Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

14 wrzesień 2018

Nie jest on skruszony

Jest to książka o znanym „świadku koronnym” gangu pruszkowskiego, wręcz celebrycie, który przez lata szpanował w mediach.

Autorzy opisują jego działalność przestępczą w gangu pruszkowskim oraz po uzyskaniu statusu świadka koronnego. Przedstawiają innych, znanych gangsterów, którym nadano ten status.

A „Masa”? Autorzy stawiają tezę, że „Masa” nigdy nie powinien otrzymać statusu świadka koronnego, bo po pierwsze kłamał i konfabulował: nierzadko pomawiał o szczególną działalność przestępczą tych, których nie lubił, a chronił tych, których lubił, bądź prowadził z nimi różne szemrane interesy, a po drugie, kontynuował gangsterską działalność już po uzyskaniu statusu świadka koronnego.

Aby „zmieścić się” w kryteriach świadka koronnego „Masa” pomniejszał swą rolę w przestępczej działalności; policja i prokuratura o tym wiedziały, ale pozyskanie świadka koronnego potrzebne im było do statystyki sukcesów. Jego wynurzenia, zarówno policja jak i prokuratura, brały za dobrą monetę i uznawały je za czynnik, który pozwalał zlikwidować gang pruszkowski, chociaż zwykła konfrontacja opowieści „Masy” z informacjami z innych źródeł pozwoliłaby przyłapać go na kłamstwie i nawet odebrać mu status świadka koronnego.

W książce jest wiele o brutalnych metodach i domenach działania gangu pruszkowskiego, o podziale gangu na „zarząd” i „żołnierzy”, o przesłankach, które przyciągały młodych ludzi do gangu, o zabójstwach znanych gangsterów. Jest też o w niej o związkach gangsterów z politykami różnych ugrupowań, choć żadne nazwiska przy tej okazji nie padły. Wreszcie o działaniach polskiej policji w latach 90. ub. wieku, które jej chwały nie przysporzyły, m.in. z powodu powszechnej korupcji i degeneracji.

Autorzy rozmawiali z policyjnymi ekspertami ds. świadków koronnych, którzy wypowiedzieli się na temat plusów i minusów tej instytucji prawnej, skopiowanej z USA oraz na temat obecnego jej stanu prawnego. Rozmawiali też z „Masą”, który zaprzeczał, że konfabulował, że „pogrywał” z organami ścigania, zapewniając sobie i swoim ulubieńcom bezkarność, zatrzymanie majątku, uzyskanego z przestępstwa oraz możliwość „celebrowania” w mediach.

Poza książką: ostatnio, w maju 2018 roku, „Masa” został aresztowany za różne przestępstwa, które popełnił w trakcie korzystania ze statusu świadka koronnego.

Interesująca książka, traktująca o „brudnej” stronie życia. Warto o niej wiedzieć.

                                                                                              Jacek Potocki

Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski:”Koronny nr 1. Pseudonim „Masa”. Dom Wydawniczy „Rebis”, Poznań 2017

W wydaniu nr 202, wrzesień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Superpomocnik
 2. CIECHOCINEK

  Perła w zdrojowej koronie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niespodziewane wyjaśnienie zbrodni
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka bez nerwów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ważna inicjatywa
 6. ESKALACJA KONFLIKTU HANDLOWEGO

  Trump atakuje cłami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zapomniany brat Marszałka
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Nie jest on skruszony
 9. WIATR OD MORZA

  Śmierć prezesa
 10. HAJOTY PRESS CLUB

  Andrzej Fogtt inspiruje
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Dwa w jednym
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek Jugosławii
 13. USA - CHINY

  Prawdziwa wojna handlowa
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Rowerowa pielgrzymka
 15. WIATR OD MORZA

  Egzorcyzmów ciąg dalszy...
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Klęska we wrześniu 1939 r.
 17. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

  Półkolonialne mocarstwo
 18. WSPÓLNE CZYTANIE

  Prawdy ponadczasowe
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Kwietniowa sobota
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pojęcie moralne
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rozmowa myślących Polaków