Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

1 wrzesień 2018

Kwietniowa sobota

Z przeprowadzonego w łazience testu wynika, że maturzystka Ola, jest w ciąży. Jak każda kobieta, Ola marzy o własnym brzdącu, ale żeby tak niespodziewanie… Po dłuższym wahaniu jednak cieszy ją ta sytuacja: chce urodzić to dziecko.

Kolejny rozdział dotyczy młodej pary z małym dzieckiem. Para przeżywa kryzys: małżonek ma przyjaciółkę, o której żona od wielu miesięcy wie i z tego powodu się nieustannie kłócą. Żona śledzi niewiernego męża i nachodzi go w mieszkaniu kochanki, której sprawia lanie. Dalej pojawiają się dwaj młodzi chłopcy, jednym z nich jest brat zdradzanej w poprzednim rozdziale, żony. Chłopcy ćpają i używają dopalaczy. Autor opisuje skutki takiego postępowania: halucynacje, otumanienie w miejscach publicznych. W takim stanie chłopcy zostają obrabowani i dostają solidny wycisk.

Pojawia się nowy wątek: młody Turek, który przygotowuje kebab. Ów Turek należy do fundamentalistycznej, islamskiej rodziny, która od lat żyje w Polsce i sprawia wrażenie zasymilowanej. W powieści owa rodzina przyjmuje polecenia od islamistów usadowionych aktualnie w Belgii; ciekawy wątek, gdyż okazuje się, że zamachów w imię Allacha mogą dokonywać „zasymilowani” muzułmanie, a niekoniecznie uchodźcy „nowej daty”. I do takiego zamachu dochodzi w centrum Warszawy przy użyciu materiałów wybuchowych, kupionych od bezrobotnego, byłego górnika. To też jest pewne ostrzeżenie. Zamach i tragedia eleganckiej singielki, rannej w tym zamachu. Dość naturalistyczny opis przebiegu tej tragedii, świadczący o dużym talencie młodego autora.

Wreszcie akty pedofilii: na zlecenie zboka z Niemiec kilku mięśniaków porywa dziewczynki. Inny, 14-letni, zdegenerowany już w tak młodym wieku Apollo, „zrywa” na pastylkę gwałtu panienki na dyskotece. Dość malownicze zderzenie obstawy zboka z mistrzem walki wu shu z Chin, panem Ipem, który przypadkowo zobaczył akt porwania dziewczynki.

I ostatnia opowieść o pełnym przygód locie samolotem do Rzymu i o 7-letnim synku polskiego ambasadora, który, w stylu swoich rówieśników, koncentruje całą swoją uwagę wyłącznie na gameboyu.

Co łączy bohaterów wszystkich opowiadań? Łączy ich dotyk, zamierzony, przypadkowy, krótszy, bądź dłuższy, również w trakcie zakupu kebaba lub oddawania przez Chińczyka chłopczykowi upuszczonej przez niego, chusteczki. Wszystko się dzieje w ową kwietniową sobotę! Trzeba przyznać, że Mateusz Kowalczyk ma talent!

Jacek Potocki

Mateusz Kowalczyk. „Dotyk życia i śmierci”. Wydawnictwo „Novae Res”, Gdynia 2017

W wydaniu nr 202, wrzesień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Superpomocnik
 2. CIECHOCINEK

  Perła w zdrojowej koronie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niespodziewane wyjaśnienie zbrodni
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka bez nerwów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ważna inicjatywa
 6. ESKALACJA KONFLIKTU HANDLOWEGO

  Trump atakuje cłami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zapomniany brat Marszałka
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Nie jest on skruszony
 9. WIATR OD MORZA

  Śmierć prezesa
 10. HAJOTY PRESS CLUB

  Andrzej Fogtt inspiruje
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Dwa w jednym
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek Jugosławii
 13. USA - CHINY

  Prawdziwa wojna handlowa
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Rowerowa pielgrzymka
 15. WIATR OD MORZA

  Egzorcyzmów ciąg dalszy...
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Klęska we wrześniu 1939 r.
 17. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

  Półkolonialne mocarstwo
 18. WSPÓLNE CZYTANIE

  Prawdy ponadczasowe
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Kwietniowa sobota
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pojęcie moralne
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rozmowa myślących Polaków