Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

3 marzec 2016

Siła Żydów

Jest to książka wyrażająca się z uznaniem o żydowskiej mentalności, o żydowskiej umiejętności życia w diasporze, często wśród obcych a nawet wrogich ludzi.

Autor namawia Polaków, by uczyli się od Żydów, przejmowali ich cechy, ich sposoby życia i myślenia, które spowodowały, że niewielki procent ludzkości osiągnął ogromne wpływy i zaszczyty w nauce, w finansach i w polityce.

Mogą być jednak problemy z przejmowaniem tych najlepszych cech, uwarunkowanych genetycznie na drodze nieustannych prześladowań.

Autor eksponuje te cechy, jakże odmienne od cech np. chrześcijan. Uważa, że ogromny wpływ na ich powstanie wywarł judaizm, zachęcający do samodzielności umysłu i opisuje, jak to wygląda na tle dogmatyzmu katolicyzmu. Podnosi też temat „Żydzi a sprawa polska” wyrażając opinię, że wprawdzie przez ponad osiem wieków mieszkaliśmy w jednym kraju, ale obok siebie. Czy to dlatego Żydzi są tak innowacyjni, a Polska ma najmniej innowacyjną gospodarkę w Unii Europejskiej? Autor głośno zastanawia się: może warto importować do Polski pół miliona Żydów, by ten stan odmienić?

Krzysztof Kłopotowski zna dobrze społeczność żydowską głównie z wieloletniego pobytu w Nowym Jorku, ale prawidłowo ocenia wpływ Żydów na rozwój gospodarczy gdzie indziej, np. nie waha się powiedzieć, że Palestyńczycy żyli w największym dobrobycie pod okupacją Izraela; teraz Autonomia Palestyńska gospodarczo dogorywa.

Powracając do USA, Kłopotowski analizuje siłę żydowskiego lobby w Ameryce, omawia jego metody działania, zwłaszcza poprzez popieranie proizraelskich polityków i nie waha się uznać proizraelskiego lobby za agenturę wpływu. Przy okazji zatrzymuje się nad „Gazetą Wyborczą” i nad fenomenem Adama Michnika w środowisku polskich mediów, porównując jej pozycję i metody oddziaływania na opinię publiczną z działaniami „New York Timesa”. Nie zapomina o przemyśle filmowym, powołanym do życia przez Żydów w Hollywood.

Wreszcie dochodzi do analizy źródeł żydowskiego sukcesu: do edukacji od najmłodszych lat, do stosunku do pieniądza i bogacenia się, do etnicznej i religijnej solidarności, do „osadzania się” w określonych profesjach, wymagających odpowiedniej bazy edukacyjnej, intelektualnej i zwykłego sprytu. Wyjaśnia, skąd bierze się u Żydów bardzo wysoki IQ, którego brak np. katolikom. Zresztą, sporo miejsca w książce zajmuje przeciwstawianie Żydów, a właściwie judaizmu, katolikom. W ocenie autora, judaizm jest twórczy, natomiast katolicyzm raczej nie. Trzeba przyznać, że te rozważania są bardzo logicznie i solidnie uzasadnione.

Kłopotowski zatrzymuje się też dłużej nad terminem „żydokomuna”, opisuje pozycję społeczności żydowskiej w Polsce w minionym ustroju, zbudowanym w dużej mierze przez Żydów, przedwojennych komunistów, osadzonych po wojnie w Polsce dzięki bagnetom Armii Czerwonej, niezłomnych „utrwalaczy” władzy ludowej i czołowych polskich czekistów.

Warto przeczytać fragmenty dotyczące używania przez „określone koła” w Polsce straszaka antysemityzmu, manipulowania nim, co powoduje, że temat Żydów czy żydostwa jest w naszym kraju dość niebezpieczny w dyskusji.

Książkę kończą opisy przekrętów finansowych Żydów, pokroju Bernarda Madoffa,  dokonywanych przy milczącej akceptacji żydowskich szefów Banku Rezerw Federalnych USA oraz tzw. mędrców z Wall Street, też Żydów. To jest porażające.

Znakomita książka. Po jej przeczytaniu możemy zorientować się, na czym stoimy i kiedy się przewrócimy. A może właśnie, dzięki znajomości wielu zarysowanych w książce problemów, się nie przewrócimy?

                                                                                         Jacek Potocki

 Krzysztof Kłopotowski, „Geniusz Żydów. Na polski rozum”. „Fronda”, Warszawa 2015

W wydaniu nr 172, marzec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. PO PROSTU SZTUKA

  Cele sztuki i sztuka celów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dobry kryminał
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Zmowa milczenia nad historią
 4. HAJOTY PRESS CLUB

  Kolacja u Wesołego Zająca
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Z wysypiska na salony
 6. PiS POD TRYBUNAŁ RADBRUCHA

  Miałeś, chamie, złoty róg...
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnice starożytnego Egiptu
 8. KOBIETY NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH

  Ambitne przebijanie szklanych sufitów
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudna posada na Szucha
 10. "ARCHIMEDES" W MOSKWIE

  Salon wynalazków i innowacyjnych technologii
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Siła Żydów
 12. WIATR OD MORZA

  Do łopat!
 13. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska i Kazachstan
 14. IMR ADVERTISING BY PR

  Skarpetki: zdrowie, sport, higiena
 15. W OBRONIE POLSKI

  Wolność i prawa obywatelskie
 16. A PROPOS...

  "Ida" w TVP
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma ochotników i amatorów