Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

1 kwiecień 2014

Niebezpieczny świecznik - 22.04

Jest to opis 15 zabójstw politycznych w historii: od Juliusza Cezara do małżeństwa Ceausescu.


Z tym, że to ostatnie oraz usunięcie Robiespierre’a to raczej tzw. mordy sądowe, dokonane pod pozorem wyroków wydanych przez pośpiesznie sklecony sąd lub przez inny organ. Autor książki, znany francuski dziennikarz, przy jej pisaniu oparł się na zapisach archiwalnych lub wcześniejszych opracowaniach, co było w pełni usprawiedliwione w przypadku zamachu Juliusza Cezara czy też Abrahama Lincolna. Jean-Christophe Buisson nie skorzystał jednakże z możliwości bezpośrednich rozmów z uczestnikami najnowszych wydarzeń, jak choćby w przypadku zabójstwa Indiry Gandhi czy też śmierci Eleny i Nicolae Ceausescu lub Patrice Lumumby.


Na temat egzekucji dyktatora Rumunii i jego żony wiele ciekawych informacji mógłby udzielić wybitny aktor Ion Caramitru, który był członkiem rządzącego Rumunią triumwiratu po obaleniu dyktatury. Sama selekcja tragicznych postaci w historii świata, choć zapowiedziana przez autora we wstępnym rozdziale, tak naprawdę do końca nie jest przekonująca: w książce pominięto słynne zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy’ego, jego brata Roberta, wybitnego przywódcy murzyńskiego, pastora Martina Luthra Kinga, premiera Szwecji Olofa Palmego czy premiera Izraela Icchaka Rabina. Nie mówiąc o zabójstwie szefa leningradzkiej kompartii Siergieja Kirowa, które istotnie wstrząsnęło historią ZSRR, dając Stalinowi pretekst do wielkiej czystki i masowych egzekucji członków elit. Ale wybór i układ każdej książki to niezbywalne prawo jej autora zwłaszcza, że zaznaczył on, iż chodzi w niej o zabójstwa wybranych 15 głów państw, choć akurat Indira Gandhi była szefową rządu, a nie głową państwa.


Bardzo ważny w tej książce jest wstęp. W nim autor podaje pewne prawidłowości, charakterystyczne dla wszystkich zamachów. Otóż, zamachowcy zwykle głoszą, a nierzadko i są o tym głęboko przekonani, że walczą o słuszną sprawę. Uderzająca jest kolejna prawidłowość: zamachy z reguły niczego nie zmieniały na lepsze: często reżim, który po nich następował był bardziej represyjny i generalnie gorszy dla narodu, niż reżim poprzedni. Bardzo często sprawca zamachu kierował się raczej żądzą osobistej sławy, niż walką o jakieś ideały.  Nierzadko zamachy się udały z powodu zdrady najbliższych współpracowników lub karygodnych zaniedbań ze strony osobistych ochroniarzy lub służb bezpieczeństwa.      


Znakomita książka, napisana z tzw. nerwem. Porwie czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.  


                                                                                              Jacek Potocki


 


Jean-Christophe Buisson, „Najsłynniejsze zabójstwa polityczne w historii. Zamordowani”, tłum. Monika Szymaniak. Wyd. „Filia”. Poznań 2013


***********


 


MI6 – tajny wywiad JKM – 4.04


 


Od Berlina po Kongo, od Moskwy po uliczki Londynu, przedstawiono historie agentów brytyjskiego wywiadu na liniach frontu, gdzie prawda bywa bardziej niezwykła niż fikcja. MI6 powstało ponad sto lat temu i do dziś owiane jest tajemnicą. Nasze wyobrażenie tego, co to znaczy być szpiegiem, zostało w dużej mierze określone przez fikcyjne światy autorstwa Iana Fleminga i Johna le Carré. Gordon Corera zapewnia jedyny w swoim rodzaju bezprecedensowy wgląd w tajny świat i pokazuje, jak naprawdę wygląda rzeczywistość.


 


Opowiada historię tajnych służb i ich przemiany, od końca II wojny światowej, koncentrując się na ludziach i ich relacjach. Ilustruje niebezpieczeństwo, dramat, intrygi moralne
i niejasności, które są podstawą pracy brytyjskiego wywiadu.


 


Od początków zimnej wojny aż do dnia dzisiejszego MI6 uległo dramatycznej transformacji z amatorskiej organizacji w nowoczesną, lecz niemniej kontrowersją agencję. Gordon Corera ujawnia triumfy i porażki, które stały się udziałem MI6.


 


Wielkie dramaty zimnej wojny, upadek muru berlińskiego, kryzys kubański, ataki
11 września 2001 r. i wojny w Iraku są tłem dla kolejnych działań szpiegów, których historie stanowią centralny element narracji.


