Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

2 lipiec 2017

Monika nie tylko o zmianie

Monika Jaruzelska jest normalna, bez zadęć celebryckich, zarówno w piśmie jak i w słowie. Wykształcona, mądra, zrównoważona.

To jest jej kolejna książka. O życiu, bo jak sama pisze: „Życie to zmiana”. Na początku powinienem Czytelników uprzedzić, że książka ta nie jest o deklarowanej obecnie „dobrej zmianie”, albo – jak mówią prześmiewcy – o „dojnej zmianie”. Chociaż w książce jest jeden polityczny komentarz dotyczący Pierwszej Damy, w ramach rozmowy z profesorem Wiesławem Godzicem, a tak to zupełnie bez polityki.

Natomiast jest to ekstrakt intelektu, o modzie, na której Monika zna się świetnie, o imionach w polskiej tradycji, łącznie z opowieścią, jak jej nadawano imię, o związku kolorów z charakterem i z zachowaniem człowieka. Monika wspomina swoje pierwsze kontakty z chłopcami w szkole, wspomina „doskonałe” koleżanki z klasy, które po latach wyglądały zupełnie inaczej.

Wreszcie fenomenalne rozmowy z prawdziwymi autorytetami w różnych dziedzinach: o różnicy między stylem damskim a męskim, o intymności, o względności wieku, o konsumeryzmie, o popularnych gadżetach komunikacyjnych.

Dłuższe rozważania stylistki Jaruzelskiej o wyglądzie zewnętrznym i o związanych z tym fobiach. Czytelnik może zachwycić się esejem o lustrze. I zaraz potem rozmowa z doktorem Michałem Feldmanem, lekarzem specjalistą psychiatrą, który pomaga pacjentkom i pacjentom cierpiącym na dysmorfofobię czyli nienawidzą swego wyglądu, ponieważ sądzą, że ów wygląd ma głęboki defekt. Jest to schorzenie umysłowe coraz częstsze, trudne w leczeniu, ale można je wyleczyć. Monika wypłynęła tu na szerokie wody, ale przygotowała się świetnie do tej przecież bardzo specjalistycznej rozmowy.

Wspaniała, bardzo pouczająca rozmowa z doktorem Tomaszem Mazurem o stoicyzmie, którego istotą jest przywiązanie do rutyny i przeciwstawianie się wszelkim zmianom.

W książce tej jest wiele o psychologii człowieka, o psychiatrii, o różnych terapiach. Na uwagę zasługują znakomite felietony Moniki Jaruzelskiej, publikowane w swoim czasie w czasopiśmie „Pani”.

Książka Moniki Jaruzelskiej to prawdziwa uczta duchowa.

                                                                                              Jacek Potocki

Monika Jaruzelska „Zmiana”. Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”. Warszawa 2016

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje