Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

19 lipiec 2017

Taśmy prawdy?

Książka zawiera prezentację i omówienie nagranych rozmów znanych osób, a zwłaszcza polityków PO, kiedy ci byli jeszcze u władzy. Autor rozpoczyna rozważania od nagrania przez Adama Michnika rozmowy z Lwem Rywinem.

Można się z Janem Pińskim zgodzić, że ten casus rozpoczął epidemię podsłuchów, a upublicznienie tego nagrania przez redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” zwiastowało erozję III RP. Autor przy okazji nakreśla karierę Michnika w III RP i jego szerokie koneksje. Bada też tło afery, w zasadzie powtarzając dotychczasowe doniesienia mediów i ustalenia sejmowej komisji śledczej.

Dalej czytelnik może zapoznać się z nagraniem rozmowy Adama Michnika z nieżyjącym dzisiaj miliarderem Aleksandrem Gudzowatym. Gudzowaty chciał uzyskać informacje, kto stoi za atakami na niego i mieć dowód, że Michnik, wiedząc, że „zapis na Gudzowatego” pochodzi ze służb specjalnych, tolerował publikacje w „Gazecie”, oparte na tych materiałach.

Dalej czytamy zapis nagrania słynnej rozmowy Gudzowatego z byłym premierem Józefem Oleksym, w której ten ostatni „nadaje” na prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ciekawa jest w końcowej części książki, nagrana rozmowa Aleksandra Kwaśniewskiego z Ryszardem Kaliszem.

Wreszcie nagrania rozmów Bronisława Komorowskiego, które miały potwierdzić bliski związek przyszłego prezydenta RP z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, oraz nagrania rozmów ważnych polityków Platformy Obywatelskiej; szczególnie jedna z nich jest interesująca: politycy PO przewidują swą klęskę wyborczą w 2015 roku.

Rozmowy zaopatrzone są w komentarz, dzięki czemu czytelnik ma dzisiaj wgląd w szerszy kontekst polityczny rozmów.

Ten komentarz jest ważny i bardzo pomocny w zrozumieniu tekstu, gdyż same rozmowy są przeplatane niedomówieniami i momentami dla człowieka z zewnątrz mogą okazać się nawet niezrozumiałe, stąd trudno jest powiedzieć, czy rzeczywiście te taśmy „wstrząsnęły III RP”. Raczej mogły wstrząsnąć elitami politycznymi, gdyż przeciętny obywatel, biorąc pod uwagę miejscami ich niemal hermetyczny charakter, mógł nie przywiązywać do ich treści specjalnej wagi, poza ogólnymi epitetami, jakimi wyborcy obdarzają w Polsce polityków, niezależnie od ich afiliacji zwłaszcza, że brak w książce głośnej rozmowy między Radosławem Sikorskim a Vincentem Rostkowskim, bardzo w swoim czasie nagłośnionej przez media.

Ciekawe są rozważania Jana Pińskiego na temat inicjatorów nagrań, sprowadzające się do przypuszczeń. Czy za nimi stoją znów służby?

                                                                                              Jacek Potocki

Jan Piński „Taśmy, które wstrząsnęły III RP”. Wydawnictwo „Bollinari Publishing House”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Wojny nie będzie
  2. DECYDENT GLOBTROTER

    Portugalia bez tajemnic
  3. DECYDENT POLIGLOTA

    Podstawy chińskiego
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Taśmy prawdy?
  5. A PROPOS...

    ...pewnej uroczystości w Nicei
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Autopokuta komika
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Bez przesady
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Człowiek godny podziwu
  9. DECYDENT SNOBUJĄCY

    PiSOrlen
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Susza przed burzą
  11. A PROPOS...

    ...noclegu Trumpa przy Centralnym
  12. DECYDENT POLIGLOTA

    Turysta rozumiejący
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Monika nie tylko o zmianie
  14. WIATR OD MORZA

    Szwecjo, Hej!
  15. BARBARZYŃCY U GRANIC

    Krawiec jako decydent
  16. QUO VADIS POLONIAE?

    Polskie cierpiętnictwo
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Zamknięcie i pozorne otwarcie
  18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    PiS szuka pomocy i ma wizje