Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

12 luty 2016

Mroki życia i śmierci

Głównym wątkiem książki jest fascynacja śmiercią. A może strach przed nią, skrywany zasłoną buńczuczności…

Jest w książce również miejsce dla miłości. W sensie fizycznym, który obejmuje również szczegółowe rozważania na temat anatomicznych instrumentów miłości. Konstrukcyjnie, jest to zbiór krótszych lub dłuższych eseików, na modłę kadrów filmowych; zresztą autor jest absolwentem „filmówki” i znanym scenarzystą filmowym.

Finezja słowa: prawie od samego początku tomiku, w którym jest i proza i poezja, czytelnikowi może się wydać, że tkwi w środku, że uczestniczy bezpośrednio w akcji, wyznaczonej przez autora. Borszewicz wplata w treść swą bogatą erudycję na temat życia i chorób, jakie trawią człowieka. A już mistrzostwo autor osiągnął pisząc esej o brudzie. Wymienił w sumie około stu rodzajów brudu i antybrudu (np. „brud świąteczny” i „brud codzienny”).

Główny bohater jest dorożkarzem z wyboru, po rezygnacji z ubiegania się o status studenta w „filmówce”. Stąd przegląd różnych dorożkarskich scenek i anegdot. Np. kochaś mówi do pewnej pani: „Ciebie pokochałem, twoje dzieci pokochałem, ale twojego męża, wybacz, pokochać nie potrafię”, czy: „No, jak cię poznałem, to nie byłaś dziewicą! Daj spokój, Kaziu! Przecież to było trzydzieści lat temu! – Ale nie byłaś dziewicą!–popłakuje on. – Nie byłaś…”

Są w książce i inne dowcipy, w rodzaju: „Najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Zmarłych”, czy „- Wysoki Sądzie! Męża zapoznałam na plaży w Świnoujściu. Kręcił się pod moim kocem z godzinę, a że miał w tych błękitnych slipkach tak bardzo dużo, no to się połaszczyłam! A w noc poślubną się okazało, że to przepuklina!” Czy też z polityki, nawet aktualnej?: „Spod lokalu wyborczego wiozę małżeństwo. – No i na kogo ty w końcu głosowałeś? – pyta żona. – A jakie to ma znaczenie?!- irytuje się mąż – Koryto zawsze jest to samo, tylko świnie się zmieniają.” Ostre, co? Takie są właśnie teksty Jarosława Borszewicza.

Autora prześladuje problem obuwia, a właściwie jego pełnowartościowego, czyli zdrowego charakteru, gdyż wielokrotnie odnosi się do wad obuwia, do jego zużycia czy zakażenia bakteriami lub pleśnią. Nie jest to do końca jasne, dlaczego ten problem dla Borszewicza jest tak ważny.  Nie jest też jasne, dlaczego słowo „miłość” zastępuje rządzącą miłością substancją, zwaną fenyloetyloaminą. Może jest to spowodowane niepowodzeniami głównego bohatera w sferze erotycznej?

Poezja! Jak wspomniano, proza jest przetykana wierszami. Ale jak cudowne są te wiersze!!!

Dobrze, że „Iskry” wydały tę książkę. Może to zmobilizuje tego zdolnego autora, by wrócił do pisania.

                                                                                     Jacek Potocki

Jarosław Borszewicz, „Mroki”. „Iskry”, Warszawa 2015

W wydaniu nr 171, luty 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia i kara w kraju faraonów
 2. WIATR OD MORZA

  Mój Smoleńsk
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Myśl po angielsku
 4. IMR ADVERTISING BY PR

  Wodzisław stawia na Pesso
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Cios w ministerialne plecy
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Iraku?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Mroki życia i śmierci
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska, Niemcy, Europa
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dykteryjki przedśmiertne
 10. LEKTURY DECYDENTA

  W bankowym piekle
 11. ZA GÓRAMI, ZA LASAMI...

  Wiatr dobrej zmiany
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochani w Śmierci
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Na obywatelską drogę
 14. LEWIATAN PUNKTUJE RZĄD

  Podatek jako kara
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Między kłami w paszczy tygrysa
 16. W OBRONIE PRAW I WOLNOŚCI

  Historia uczy i przestrzega
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Zawody zaufania publicznego
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojna i miłość