 


Niektórzy bohaterowie książki pomogli ukształtować bieg tych wydarzeń. Corera opiera się na raportach z pierwszej ręki tych, którzy szpiegowali, kłamali, a w niektórych przypadkach niemal zginęli w służbie państwa.


 


Gordon Corera, autor tej opowieści, dziennikarz BBC, jest autorem książek i audycji radiowych poświęconych tajnym służbom i operacjom wywiadowczym. Książka o MI6 opiera się na setkach dokumentów i rozmów ze świadkami zdarzeń, które opisuje.


 


„Mocną stroną tej książki jest przedstawienie porażek i zwycięstw tajnych służb specjalnych w kontekście politycznym i strategicznym”.


Adam Sisman, „Sunday Times”


 


„Najlepszy po 1949 roku raport o Brytyjskim wywiadzie, jaki czytałem. Lesze być nie mogło i świetnie się to czyta”.


Alan Judd, „Spectator”


 


„Corera zapewnia unikalny wgląd w Brytyjski Wywiad, zmianę jaką przeszedł od czasów II Wojny Światowej, a także pokazuje jak mistrzowie szpiegostwa zareagowali na wielkie kryzysy, takie jak 11 września i Wojna w Iraku. Jest to fascynujące dzieło”.


Hanna Tavne, „People”


 


„Czytelny i dobrze opracowany raport o służbach. Miejmy nadzieję, że obecna generacja „upiorów” wyciągnie wnioski z błędów popełnionych w przeszłości”.


Con Coughlin, „Daily Telegraph”


Gordon Corera, „MI. Tajna historia wywiadu Jej Królewskiej Mości”, Wydawnictwo AGORA SA, Warszawa 2014


************


Mafia hakerów – 1.04


Walka pomiędzy programistami a hakerami trwa i rozwija się w sposób niekontrolowany. Przeciętnemu użytkownikowi wydaje się, że program antywirusowy w jego komputerze zatrzyma wszelkie konie trojańskie, wirusy i hakerów. Nic bardziej błędnego, chociaż Kowalski raczej może spać spokojnie, bo cóż hakerowi po unieruchomieniu jego laptopa? Nic. Zagrożenie dotyczy sieci znaczących w obronności, energetyce czy polityce.


W ciągu dwóch dekad rozwój technologiczny doprowadził do uzależnienia niemal każdej dziedziny życia od komputerów i internetu. Za niewinnie wygladającą fasadą łatwego przepływu informacji funkcjonuje prężnie działający rynek przestępczy. Gigabajty danych dryfują w cyberprzestrzeni i łatwo mogą stać się łupem hakerów.


Pisze o tym Misha Glenny w książce „Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia”. Autor skupił się na internetowym forum dla hakerów DarkMarket służącym do handlu skradzionymi danymi, który został zinwigilowany do tego stopnia, że pracującemu pod przykrywką agentowi FBI udało się zostać jednym z administratorów strony. Podczas zbierania materiałów Glenny przeprowadził setki wywiadów z cyberpolicjantami, politykami, prawnikami, a co najważniejsze – z hakerami i ich ofiarami.


Książka odsłania ponury aspekt internetowej rzeczywistości, który prędzej czy później może uprzykrzyć życie każdemu z nas, bowiem wszyscy jesteśmy uwikłani w sieć.


Misha Glenny (ur. w 1958 roku) jest dziennikarzem brytyjskim. Pracował m.in. w „The Guardian”, wydał książkę „McMafia”, za którą został nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na Uniwersytecie Columbia prowadzi kurs poświęcony przestępczości cybernetycznej.




Misha Glenny, „Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia”, wydawnictwo W.A.B.

W wydaniu nr 149, kwiecień 2014, ISSN 2300-6692 również

  1. POKOLENIE Y

    Wyzwanie i potencjał - 23.04
  2. GALERIA SCHODY

    Anna Magdalena Polońska - 17.04
  3. IMR PROMUJE ALTER MEDIKĘ

    Nowe produkty - 15.04
  4. SZTUKA KOMIKSU, KOMIKS W SZTUCE

    Zainteresowanie domów aukcyjnych - 11.04
  5. Z KRONIKI BYWALCA

    "Brzmienie Syjamu" w Warszawie - 25.04
  6. SZTUKA DLA SZTUKI

    Zarabiać jak Eric Clapton - 4.04
  7. TP NR 17

    Przed kanonizacją - 24.04
  8. WNIOSKI Z HISTORII

    Czas na Trybunał Skarbowy - 2.04
  9. SZTUKA MANIPULACJI

    Między godnością a samoponiżeniem - 2.04
  10. I CO TERAZ?

    Cały ten ukraiński majdan - 16.04
  11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Mega kasa za mega wagary - 22.04
  12. LEKTURY DECYDENTA

    Niebezpieczny świecznik - 22.04
  13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Katechizm dla samotnych pań - 14.04
  14. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 30.04 – Test pamięci