpisana jest historia Polski——–

To miejsce wyjątkowe poprzez swoją architekturę i nie bez racji Lwów określany jest „małym Paryżem”. To jedna z dawnych przepięknych stolic obok Wiednia czy Pragi, bowiem miasto to było stolicą Królestwa Galicji i Lodomerii jednej z części Austro-Węgierskiego Imperium.


Centrum Lwowa ozdabiają najwybitniejsze budowle architektów lwowskich z przełomu wieków, przeważnie neorenesansowe i neobarokowe.


Z hotelu Georg (najstarszy hotel na Ukrainie z roku 1793), w którym mieszkaliśmy, rozpościerał się widok na plac (dawniej Plac Mariacki) z pomnikiem Adama Mickiewicza z 1904 roku i Aleję Swobody, będącą kręgosłupem miasta. Tu można pokłonić się Adasiowi, bo i pomnik jest wyjątkowy i chyba najpiękniejszy na świecie z pomnikowych figur z naszym wieszczem; można złapać wytchnienie w chłodzie fontanny czy też poszukać politycznej prawdy przy pomniku Tarasa Szewczenki.


Tędy prowadzi także droga do gmachu Teatru, Baletu i Opery Lwowskiej z 1900 roku. Wyjątkowości fasady dodają alegoryczne figury i loggia z korynckimi kolumnami. Wnętrze Opery olśniewa niezwykłą ornamentyką, kompozycją rzeźb i malowniczymi płótnami. Widownia w kształcie liry posiada cztery kondygnacje , a przepychu dopełnia ozdobny plafon z gigantycznym żyrandolem w kształcie półsfery.


Otoczenie mogło sprzyjać „smakowaniu” sztuki ale opera „Mojżesz” w języku ukraińskim nie należała do łatwych w odbiorze.


Spacerując po Lwowie nie sposób pominąć kolejnych pereł architektury, w której bryły budowli wraz z licznymi detalami rzeźb tworzą niezwykle harmonijną całość. Właściwie dookoła wszystko jest godne uwagi. Na mnie wrażenie zrobił Lwowski Uniwersytet Narodowy z lat 1871-1881, Pałac Potockich, Lwowska Galeria Sztuki, wiele pojedynczych kamieniczek, a wśród sakralnych obiektów lwowska katedra grecko-katolicka, cerkiew ormiańska i dawny kościół Dominikanów.


Miejscem szczególnie bliskim wielu naszym rodakom jest cmentarz Orląt i nekropolia na Łyczakowie, gdzie można pochylić się nad grobem Zapolskiej, Banacha, Konopnickiej, Godebskiego, Dybowskiego i innych naszych Wielkich.


Wieczorem warto wybrać się na tętniący życiem rynek wokół ratusza, pospacerować wąskimi uliczkami, przy których liczne kafejki z ogródkiem kuszą, by zakosztować we lwowskim browarze czy wstąpić na filiżankę gorącej czekolady prosto z manufaktury o wytwornym wnętrzu.Czar lwowskich wędrówek warto na długo utrwalić w pamięci, bo z chwilą wyruszenia w kierunku południowo-wschodnim ów czar pryska. Z pewnością warto odwiedzić tzw. Złotą Podkowę czyli szlak rezydencji magnackich w Złoczowie, Podhorcach i Olesku, w którym urodził się Jan III Sobieski, ale dalej w kierunku Kamieńca Podolskiego prowadzą bezdroża, tak beznadziejne, że trzysta kilometrów pokonaliśmy aż w osiem godzin. Przerażające jest to, że obok widocznej dookoła biedy wyrastają nowe cerkwie ze złotymi kopułami. Kontrast wręcz zasmuca i skłania do refleksji – dlaczego tak gościnny naród żyje w ogromnej przepaści cywilizacyjnej w stosunku do nas i Europy zachodu.


Wiadomo, że Ukraina – współorganizator Euro 2012 – ruszyła do przodu, ale tylko wokół Kijowa czy Charkowa, reszta jest bezkresną prowincją, z połaciami „żyznych nieużytków”, po których jako żywo hula ciepły wiatr i tylko wypatrywać hord tatarskich.


Na Podole już nie pojadę. Już tam nasi byli, opisani na kartach sienkiewiczowskiej trylogii. I wystarczy.


BARBARA GAŁCZYŃSKA

W wydaniu nr 138, maj 2013 również

  1. POLSCY ZAPOMNIANI NOBLIŚCI

    Dlaczego o nich się nie mówi? - 26.05
  2. PARADOKS EASTERLINA

    Przełom w definicji szczęścia - 23.05
  3. IMR ADVERTISING BY PR

    Bieluch Media Tour
  4. KRONIKA BYWALCA

    Hołd bohaterom - 21.05
  5. KORZYSTANIE Z E-BOOKÓW

    Czy możemy je drukować, kopiować, pożyczać - 21.05
  6. OBALANIE MITÓW

    Czym naprawdę jest Public Relations - 20.05
  7. REKORDOWA AUKCJA W SOTHEBY`S

    "Domplatz, Mailand" za 37,1 mln USD - 17.05
  8. POLSKA W EUROLANDZIE

    Pięć lat bezczynności - 15.05
  9. NIE TAKI PROSTY BIZNES

    Zyski z posiadania nieruchomości - 9.05
  10. SMAKI DEGUSTATORÓW

    To jest dobre
  11. NA WSCHODNIM SZLAKU

    Odkrywanie kontrastów - 6.05
  12. KUPIĆ I CZYTAĆ

    "Tygodnik Powszechny" nr 21 - 22.05
  13. KATASTROFY LOTNICZE

    Paradoksalne błędy pilotów - 3.05
  14. LEKTURY DECYDENTA

    Poloneza czas kończyć - 2.05
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta - 22.05
  16. WINO BORDEAUX 2012

    Pić czy inwestować? - 2.05
  17. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Piątek, 31.05 – W białych rękawiczkach
  18. SZTUKA MANIPULACJI

    Rodzaje wymówek - 2.05
  19. SIŁA POLITYKI

    Cel łez - 31.05
  20. I CO TERAZ?

    Czytajmy poetów, ale zanim..., a nie gdy... 22.05
  21. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Ojciec nowoczesnego Azerbejdżanu - 18.05
  22. ŁUPKI I POLITYKA

    Emocje i nadzieje w Polsce - 2.05