Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

21 październik 2019

Internet rajem dla wywiadu

Osoba Edwarda Snowdena, który ujawnił tajemnice najtajniejszej amerykańskiej agencji wywiadowczej, National Security Agency czyli NSA, przez miesiące nie schodziła z ust światowej opinii publicznej.

Ta książka jest jego autobiografią. Obecnie Snowden mieszka w Moskwie, bowiem tylko Rosja miała odwagę udzielić mu azylu w warunkach, kiedy USA ścigają go jako najgroźniejszego przestępcę, zagrożonego karą dożywotniego więzienia. Przed ujawnieniem wspomnianych tajemnic, Snowden przez siedem lat „działał” w amerykańskich służbach wywiadowczych, które rozbudowały swą działalność po 11 września 2001 roku, czyli po zamachu na World Trade Center.

Snowden nie ukrywa, że obecnie nie ma dla wywiadu żadnych tajemnic: społeczeństwo amerykańskie jest śledzone w każdej sytuacji, a uzyskane dane są skrzętnie gromadzone, na podstawie aktów prawnych niskiego rzędu, z naruszeniem konstytucji amerykańskiej, do których to danych mają dostęp wszyscy agenci służb specjalnych, dzięki nowoczesnej technologii, zwanej „chmurą”. Podglądane są prywatne komputery, podsłuchiwane są prywatne telefony stacjonarne i komórkowe. USA tak „zadziałały”, że wszelkie wiadomości i poszukiwania internetowe muszą przejść przez amerykańską centralę, czyli wszystko jest podane NSA „na tacy”. Snowden określa to jako „skosztowanie owocu z zatrutego drzewa”.

Wspomnienia swoje rozpoczyna od rozważań z lat młodości, jak rozpoczął swój romans z komputerami, jak stał się wybitnym informatykiem, jak cieszył się tzw. wczesnym Internetem. Interesujące są jego ogólne uwagi na temat programów komputerowych, funkcjonowania sieci, anonimowości użytkowników komputerów. Sporo pisze o swych problemach szkolnych, o „miganiu się” od szkolnych obowiązków, o skutecznych próbach hakerskich, łącznie z wdarciem się do tajnych programów jądrowych. Pisze też o swoich kursach komputerowych; Snowden był po prostu dobry w tej dziedzinie.

Następnie czytamy o jego ocenach sytuacji po 11 września 2001 roku. Według niego, dla Ameryki nadszedł okres destrukcji, a nawet autodestrukcji, gdyż USA przekształciły się w państwo policyjne. Snowden ze względów ideowych poparł wówczas walkę rządu z terroryzmem. Wstąpił do wojska, do sił specjalnych, ale bez szans na zrobienie kariery, gdyż oficerowie musieli mieć wyższe studia, a on przecież ich nie miał. Porusza też kwestię uzyskiwania certyfikatu bezpieczeństwa; już wtedy uświadomił sobie, że w Internecie nic nie ginie i że organy bezpieczeństwa mogą wszystko odtworzyć.

Pisze też o narzeczeńskich spotkaniach z przyszłą żoną, Lindsay. Wyjaśnia o sposobie wejścia do wspólnoty wywiadu poprzez status pracownika kontraktowego, związanego z bezpieczeństwem narodowym, w firmie komputerowej Dell. Przy okazji czytelnik dowiaduje się, że centrala CIA znajduje się w McLean w stanie Wirginia, nie zaś w Langley, jak to się zwykle mówi.

I tu miejsce na tzw. smaczki: czytelnik dowiaduje się o wszelkich bezprawnych metodach działania amerykańskiego wywiadu, o gromadzeniu tzw. wrażliwych danych. Wreszcie dochodzimy do decyzji Snowdena, by to ujawnić społeczeństwu. Jak? Poprzez dziennikarzy: czytelnik dowiaduje się o podchodach Snowdena do ludzi mediów, o jego ucieczce przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Jak mu się mieszkało i działało w Hongkongu, jak go śledzili agenci bezpieczeństwa. Wreszcie, dowiadujemy się o zasadzie odpowiedzialności zbiorowej w USA, o prześladowaniach jego żony przez amerykańską tajną policję. Pisze też o odmowie współpracy z rosyjskim wywiadem.

Jest to książka bardzo na czasie, napisana i wydana w tym roku.

                                                                                                 Jacek Potocki 

Edward Snowden. „Pamięć nieulotna”. Tłum. Michał Jóźwiak, Michał Strąkow oraz  Bożena Jóźwiak. Wydawnictwo „ Insignis”, Kraków 2019.

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. MUZYKA DECYDENTA

    Wirtuoz
  2. HISTORIA DECYDENTA

    Władca
  3. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Atomowa tajemnica
  4. CHILIJSKI KOCIOŁ

    Wrzenie narastało latami
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Polacy a Żydzi
  6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Mocny sojusz?
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Internet rajem dla wywiadu
  8. WIATR OD MORZA

    Krajobraz po bitwie
  9. ZDROWIE DECYDENTA

    Allergoff na roztocze
  10. BREXIT W IZBIE GMIN

    Funt zareaguje gwałtownie
  11. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy do Stambułu
  12. MUZYKA DECYDENTA

    Muniek wraca solo
  13. REPORTAŻ DECYDENTA

    U somalijskich piratów
  14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

    Dylemat Polaków breksitowych
  15. KU PRZESTRODZE

    Historia lubi się powtarzać
  16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Trump na Twitterze
  17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

    Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
  18. DECYDENT POLIGLOTA

    Mówimy po angielsku bez błędów
  19. W SIEDZIBIE IMR

    Allergoffem w roztocze
  20. LEKTURY DECYDENTA

    Dobry, polski kryminał
  21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Spojrzenie na socjalizm
  22. LEKTURY DECYDENTA

    Bolesny temat
  23. WIATR OD MORZA

    Trzynastego
  24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honorowość a spolegliwość
  25. THRILLER DECYDENTA

    Zaskakujące zakończenie