Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

3 lipca 2018

Kontrowersyjny gazociąg

Jest to książka o kulisach podjęcia decyzji o budowie na dnie Morza Bałtyckiego Gazociągu Północnego, zwanego Nord Stream, i o historii tego systemu, który transportuje gaz z Wyborgu w Rosji do Greifstwaldu w Niemczech.

Uzyskanie pozytywnej decyzji od krajów, przez których wody terytorialne lub wyłączną strefę ekonomiczną przechodzi gazociąg nie było łatwe, stąd Rosja uruchomiła do uzyskania takiej decyzji swoich szpiegów i oficerów wywiadu oraz element korupcji. Autor generalnie wiele miejsca poświęca działalności służb specjalnych Rosji w obronie jej interesów naftowych i innych, począwszy od samego Władimira Władimirowicza Putina, który wiele lat pracował w radzieckim wywiadzie KGB.

Autor włączył do książki o gazociągu również sprawy otrucia oficera KGB, Litwinienki oraz Siergieja Skripala, którzy, jako oficerowie KGB i Federalnej Służby Bezpieczeństwa, pracowali jednocześnie dla zachodnich wywiadów. Przy okazji uwaga, Putin był oficerem wywiadu radzieckiego, a nie agentem. Termin „agent” jest równolegle używany na Zachodzie, zwłaszcza w USA, dla określenia pracownika, czyli oficera służb specjalnych.

Szpiegiem rosyjskim, czyli pozyskanym agentem, był zatrzymany przez ABW, a następnie uwięziony polski biznesman, Marek W., od którego historii zaczyna się ta książka, a który informował rezydenturę w Ambasadzie Rosji o polskiej sytuacji w sferze energetyki.

Pozyskanie przez Rosję w charakterze eksponenta rosyjskich interesów w sprawie Nord Streamu byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schrödera to dowód skuteczności działań Rosjan i dowód siły pieniądza.

Dalej, walka Rosjan o uzyskanie zgody Danii na przeciągnięcie gazociągu przez duńskie wody terytorialne. W walce tej wykorzystywano agenturę oraz związki niedobitków rodziny carskiej z duńskim dworem królewskim.

Autor przypomina etap życia Putina w Dreźnie, jako oficera KGB, potem w biurze burmistrza Petersburga oraz epizod zjednoczenia Niemiec. Wracając do stosunków rosyjsko-duńskich, przypomina wątek czeczeński, który te stosunki popsuł, wreszcie pisze o przekazaniu urzędu prezydenta Władimirowi Putinowi przez umiłowanego na Zachodzie Borysa Jelcyna.

Pisząc o Danii i o kulisach decyzji w sprawie przeciągnięcia gazociągu przez wody duńskie, autor bardzo szczegółowo pisze o sytuacji wewnętrznej Danii, a duńskich politykach, raczej w Polsce nieznanych. Chwilami czytelnik odnosi wrażenie, że dzięki Nord Streamowi Dania jest najważniejszym partnerem Rosji, a stosunki między obu krajami, po wydaniu przez rząd duński zgody na budowę gazociągu, mogą uchodzić za wzorowe.

Jest to książka bardzo na czasie, gdyż w naszym kraju przy każdej okazji krytykuje się budowę Nord Streamu. Według Rosjan, ten gazociąg ma zapewnić stałą dostawę gazu krajom Zachodniej Europy. O co więc chodzi w krytyce budowy Gazociągu Północnego? Autor, poza samą otoczką i decydentami z rosyjskich służb specjalnych, na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami w Centrum Prasowym PAP w Warszawie nie bardzo wyjaśnił negatywy budowy Nord Streamu. Dla obrony swego negatywnego stanowiska przytacza często krytykę gazociągu ze strony ekologów.

Jens Hovsgaard

Jens Hovsgaard

Jeden z ekspertów przy jakiejś okazji powiedział, że z powodu budowy tego gazociągu Polska straci na znaczeniu, jako kraj tranzytowy i nie uzyska żadnych korzyści z jego budowy, a nawet straci kilka miliardów dolarów rocznie z tytułu braku opłat za tranzyt gazu.

Warto książkę przeczytać, by mniej więcej wiedzieć, o co w całej sprawie chodzi.

                                                                                              Jacek Potocki

Jens Høvsgaard, „Afera Nord Stream. Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie”. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2018

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 3. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 6. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 9. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska