Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

13 marzec 2019

O Polsce w II wojnie światowej

Jest to książka dla amerykańskiego czytelnika, który w swojej masie niewiele wie o świecie, a w ogóle nic nie wie o losach Polski w czasie II wojny światowej.

Książka składa się z dwóch części: w pierwszej jest mowa o walkach piątki polskich lotników na Zachodzie, po agresji niemieckiej na Polskę, część druga jest poświęcona zniewoleniu Polski przez ZSRR, przy przyzwoleniu i krętactwie wobec polskiego sojusznika ze strony zachodnich aliantów, szczególnie prezydenta USA, Franklina Delano Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla.

Autorzy przypominają historię Polski: świetność Polski w czasach przedrozbiorowych, walki bohatera Ameryki Tadeusza Kościuszki w Polsce, odradzanie się polskiej państwowości po I wojnie światowej, zakusy towarzyszy radzieckich, by Polskę z powrotem przyłączyć do wspólnoty wolnych narodów, przed którymi to zakusami Polacy się skutecznie obronili. Wiele miejsca autorzy poświęcili działalności Amerykanina, Meriana Coopera w polskim lotnictwie; te epizody miały zainteresować rodaków Coopera, czyli amerykańskich czytelników, do zapoznania się z książką.

Autorzy przypominają fałszywe deklaracje Francji i Anglii w sprawie wypowiedzenia wojny III Rzeszy, która napadła na Polskę we wrześniu 1939 roku: w rzeczywistości oba kraje nie ruszyły nawet palcem w obronie Polski. Przypomnieli też smutny fakt, że polscy piloci byli doskonalsi od swoich samolotów i przestarzałej doktryny walk powietrznych.

Na uwagę zasługują fragmenty książki o żenująco niskim morale wojsk francuskich i o rzucaniu kłód pod nogi Polakom przez wojskowych i polityków angielskich, którzy z powodu szalejącej w imperialnej Anglii ksenofobii nie pozwalali polskim lotnikom walczyć z Niemcami do momentu, kiedy już było widoczne, że Anglicy sami nie będą w stanie pokonać Niemców w tej wojnie. Uderzająca była też obojętność Anglików, pokrywana potokiem pustosłowia, po agresji radzieckiej na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.

Autorzy wiele piszą o brutalności okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Piszą też o kłamstwach i pustych obietnicach, składanych Polakom przez Churchilla i Roosevelta, którzy wierzyli bezgranicznie cynicznemu Stalinowi.

Fragmenty książki na temat wchłonięcia Polski przez ZSRR, przy aplauzie Churchilla i Roosevelta oraz mediów i opinii publicznej obu aliantów to chyba pierwsza taka informacja, która dotarła do amerykańskich czytelników.

Brutalne naciski na polski rząd na emigracji po zbrodni katyńskiej, co do której źródeł czołowi politycy zachodni nie mieli wątpliwości, to kolejna prawda. Między Bogiem a prawdą, jedynym, wieloletnim orędownikiem sprawy polskiej na Zachodzie, był angielski minister spraw zagranicznych, Anthony Eden, inni decydenci uważali Polaków za awanturników.

Sporo prawdy czytelnicy dowiedzieli się o kalkulacjach Stalina w czasie Powstania Warszawskiego oraz o złudzeniach Churchilla i Roosevelta. Ten ostatni był nieustannie zirytowany z powodu samego istnienia Polaków.

Jak zaznaczono na wstępie, jest to książka dla Amerykanów, a w Stanach do dzisiaj króluje negatywny wizerunek Polaka-bojownika. Czy dlatego autorzy nie napisali słowa o organizacji „Żegota”? Czy dlatego autorzy nie zwrócili uwagi na to, kto fizycznie prześladował w kazamatach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego polskich demokratów i Żołnierzy AK? Jest to, niewątpliwie, pewien brak tej publikacji, ale ma ona wiele zalet, znacznie więcej niż niedostatków. Książka dostarcza też wiele faktów, o których trzeba wiedzieć.

                                                                                              Jacek Potocki

Lynne Olson, Stanley Cloud. „Sprawa honoru. Dywizjon 303.” Tłum. Małgorzata i Andrzej Grabowscy. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 208, marzec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Florydę!
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 3. WIATR OD MORZA

  Fort Trump
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bezlitośni banksterzy
 5. LEKTURY DECYDENTA

  O Polsce w II wojnie światowej
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Kolejny seryjny morderca
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o bezpieczeństwie Polski
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po szczycie Trump - Kim
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sprawdzian honoru
 10. WIATR OD MORZA

  Belka
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rzeczpospolita partyjna
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada we własnych szeregach