Established 1999

MEDIA DECYDENTA

12 lutego 2020

TVP od środka

Autor od czerwca 2016 do października 2018 roku był dziennikarzem i wydawcą portalu tvp.info.

Wie o programach informacyjnych polskiej telewizji „rządowej” wiele, zwłaszcza zaś o machinacjach informacyjnych, które „ciemny lud kupi”, a które „niszczą media publiczne”. W tej książce pisze właśnie o walce medialnej, prowadzonej przez grupę skupioną wokół prezesa TVP.  Przy okazji Kowalewski przypomniał, że wiosną 2016 roku, kiedy on rozpoczynał pracę w „rządowej telewizji”, większość dotychczasowych dziennikarzy albo z TVP odeszła, albo została zwolniona.

Już na samym początku swej działalności w TVP Kowalewski znalazł się pod ostrzałem kierownictwa służb specjalnych; pisze o tym, pomijając fakt, kto mógł na niego donieść. Kowalewski był wówczas indagowany przez samego prezesa TVP, co pokazuje, jak wielkie wpływy ma kierownictwo służb specjalnych w kierownictwie partii rządzącej.

Autor opisuje warszawskie lokalizacje TVP, położenie gabinetu prezesa i dostęp do niego. Pisze dość szczegółowo o gmachu przy Placu Powstańców Warszawy, gdzie mieści się Telewizyjna Agencja Informacyjna. Opowiada o amatorszczyźnie i braku doświadczenia tzw. dziennikarzy TAI, bezgranicznie oddanych machinacjom informacyjnym partii rządzącej.

Padają konkretne nazwiska; osoby ich posiadaczy oraz ich działalność przewijają się właściwie przez całą książkę. Te nazwiska są dość znane i w społeczeństwie i w środowisku dziennikarskim; ludzie ci wywodzą się z kręgów skrajnie prawicowych i są gotowi do każdej manipulacji informacyjnej. Przypomina zwolnienie prezesa przez Radę Mediów Narodowych i ponowną jego nominację na to samo stanowisko na polecenie szefa wszystkich szefów z ul. Nowogrodzkiej. Autor pisze o samym prezesie TVP, jako o osobie „nie do ruszenia”, która otacza się postaciami oddanymi, choć bez żadnego doświadczenia dziennikarskiego.

Kowalewski zdradza formy kontroli przez kierownictwo bezetatowego zatrudnienia w TVP, poprzez zmniejszanie ich zarobków, w przypadku wpadek. Pisze o osobistej niechęci kierownictwa TVP do konkretnych osób, które „mają szlaban” na pokazywanie się w telewizji. Czytelnik może odnieść wrażenie, że główne działania kierownictwa TAI, to szukanie tzw. haków na innych, a nie praca dziennikarska.

Wreszcie, sprawa tzw. oglądalności TVP: prezes telewizji zarzucił w swoim czasie nieuczciwość firmie Nielsen, badającej tę oglądalność. Autor opisuje nie tylko tendencyjne metody „sprawdzania” dekoderów Nielsena, ale i nagonkę za „złą opozycję”, czy przedstawia programy fałszywe, dotyczące oponentów rządu: nawet usuwano nagrane już kadry, które „nie pasowały” ekipie prezesa TVP. Autor nie mógł pominąć tzw. pasków grozy, których mroczna sława to już wizytówka TVP.

Autor odszedł z TVP. Ale zdążył zebrać masę wrażeń, które zawarł w tej bardzo znakomitej książce.

                                                                                              Jacek Potocki

Mariusz Kowalewski. „TVPropaganda. Za kulisami TVP”. Wydawnictwo „Arbitror”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 219, luty 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Bądź uczciwy!
 2. KOBIETY DECYDENTA

  Polka Renesansu
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus
 4. POLITYKA DECYDENTA

  Pan M.
 5. KULTURALNE CO NIE CO

  Oscar w "Halce"
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Rozumiem, co mówię
 7. MEDIA DECYDENTA

  TVP od środka
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Kapitalizm v. socjalizm
 9. CZEGO UCZĄ NAS FINOWIE

  Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
 10. NIE LĘKAJCIE SIĘ!

  Trejugolnik
 11. POLITYKA DECYDENTA

  USA-Chiny na początku XX wieku
 12. KONTROLA BIZNESOWA

  Gwarancją bezpieczeństwa podatnika
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor - przeżytkiem?
 14. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dwa morderstwa