Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

02/09/2019

Pierwszy krok na Księżycu

Książka obejmuje kilka wątków, z których główne to relacja z przygotowań do lotu „Apolla 11” na Księżyc z Ośrodka Kosmicznych Lotów Załogowych NASA w Houston w stanie Texas oraz relacja z samego wystrzelenia statku kosmicznego z Przylądka Kennedy’ego na Florydzie.

Wreszcie, znakomite rozważania filozoficzne autora, używającego w książce pseudonimu Aquarius czyli Wodnik.

Nie jest to łatwa książka. Wydaje się, że jej czytelnicy powinni mieć przynajmniej wykształcenie średnie, by ją pokonać, zwłaszcza zaś, by poradzić sobie z dywagacjami autora, który był jednym z wielu reporterów, relacjonujących przygotowania do lotu na Księżyc i jego przebieg.

Przy okazji, możemy zapoznać się z opinią autora o ekipie specjalistów z NASA, pracujących nad przygotowaniami do lotu, a także o załodze statku kosmicznego: o Collinsie, Armstrongu i Aldrinie. Przez cały czas, zarówno autora, jak i innych zgromadzonych reporterów nurtowało pytanie, czy astronauci bezpiecznie wrócą z Księżyca na Ziemię, bo dotychczasowe, pomyślne próby, miały charakter raczej teoretyczny, laboratoryjny, a o życiu i śmierci astronautów decydowała sama rzeczywista praktyka.

Zgromadzeni reporterzy byli bardzo czynni: prowadzili rozmowy i wywiady z pracownikami NASA i z żonami astronautów: nierzadko zadawali im pytania dość prymitywne, wręcz infantylne. Rozważania autora zawarte są w różnych miejscach książki, ale najważniejsze noszą tytuł „Psychika maszyn” w stylu „złośliwość rzeczy martwych”. Sam lot, wystrój kabiny statku kosmicznego. Rola załogi to kontrola wskaźników, ukazanych przez różne, liczne mierniki. Nierzadko w praktyce nieco owe wskazania odbiegały od założonych i trzeba było je korygować. Nad bezpieczeństwem lotu czuwała nie tylko załoga, ale i dyżurny sztab w NASA.

Dla czytelnika, nie mówiąc o załodze, ważny był moment lądowania na Księżycu; strona „od Ziemi” jest dosyć znana, natomiast zagadką była „druga strona”. Ta niewidoczna z Ziemi. Na dobrą sprawę, tamta strona nie jest dokładnie zbadana do dzisiaj, gdyż po przejściu statku kosmicznego na tamtą stronę, została przerwana łączność radiowa i telewizyjna i wiedzę o „ciemnej” stronie Księżyca można oprzeć jedynie na relacjach kosmonautów. W sumie pobyt na Księżycu był dość krótki: astronauci w ogromnym pośpiechu zbierali próbki skalne i bezpiecznie powrócili na Ziemię, potwornie zmęczeni.

Książka jest doskonałą relacją z przebiegu misji „Apollo 11” na Księżyc w 1969 roku. Odpowiada ona pozytywnie na pytanie niedowiarków: „Czy Amerykanie wylądowali na Księżycu?”. A także, po dokładnym zapoznaniu się z przekazem, czytelnicy domyślają się „dlaczego?”

                                                                                              Jacek Potocki

Norman Mailer. „ Na podbój Księżyca”. Tłum. Ewa i Lesław Adamscy. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem