Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

5 marzec 2022

O istocie alchemii

W założeniu, książka jest komentarzem do słynnej powieści Paula Coelho „Alchemik”, natomiast Wydawnictwo wydało ją w ramach serii „Daj sobie spokój” w formie rozmowy, dotyczącej psychiki człowieka, którą to rozmowę odbyli psychoterapeuta Wojciech Eichelberger i filozof Wojciech Szczawiński.

Eichelberger mówi, że po tej książce odmieniło się życie czytelników i nabrało ono głębszego wymiaru, że wyzwoliła się w nich energia i wiara, jakiej nie spodziewali się w sobie odnaleźć.

Powieść Coelho dotyczy wędrówki andaluzyjskiego pasterza i jest właściwie bardzo prosta w przekazie, ale potrafiła oczarować i wzruszyć czytelnika, jak każda baśń. Są to mity, do których często odwołują się psychoterapeuci. Powieść ta powoduje, że czytelnik inaczej postrzega i rozumie siebie, jak i otaczający świat.

Filozof pyta, a co jest z magicznymi przedmiotami, występującymi w baśniach. Psychoterapeuta odpowiada, że te magiczne przedmioty symbolizują naszą wewnętrzną rzeczywistość, czyli nasze wady i zalety. W powieści występują tajemnicze, niewidoczne  kamienie, Urim i Tumim, które każdy chciałby mieć, gdyż one pozwalają unikać wielu życiowych błędów i rozczarowań, a w umysłach czytelników jest intuicja, która na to pozwala. Choć może ona być zawodna, gdy jest rzadko używana, a większość decyzji i tak podejmujemy w sposób irracjonalny i ta podświadomość pomaga znaleźć drogę tzw. wewnętrznej podróży.

To pojęcie wyjaśniają rozmawiający. Wyjaśniają też pojęcie owiec, które trzeba sprzedać, by zrobić pierwszy krok wędrówki. Czyli trzeba zerwać z przeszłością, gdyż życie przeżywa się w oparciu o stereotypy i nawyki, które są bardzo wygodne, gdyż ułatwiają kontakt z otoczeniem i zapewniają wygodę. Rozmówcy nawiązują do zmian w życiu Buddy, który dążył do odnalezienia skarbu prawdy. Aby zmiany były rzeczywiste, trzeba sprzedać wszystkie owce, a nie po jednej.

W powieści występuje też Anglik, z którym bohater wyrusza na pustynię. Jest on zaangażowany w realizację swojego alchemicznego marzenia, które sprowadzało się do przemiany ołowiu w złoto. Była to jednak ślepa uliczka, gdyż nikt nie odnalazł Szmaragdu z wypisaną prawdą o języku Wszechświata.

Rozmówcy poruszają wpływ dzieciństwa na kondycję psychiczną człowieka. Powstaje pytanie, czy istnieje jakieś wspólne pragnienie człowieka? Tak, jest to pragnienie uwolnienia się od lęku każdego rodzaju. Następny problem, to co to znaczy być sobą? Nie chodzi o to, by w sobie cokolwiek tłumić. Trzeba sobie uświadomić wady i pragnienia i wówczas jest to droga do prawdziwej wolności. Postępowaniem człowieka nie powinny kierować negatywne emocje. Czysty umysł to umysł uwolniony od złudzenia ego. Agresja i słabość.

Sumując: wszystko w nas powinno być jednością i harmonią. Również myślenie o przyszłości, a ludzie chcą mieć zawsze rację. Ludzie mają osiągnięcia, motywowane egocentrycznie, narzucają sobie tempo.

Pora na pełne odniesienie się do powieści i do głównego bohatera. Jest sporo uwag o duchowym lenistwie, o rozwiązaniach połowicznych, o tęsknocie, o odwadze, o własnej legendzie każdego człowieka, o przemianach w charakterze dorosłych ludzi w porównaniu z okresem ich dzieciństwa, o miłości i wreszcie, o Bogu, o istocie modlitwy i o istocie religii.

Bardzo dobra książeczka o życiu wszystkich i każdego z osobna. Jest to książeczka całkowicie niezależna od powieści „Alchemik”.

                                                                                              Jacek Potocki

Wojciech Eichelberger, Wojciech Szczawiński, „Alchemia „Alchemika” Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa 2021, s. 195.

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Kandydat na króla
  2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    PRL bis
  3. RELIGIA DECYDENTA

    Życie w klasztorze
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Trudne relacje sąsiadów
  5. WIATR OD MORZA

    Czas na łady
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Depresja
  7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

    Idea wojny w kulturze Państwa Środka
  8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

    Współczesna sztuka Inuitów
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ważna twórczość
  10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Pomoc państwa
  11. DECYDENT GLOBTROTER

    Biblijny kraj
  12. HISTORIA DECYDENTA

    Legenda polskich szwoleżerów
  13. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Mordercy są wśród nas
  14. MILITARIA DECYDENTA

    Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
  15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

    Maluje poezje
  16. LEKTURY DECYDENTA

    O istocie alchemii
  17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

    Chaos usprawiedliwiony
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mikroklimat grajdołka
  19. WIATR OD MORZA

    Gang Olsena
  20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rozważania