Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

12 wrzesień 2016

Zapomniany geniusz

Był utracjuszem i synem utracjusza. Całe życie tonął w długach, wydając niefrasobliwie zarobione pieniądze, a długi spłacał z ociąganiem.

W książce opisano całe życie Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie wyjaśniając, skąd się wziął ten „Przerwa”. Był uczniem miernym, często chorował, co przyczyniło się do jego późniejszych odchyleń od psychicznej normy, wiecznej pretensji do całego świata za niepowodzenia, a w końcu do totalnego zbzikowania.

Był seksoholikiem, co wsparte naturą utracjusza, wytworzyło mu w środowisku bardzo negatywną opinię i przeszkadzało w ożenku. Kilkakrotnie planowane małżeństwa nie doszły do skutku niemalże w ostatniej chwili, a Kazimierz przecież bardzo potrzebował zasobnej panny z solidnym posagiem.

Był płodnym geniuszem słowa: pisał wiersze i prozę, gnał go i talent, i potrzeba zarobku, stąd bezwzględnie wyciskał od wydawców honoraria do ostatniego grosza. Przelotne miłostki oraz wizyty w domach publicznych „ubogaciły” go chorobą weneryczną, która zrujnowała mu zdrowie doszczętnie. Tu autor nie jest konsekwentny, gdyż pisze wymiennie o dwóch chorobach wenerycznych, można zakładać, że koryfeusz pióra zapadł na tę lżejszą, ale i tak była ona dla niego wystarczająco wyczerpująca, z powodu braku wówczas odpowiednio skutecznych medykamentów. Dorobił się też nieślubnego syna, co nie jest zarzutem, ale ponieważ nie mógł sobie z nim poradzić wychowawczo, „mały Kazio” stał się dość szybko degeneratem i złodziejem i zmarł młodo na marskość wątroby.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był przede wszystkim piewcą Tatr i Podhala. Przez wiele lat mieszkał w Zakopanem, chodził po górach i pisał o górach. Górale go za to kochali i bardzo szanowali.

Przez wiele lat cierpiał na manię prześladowczą, uważając, że chcą go zamordować – rodzony brat oraz kuzyn, Tadeusz Boy- Żeleński. Przez jakiś czas przebywał zresztą w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Do końca życia tonął w długach i do końca życia pozostał w stanie kawalerskim. I pisał nieustannie. Niestety, ilość odbywała się kosztem jakości. Pisał coraz więcej i coraz słabiej. Za życia był sławny i ubóstwiany, po śmierci jego nazwisko wprawdzie „chodzi na giełdzie literackiej”, ale coraz słabiej.

Dlatego dobrze, że ukazała się ta książka.

                                                                                              Jacek Potocki

Tadeusz Januszewski, „Kazimierz Przerwa-Tetmajer”. Wydawnictwo „Iskry” Warszawa 2015

W wydaniu nr 178, wrzesień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. CLINTON VERSUS TRUMP

  O debacie teraz ja!
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne więzienia CIA w Polsce
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia kołem się toczy
 4. OSZCZĘDNY JAK POLAK

  Przede wszystkim na czarną godzinę
 5. WĘGIERSKI PRZYKŁAD

  Orban Zwycięzca
 6. IMR ADVERTISING BY PR

  Kosmetyki w skarpetkach
 7. OPOWIADANIE

  Z życia Napoleonów
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polski eksport do Chin
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kto mieczem wojuje...
 10. I CO TERAZ?

  Kalejdoskop ciekawostek amerykańskich wyborów
 11. IMR ADVERTISING BY PR

  Na słodko i wytrawnie
 12. WIATR OD MORZA

  Witaj, Grodno
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Zapomniany geniusz
 14. I CO TERAZ?

  Z braku armat
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie sądzę, że jak świat światem...
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przydatni hitlerowcy
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Autocelebracja
 18. I CO TERAZ?

  Dzieje się i będzie się działo. W Ameryce
 19. WIATR OD MORZA

  Dokąd pędzą szaleńcy
 20. WIZERUNEK BIZNESMENA

  Każdy sobie rzepkę skrobie