Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

2 wrzesień 2019

Pierwszy krok na Księżycu

Książka obejmuje kilka wątków, z których główne to relacja z przygotowań do lotu „Apolla 11” na Księżyc z Ośrodka Kosmicznych Lotów Załogowych NASA w Houston w stanie Texas oraz relacja z samego wystrzelenia statku kosmicznego z Przylądka Kennedy’ego na Florydzie.

Wreszcie, znakomite rozważania filozoficzne autora, używającego w książce pseudonimu Aquarius czyli Wodnik.

Nie jest to łatwa książka. Wydaje się, że jej czytelnicy powinni mieć przynajmniej wykształcenie średnie, by ją pokonać, zwłaszcza zaś, by poradzić sobie z dywagacjami autora, który był jednym z wielu reporterów, relacjonujących przygotowania do lotu na Księżyc i jego przebieg.

Przy okazji, możemy zapoznać się z opinią autora o ekipie specjalistów z NASA, pracujących nad przygotowaniami do lotu, a także o załodze statku kosmicznego: o Collinsie, Armstrongu i Aldrinie. Przez cały czas, zarówno autora, jak i innych zgromadzonych reporterów nurtowało pytanie, czy astronauci bezpiecznie wrócą z Księżyca na Ziemię, bo dotychczasowe, pomyślne próby, miały charakter raczej teoretyczny, laboratoryjny, a o życiu i śmierci astronautów decydowała sama rzeczywista praktyka.

Zgromadzeni reporterzy byli bardzo czynni: prowadzili rozmowy i wywiady z pracownikami NASA i z żonami astronautów: nierzadko zadawali im pytania dość prymitywne, wręcz infantylne. Rozważania autora zawarte są w różnych miejscach książki, ale najważniejsze noszą tytuł „Psychika maszyn” w stylu „złośliwość rzeczy martwych”. Sam lot, wystrój kabiny statku kosmicznego. Rola załogi to kontrola wskaźników, ukazanych przez różne, liczne mierniki. Nierzadko w praktyce nieco owe wskazania odbiegały od założonych i trzeba było je korygować. Nad bezpieczeństwem lotu czuwała nie tylko załoga, ale i dyżurny sztab w NASA.

Dla czytelnika, nie mówiąc o załodze, ważny był moment lądowania na Księżycu; strona „od Ziemi” jest dosyć znana, natomiast zagadką była „druga strona”. Ta niewidoczna z Ziemi. Na dobrą sprawę, tamta strona nie jest dokładnie zbadana do dzisiaj, gdyż po przejściu statku kosmicznego na tamtą stronę, została przerwana łączność radiowa i telewizyjna i wiedzę o „ciemnej” stronie Księżyca można oprzeć jedynie na relacjach kosmonautów. W sumie pobyt na Księżycu był dość krótki: astronauci w ogromnym pośpiechu zbierali próbki skalne i bezpiecznie powrócili na Ziemię, potwornie zmęczeni.

Książka jest doskonałą relacją z przebiegu misji „Apollo 11” na Księżyc w 1969 roku. Odpowiada ona pozytywnie na pytanie niedowiarków: „Czy Amerykanie wylądowali na Księżycu?”. A także, po dokładnym zapoznaniu się z przekazem, czytelnicy domyślają się „dlaczego?”

                                                                                              Jacek Potocki

Norman Mailer. „ Na podbój Księżyca”. Tłum. Ewa i Lesław Adamscy. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Fotografie Józefa Czechowicza
  2. PENSJA MINIMALNA

    Koniec zabawy
  3. KOBIETY DECYDENTA

    Aktorka totalna
  4. Z KRONIKI BYWALCA

    Piękna przestrzeń
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Chłopiec inny niż wszyscy
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Palma premiera Trudeau
  7. EKOLOGIA DECYDENTA

    Inna Warszawa
  8. THRILLER DECYDENTA

    Produkcja "nadludzi"
  9. W SALONIE IMR

    Czarnocin bije na głowę
  10. KOBIETY DECYDENTA

    Piękna konfidentka carskiej policji
  11. HISTORIA DECYDENTA

    Dyskretny urok angielskiej arystokracji
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Po Iraku Iran?
  13. DECYDENT POLIGLOTA

    Czas na język niemiecki
  14. WIATR OD MORZA

    Elbląskie nawiedzenie
  15. POLITYKA DECYDENTA

    Życzliwy Polsce
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Pierwszy krok na Księżycu
  17. WIATR OD MORZA

    Ciszej nad tą trumną...
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Unieść się honorem