Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

9 stycznia 2014

KL Warschau - 9.01

Dzięki tej książce z mroku wychodzi na światło dzienne prawda o miejscu wielkiej martyrologii warszawiaków – pisze Jacek Potocki.

W Warszawie są liczne miejsca martyrologii, ale prawie nikt nie wie, a może i się nie domyśla nawet, że w stolicy Niemcy uruchomili mini obóz koncentracyjny, gdzie funkcjonowały pełną parą komory gazowe, krematoria, gdzie codziennie mordowano setki ludzi. Jak podaje autorka, obóz KL Warschau działał od października 1942 r. do pierwszych dni Powstania Warszawskiego na powierzchni 120 hektarów w trzech miejscach: w lasku na Kole, na terenach przyległych do Dworca Zachodniego oraz na terenie byłego getta.


Niemcy chcieli stworzyć wrażenie, że w obozie mordowani są Żydzi z getta. Był to obóz na swój sposób tajny: jego istnienie po raz pierwszy wyszło publicznie na jaw w czasie Procesu Norymberskiego. Potem zaś sprawa ucichła, a śledztwo, niemrawo prowadzone przez Okręgową Komisję do Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie w sprawie obozu, zostało dość szybko umorzone. W latach następnych, z zupełnie niezrozumiałych względów, śledztwo w tej sprawie było umarzane jeszcze kilkakrotnie. Bez najmniejszego śladu na piśmie. IPN podobno też pomniejszał znaczenie tego miejsca ludobójstwa.


Autorka przedstawia działalność obozu na podstawie ocalałej dokumentacji oraz zeznań świadków. I dochodzi do wniosku, że w KL Warschau zamordowano ok. 200 tys. osób, głównie zatrzymanych w łapankach ulicznych, co dawałoby przerażający „przerób dzienny” w liczbie ok. 400 ofiar.


Dzięki tej książce z mroku wychodzi na światło dzienne prawda o miejscu wielkiej martyrologii warszawiaków.


Autorka słusznie zastanawia się, dlaczego mało kto w Polsce wie o tym obozie koncentracyjnym, działającym przez dość długi okres w centrum stolicy. Natomiast, o ironio losu, dużo o nim wie słynna Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu, która indagowała w tej sprawie władze polskie.


Jednakże wątpliwości mogą budzić podane przez autorkę przyczyny utrzymywania przez władze polskie przez cały okres powojenny w tajemnicy sprawy istnienia obozu. Taka postawa zwłaszcza uwidoczniła się w momencie, kiedy zrodziła się idea budowy pomnika ofiar ludobójstwa w warszawskim KL. Idea ta nie zmaterializowała się, bo przecież dowodów na to, że istniał KL Warschau,… nie było. Jako przyczynę takiego stanowiska władz autorka podaje wykorzystywanie obozu zaraz po wojnie przez NKWD jako więzienia i miejsca egzekucji polskich patriotów, co dla włodarzy PRL było z pewnością niewygodne. Może i brzmi to wiarygodnie, ale wyłącznie w odniesieniu do okresu sprzed 1990 r. Bo po zmianie ustroju w Polsce trudno sobie wyobrazić, by „nowe siły” chroniły katów z NKWD. Powołano przecież do życia IPN, który takiej sprawy nie powinien odpuścić. Ale z kart książki wynika, ze jednak… odpuścił.


Wydaje się, że ta sprawa wymaga dokładniejszego zbadania, gdyż oskarżenia formułowane przez autorkę o „kręcenie” w sprawie KL Warschau brzmią raczej powierzchownie i u tła takiej dziwnej postawy władz, zwłaszcza po 1989 r., mogły leżeć też inne przyczyny. Jeśliby jednak okazało się, że nowe władze polskie usiłowały coś ukryć w tej sprawie, na podobieństwo władz PRL, byłoby to już karygodne i godne potępienia.


Książka Aldony Zaorskiej, bardzo zasłużonej i utalentowanej dziennikarki śledczej o dużym zacięciu historycznym, odsłania kolejne, mroczne sfery zbrodniczego działania Niemców w okupowanej Polsce.


Jacek Potocki


Aldona Zaorska. „ KL Warschau. Historia obozu zagłady w Warszawie. „Bollinari Publishing House. Warszawa 2013.W wydaniu 146, styczeń 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. CZAS TO PIENIĄDZ

  Inwestujcie w zegarki - 28.01
 2. AKADEMIA LOBBINGU

  Nowa inicjatywa edukacyjna - 27.01
 3. BUDUJ SIĘ, KTO MOŻE

  Dom w cenie mieszkania - 22.01
 4. OŚWIADCZENIE JURKA OWSIAKA

  Wyborcza chamówa - 22.01
 5. NIE SREBRO, NIE ZŁOTO LECZ 2 X P

  Dobre prognozy - 21.01
 6. ŻONGLOWANIE ZŁOTEM

  Kto manipuluje popytem? - 17.01
 7. SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA

  Kobiety lobbystki - 12.01
 8. WEJŚCIE SMOKA

  Ile wart jest Bruce Lee? - 10.01
 9. PR W PRAKTYCE

  IMR dłużej z Bieluchem - 9.01
 10. FASCYNACJA MOTOCYKLOWA cz. 2

  Bakcyl podróżowania - 9.01
 11. LEKTURY DECYDENTA

  KL Warschau - 9.01
 12. BLICHTR ZŁOTA SŁABNIE

  Najwięcej kupują Chińczycy i Hindusi - 3.01
 13. PROJEKT ROKU

  Syrena wynurzy się jako Meluzyna - 3.01
 14. DROGA DO BOGACTWA

  W co inwestować, a czego unikać w 2014 roku - 3.01
 15. SZTUKA - PODSUMOWANIE ROKU

  Rosły obroty, były rekordy - 3.01
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 31.01 – Obrazy powstań
 17. SZTUKA MANIPULACJI

  Przewrotność - 2.01
 18. I CO TERAZ?

  Będzie, jak było - 2.01
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Stop! Dziecko na drodze - 15.01
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Kossak mało znany - 20.01