Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

17 maj 2018

O II wojnie światowej wiemy więcej

Książka zawiera 20 esejów-reportaży, które dotyczą wybranych wydarzeń II wojny światowej.

Fakty są raczej znane wszystkim lub przynajmniej niektórym, ale pewne wydarzenia często nie są do końca wyjaśnione, jak choćby śmierć generała Władysława Sikorskiego czy zamachy na Adolfa Hitlera, przeprowadzone przez przeciwników szalonego Wodza, usadowionych w Wehrmachcie. Autor opisuje też wydarzenia w ogóle nieznane, jak np. niedawne odnalezienie szczątków jedynej kobiety, zamordowanej w Katyniu.

Początek książki to przypomnienie bohaterskiej walki garstki polskich żołnierzy na Westerplatte, a jej koniec to pojednanie niemieckiego celowniczego z pancernika „Schleswig-Holstein” i polskiego obrońcy Westerplatte. Bohaterstwo i brawura czy niesubordynacja słynnego majora „Hubala” to kolejny rozdział książki. Losy gen. Władysława Sikorskiego, przecięte katastrofą w Gibraltarze i śmiercią premiera oraz Naczelnego Wodza na pewno wprowadzą czytelnika w nastrój zadumy, zwłaszcza, że autor sporo miejsca poświęcił oddziałom polskim, tworzonym w ZSRR. Z pewnością taka zaduma ogarnie czytelnika również w trakcie lektury rozdziału o KL Auschwitz oraz o ucieczce z obozu.

Przypomnienie okoliczności zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow i zbrodni katyńskiej z kolei umocnią przekonanie o perfidii Moskwy, podobnie jak porwanie przez NKWD 16 wysokich przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego w 1945 roku. Natomiast na duchu podniosą czytelnika na pewno rozdziały o metodach ratowania Polaków przez polskich lekarzy, poprzez „uruchamianie” fałszywych epidemii tyfusu, a także o złamaniu szyfru niemieckiej „Enigmy” przez genialnych polskich matematyków, co przyśpieszyło zwycięstwo aliantów nad Niemcami.

Czy powiedzenie o „dobrym Niemcu” może mieć odstępstwo od utartej formuły? Okazuje się, że tacy bohaterowie, jak niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler, który uratował 1100 krakowskich Żydów czy Austriak Otto Schimek, który stanął przed plutonem egzekucyjnym Wehrmachtu za odmowę strzelania do bezbronnych polskich cywilów udowadniają, że byli również dobrzy Niemcy, którzy nie sprzeniewierzyli się człowieczeństwu za życia. Niemcy ratowali również polskie zabytki i relikwie, np. relikwie św. Wojciecha. Ale w czasie II wojny i okupacji były i bardzo mroczne momenty, jak np. kolaboracja przywódców góralskich z hitlerowcami, czy czynne popieranie okupantów przez Górnoślązaków. Autor włączył również do swej książki eseje o trudnych przeżyciach niemieckich cywilów w momencie klęski Niemiec: zaginione dzieci, gwałcone kobiety przez bohaterskich czerwonoarmistów, głównie z radzieckich republik w Azji.

Oprócz wydarzeń, opisanych w sposób bardzo interesujący, walorem książki są krótkie, wydzielone z całości, notatki o opisywanych osobach i instytucjach, co umożliwia czytelnikowi śledzenie wywodów autora bez sięgania do dodatkowych źródeł. Doskonała lektura!

                                                                                              Jacek Potocki

Stanisław Zasada „Niewyjaśnione fakty II wojny światowe. Zbrodnie, tajemnice, akcje wywiadu”. Wydawnictwo „Publicat” Poznań 2017

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u