Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

25 stycznia 2016

Proroczy przekaz

Nie jest to książka do śmiechu, mimo że jej autorem jest znany satyryk, którego audycja radiowa „ 60 minut na godzinę” powodowała w swoim czasie w niedzielne przedpołudnia wyludnienie miast i wsi w PRL.

Ludzie tak słuchali audycji Wolskiego, jak kilka lat wcześniej oglądali w TVP „Stawkę większą niż życie”. Ta książka jest o islamskich terrorystach, którzy postanowili zburzyć dekadencką cywilizację zachodnią, by na jej gruzach zatknąć zwycięski sztandar Proroka i zaprowadzić w świecie porządek, oparty na prawie szariatu.

Wolski napisał powieść sensacyjną: poczynania terrorystów śledzi emerytowany polski policjant, Stanisław Frąckowiak, przebywający, a właściwie pracujący we Francji w charakterze hydraulika. Przypadkowo natyka się na dziwną parę, która penetruje teren przed zamachem terrorystycznym. Kiedy po zamachu dzieli się z policją swymi podejrzeniami, dotyczącymi zastanawiających zachowań rzeczonej pary, nikt mu nie wierzy, że ci ludzie mają związek z zamachem. Wręcz przeciwnie, to Frąckowiak staje się jednym z głównych podejrzanych.

Jak wynika z maila, przesłanego do jednej z czołowych gazet francuskich zamach terrorystyczny był dziełem dotąd nieznanej grupy EuroDżihad.

Autor prowadzi czytelnika przez dość zagmatwany tok myślenia: terroryści są wytworem służb specjalnych, a właściwie to prezydenta państwa, który poprzez przykręcenie śruby imigrantom, również tym zasymilowanym, chce wywołać ich ostrą reakcję w postaci nowych zamachów, by w odpowiedzi na tę reakcję ostatecznie i w świetle prawa, wyrzucić kolorowych imigrantów z Francji.

Problem polega na tym, że sprawa wymyka się spod kontroli władz, intryga nie działa i grupa EuroDżihad zaczyna działać samodzielnie: skuteczne zamachy na wysokich funkcjonariuszy państwowych (w tym na owego prezydenta), eliminowanie własnych „oficerów prowadzących” i… mobilizowanie zasymilowanych elit arabskich do walki z zachodnią dekadencją, co nie jest łatwe. W składzie grupy islamistów jest i Marokańczyk, i Egipcjanin… Ale najgroźniejszy i najbardziej bezlitosny jest Czeczen, który najpierw strzela, a dopiero potem pyta. A generalnie, większość islamistów ma być związana ze służbami Islamskiej Republiki Iranu i, biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, tu autor niekoniecznie miał rację.

W książce pojawia się wątek rakiety poradzieckiej z głowicą atomową, której chcą użyć terroryści. Frąckowiak wraz z Żydem z Polski oraz piękną panienką ze Szwajcarii wpadają na ślad tej rakiety. Ważne, by ustalić, na jaki cel ma być ona skierowana.

Trzeba przyznać, że wywody Wolskiego są logiczne i przy całej swojej dynamice, trzymają się tzw. kupy. Smaczku w powieści dodaje inteligentnie prowadzony wątek erotyczny. Gdzieś w tle kręcą się mętnie wyglądający agenci radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, z założenia spece od brudnej roboty.

Powieść kończy się częściowym happy endem, dając autorowi możliwość wyciągnięcia pewnych aktualnych dzisiaj wniosków ogólnych. Po pierwsze, liczba muzułmanów rośnie błyskawicznie w skali świata i w dłuższej perspektywie, zaleją oni naszą cywilizację; po drugie przypomina, że w imię budowy demokracji w krajach muzułmańskich usuwano dotychczasowych, autokratycznych władców, a ich miejsce zajmowali demokratycznie wybierani fundamentaliści, śmiertelni wrogowie Zachodu. Czy nie jest to wyraźna aluzja do pomysłów Amerykanów i innych mądrali w Iraku, Egipcie, Libii czy wreszcie w Syrii? No, niestety, w powieści nie ma miejsca dla bohaterskich funkcjonariuszy CIA czy innych tajnych służb USA. Tak, jakby międzynarodowy terroryzm nie dotyczył Ameryki.

Jak już powiedziano, wszystko się dobrze kończy dla głównego bohatera, choć niekoniecznie dla Zachodu: na Frankfurt nad Menem spada, wystrzelona przez fundamentalistów islamskich, rakieta z głowicą atomową, w wyniku czego zginęło lub zaginęło prawie milion ludzi. Niejako w odwecie, Parlament Europejski zajął się uchwałą „Europa dla Europejczyków”, a w tym czasie z Chorwacji na Węgry zmierza ludzkie tsunami: setki tysięcy, wręcz miliony muzułmanów, którzy rozleją się po Europie. A co się dzieje dzisiaj?

Aktualna, wręcz prorocza książka.

 

                                                                                              Jacek Potocki

Marcin Wolski, „EuroDżihad”. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2015

W wydaniu nr 170, styczeń 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. PO PROSTU SZTUKA

  Potęga wizji niepokornej
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Proroczy przekaz
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Brunatni rycerze bez skazy
 4. WIATR OD MORZA

  Kopce - specjalność narodowa
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Kaczyński równy Wyszyńskiemu
 6. WIATR OD MORZA

  Kościuszko się wali...
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Odmęty życia
 8. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Unijna pomoc Muszyniance
 9. Z KRONIKI BYWALCA

  Pomyślne ćwierćwiecze
 10. POLSKIE MIASTA W EUROPIE

  Nieświadomość atutów
 11. WIATR OD MORZA

  Polowanie
 12. PO PROSTU SZTUKA

  Możliwość wyspy, czyli o twórczości Evy Chełmeckiej
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Zastrzelone volvo
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niebezpieczna podróż
 15. TUBYLCY I SŁOIKI

  Warszawiacy przybywają
 16. WIATR OD MORZA

  Janosiki
 17. WYBORY POLAKÓW

  W obronie demokracji
 18. W OPARACH WIZERUNKU

  Profesja i profesjonalizm
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Z bombką idziemy w Polskę, panowie
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Hłaski taniec z wilkiem