Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

14/07/2017

Człowiek godny podziwu

Podczas Olimpiady w Londynie Ilija Trojanow, znany niemiecki pisarz i dziennikarz pochodzenia bułgarskiego, podjął zastanawiającą decyzję.

Postanowił do kolejnej Olimpiady poznać tajniki 23 dyscyplin, a w ich składzie 80 konkurencji sportowych, objętych Igrzyskami Olimpijskimi. I tak też zrobił. Jako amator, który nie zamierzał nigdy startować na Olimpiadzie, by zdobywać medale, postanowił je poznać dla siebie, gdyż jako dziennikarz i wydawca chciał wiedzieć, o czym sam pisze i o czym piszą inni. Zdawał sobie jednocześnie sprawę z tego, że w niektórych dyscyplinach jego wyniki trudno będzie uznać za mistrzowskie.

Książka ta to właśnie opis dokładny owych konkurencji sportowych, przez które przeszedł od igrzysk w Londynie w 2012 roku, do igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jest to również, a może przede wszystkim opis wysiłku, często niewyobrażalnego dla zadowolonego z życia, nierzadko nieruchawego zjadacza chleba, który spędza godziny przed telewizorem.

Najpierw półroczne przygotowania do kolejnych treningów, co nie było przecież łatwe po latach stabilności, gruntowanych przy papierosach i alkoholu. Moralnie wspierała go żona, chociaż dla niej też nie były to łatwe dni, bo Ilija nie miał po prostu dla niej czasu.

Ilija trenował pod okiem najwybitniejszych trenerów wraz ze znanymi zawodnikami. Przeszedł od pływania do biegów długodystansowych, poprzez kolarstwo, wioślarstwo, tenis, boks, gimnastykę i lekkoatletykę. Nawet uprawiał dziesięciobój czyli wielokonkurencję.

Jego książkę koniecznie powinni przeczytać wszyscy, którzy uprawiają konkretne dyscypliny. Dowiedzą się, jakie są bariery uprawiania danej dyscypliny, przez jakie męki będą przechodzili, je uprawiając, oraz jaka jest historia dyscypliny: niektóre z nich znane były już w starożytności, zaś niektóre zostały wpisane na listę dyscyplin olimpijskich dopiero niedawno.

Porównywał swoje wyniki z wynikami mistrzów olimpijskich: były one słabsze, czasami nawet znacznie słabsze, ale przecież nie chodziło tu o wyniki.

Książka, którą powinien przeczytać przeciętny człowiek. Pokazuje ona, że wiele można, jak się tylko chce.

Jacek Potocki

Ilija Trojanow „Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji”. Tłum.  Anna Slotorsz i Daria Kuczyńska-Szymala. Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2016

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje