Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

7 czerwiec 2021

Patologia po szwedzku

Bohaterką powieści jest narkomanka i prostytutka „samochodowa”, zamordowana przez myśliwego.

W książce przedstawione zostały ostatnie chwile życia dziewczyny i jej „wspomnienia” sprzed morderstwa i po nim.

Myśliwy, najpierw umówił się z dziewczyną na seks za 250 koron, zaprosił ją do samochodu, a potem udusił ją, uciął dziewczynie głowę nożem, tym samym nożem poćwiartował jej ciało na siedem kawałków, które włożył do dwóch białych walizek.

Z dalszej części książki wynika, że myśliwy, który rzeczywiście polował w okolicznych lasach, obserwował dziewczynę od dłuższego czasu. Oprócz tego, że był myśliwym, był również rzeźnikiem i architektem. Dziewczyna nawet z nim rozmawiała. Ona, czując, co się święci, można rzec, że bez wahania szła na śmierć: ani nie prosiła o ratunek, ani nie uciekała.

Wspomina swego młodszego o siedem lat brata Eskila, który się utopił, będąc 5-letnim dzieckiem. Mówi też o swoich dzieciach: Solveig i Valentine (w skrócie Valle). Rodziny bohaterka w zasadzie nie miała: jej rodzice Raksha i Ivan się rozstali. Raksha z kolei była lekomanką.

Interesujące, że w bogatej i bardzo liberalnej Szwecji ludzie naokoło ćpali: dziewczyna nie rozstawała się ze strzykawką, przy pomocy której aplikowała sobie morfinę. Jej partner, Shane, też ćpał, a syn Valle zmarł z przedawkowania narkotyku.

Na dobrą sprawę, czytelnik nie został poinformowany, dlaczego myśliwy zamordował w tak okrutny sposób dziewczynę. Autorka książki nazywa go szaleńcem: może myśliwy walczył z patologią społeczną drogą eliminacji narkomanów, a może rzeczywiście był stuknięty… Powiedział o dziewczynie, na chwilę przed zamordowaniem jej: „Biedne dziecko”. Sam myśliwy nie miał nikogo.

Autorka informuje czytelnika nie tylko o początkach narkomanii bohaterki; mówi czytelnikowi również o jej umiłowaniu seksu: pisze, jak do tego doszło. Pisze o relacjach bohaterki ze starszą, doświadczoną Nanną, „która niczego się nie bała”, a także o związku bohaterki z matką, Rakshą, zwłaszcza o postawie matki po śmierci bohaterki, o ojcu, Ivanie, którego za swego życia widziała bardzo rzadko. Rodzice lubili wypić. Nie funkcjonowali w życiu bez alkoholu. A dzieci??? Ośrodek opieki społecznej, wiedząc o nałogu matki, odebrał jej dzieci: najpierw córkę Solveig, a potem syna Vallego i przekazał je „zdrowym” rodzinom.

Ani rodzina, ani policja nie ujęła myśliwego. Po pierwsze, bardzo starannie zacierał on ślady, a po drugie, sama dziewczyna należała do grupy dużego ryzyka osób, które mogą w każdej chwili zginąć w niewyjaśniony sposób: była narkomanką i prostytutką.

Interesująca książka. Ukazuje nieco inną, bogatą i beztroską Szwecję, niż sobie wyobrażamy na co dzień. W rzeczywistości, okazuje się ona dokładnie być zimną Antarktyką miłości, jak mówi tytuł książki.

                                                                                                 Jacek Potocki

Sara Stridsberg. „Antarktyka miłości”. Tłum. Wojciech Łygaś. Wydawnictwo „Sonia  Draga”, Katowice 2021, str. 341

W wydaniu nr 235, czerwiec 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. RELIGIA DECYDENTA

    Konstruktywny dialog
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Daleka choć bliska wojna domowa
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trójkąt USA-Rosja-Chiny
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Geniusz
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Makabryczne zbrodnie na Polakach
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Bajka dla dorosłych
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Japonia od wnętrza
  8. HISTORIA DECYDENTA

    Wielki władca
  9. THRILLER DECYDENTA

    Operacja "Smirno"
  10. WIATR OD MORZA

    Polscy proletariusze
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Patologia po szwedzku
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Butaprenowy pies
  13. RELIGIA DECYDENTA

    Prymas niezłomny
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Co widać z jakiego dystansu
  15. WIATR OD MORZA

    Wyspa Estyjska
  16. ALBA LACH HERITAGE

    Wojenna miłość