Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

3 października 2019

Bolesny temat

Tytułowe dzieci, to dzieci księży i zakonników, z reguły ofiary złamania celibatu, obowiązującego duchownych.

Osobny wątek książki, to ofiary aktów pedofilii, bądź wykorzystywania młodych duchownych przez wyższych rangą (stanowiskiem) funkcjonariuszy Kościoła. Zastanawiający jest cynizm i pogarda duchownego, wykorzystującego seksualnie młodą, wiejską dziewczynę z zabitej dechami polskiej wioski, gdzie pozycja księży, którzy „otrzymali prawo od Boga, by zabawiać się, kiedy tylko chcą”, jest nie do ruszenia, gdyż opinia publiczna potępia nie działania występnych księży, tylko ich ofiary.

Zastanawiające, jak sprawnie duchowny zadziałał, gdy dowiedział się, że dziewczyna, z którą współżyje, jest w ciąży: wysłał ją do innego księdza do USA i tamten ją dalej wykorzystywał, a nawet ją obmawiał publicznie, jako rzekomą jawnogrzesznicę, przy okazji płacąc jej za ukrywanie, kto jest ojcem dziecka. Najważniejsze dla księży okazuje się zachowanie pochodzenia dziecka w tajemnicy, co jest wspierane przez kurię kościelną oraz wiejską opinię publiczną. Matkom tych dzieci się nie wierzy, że „święty mąż” może być ojcem. Stąd księży-ojców biskupi przenoszą do parafii, odległych od ich potomstwa, a ludzie z małych, polskich wsi uważają za heretyków wszystkich tych, którzy mówią prawdę w tych bulwersujących sytuacjach.

Wspomnienia chłopca, molestowanego przez księdza są niezbyt budujące. Duchowni często „stwarzają szansę” dla biednych dzieci, z reguły z patologicznych lub niewykształconych rodzin, zabierając dzieciaki na zagraniczne wycieczki i pokazują im inny, nieosiągalny do tej pory, świat. W książce też przedstawiono wyjątkowe przypadki, gdy młodzi księża odeszli z kapłaństwa i poświęcili się rodzinie, w tym ich narodzonym dzieciom. Dziewczyna, córka księdza, mówi wiele pozytywnych słów o swym ojcu, byłym już księdzu podkreślając z drugiej strony ogromne zakłamanie instytucji kościelnej.

Powstaje pytanie, dlaczego tak się źle dzieje, a krytyka ze strony bohaterów książki obejmuje przede wszystkim celibat oraz konserwatyzm polskiego kościoła katolickiego, który wyznaje przede wszystkim tzw. katolicyzm obrzędowy, a nie duchowy z mocną moralnością. Autor przytacza przykłady innych Kościołów: amerykańskiego, chilijskiego, nawet irlandzkiego, wreszcie Australii, gdzie nagłaśniano i omawiano publicznie sprawy uważane przez polskich biskupów za wstydliwe.

Druga część książki obejmuje wypowiedzi ekspertów, zarówno świeckich jak i kościelnych. Obie grupy podkreślają, że na temat dzieci duchownych, aktów pedofilii oraz homoseksualizmu w Kościele katolickim mówi się w naszym kraju dopiero od kilku ostatnich lat. Zmieniła się też polityka Stolicy Apostolskiej, gdzie papież Franciszek aktualnie kontynuuje proces oczyszczania Kościoła z tych negatywnych zjawisk, m.in. poprzez dyscyplinowanie (usuwanie) biskupów, którzy do tej pory z reguły „przymykali oczy” na te zjawiska.

Padają też w książce słowa krytyki pod adresem Jana Pawła II, który niezbyt gorliwie działał w odbudowie moralnej Kościoła i którego pontyfikat od lat 80. ub. wieku tonął w skandalach pedofilskich, a polski papież „odwracał wzrok od ofiar”.

Jest to ważna książka, poruszająca bardzo aktualny społecznie i duchowo temat.

                                                                                              Jacek Potocki

Artur Nowak. „ Dzieci, które gorszą”. „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”. Warszawa 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 2. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 3. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 5. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 6. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 7. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 8. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 10. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 12. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 16. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 18. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie