Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

2 listopad 2017

Żelazna Dama Ameryki

Hillary Clinton jest od lat najbardziej rozpoznawalną Amerykanką ze świata polityki.

Najwybitniejszy polski amerykanista, autor ponad 90 książek, najnowszą swoją publikację poświęcił właśnie jej.

Już w szkole ujawniała swe cechy przywódcze. W każdym środowisku, w którym działała, wyróżniała się wysoką jakością dokonań. Autor opisuje jej dzieciństwo, a przede wszystkim młodość w czasach uniwersyteckich, a także proces kształtowania się jej poglądów politycznych. Późniejsza żona prezydenta z Partii Demokratycznej i kandydatka tej partii na najwyższy urząd w USA była początkowo zagorzałą konserwatystką i zwolenniczka Partii Republikańskiej. Pewne „jastrzębie” poglądy z tamtych czasów odzywały się w czasie pełnienia funkcji sekretarza stanu w administracji prezydenta Obamy.

Profesor Longin Pastusiak informuje czytelników, jak Hillary poznała swego męża, późniejszego prezydenta Billa Clintona, jak towarzyszyła mu jako gubernatorowi stanu Arkansas, gdzie używała swojego panieńskiego nazwiska do czasów, kiedy pojęła, że system amerykański preferuje mężatki, które noszą nazwisko męża. Nadeszły narodziny córki Chelsea, ale Hillary nie zrezygnowała z życia publicznego i była najbliższym doradcą gubernatora z sukcesami w różnych dziedzinach. Były i trudne momenty, kiedy dochodziły do niej plotki o romansach Billa. Autor wiele pisze o sytuacji finansowej Hillary, która jest osobą dość majętną, pisze też o jej cechach, które denerwowały Amerykanów, jak ambicja, wykształcenie, profesjonalizm. Pod wpływem krytyki Hillary usunęła się na drugi plan.

Wreszcie prezydentura Billa. Hillary miała swoje biuro obok biura prezydenta. Autor żartuje, że nie upilnowała go. Oczywiście, chodzi o słynny romans Billa z Moniką Levinsky. Interesująca jest kuchnia prywatnego życia pary prezydenckiej w Białym Domu oraz działalność Hillary na rzecz reformy amerykańskiego systemu ochrony zdrowia. Interesujące są również brutalne podchody konserwatystów i konserwatywnych mediów do pary prezydenckiej, szperanie w prywatnym życiu Hillary, nieustannie powracające nagłaśnianie najmniejszych pomyłek, zwłaszcza finansowych i przedstawianie Clintonów jako kryminalistów.

Hillary często reprezentowała prezydenta za granicą, uczestniczyła w konferencjach międzynarodowych. Pisała książki, za które otrzymywała wysokie honoraria. Po zakończeniu w swoim życiu etapu Pierwszej Damy, Hillary najpierw została senatorem stanu Nowy Jork. Hillary musiała dbać o poparciu środowisk żydowskich tego stanu, choć autor nie zatrzymuje się zbytnio nad tą kwestią. Potem pierwsze, własne wybory prezydenckie: Hillary przegrała nominację partyjną z Obamą. Ale ten ostatni zaproponował jej stanowisko sekretarza stanu USA. I właśnie na tym stanowisku była czasami jastrzębiem, proponując ostre rozwiązania. Autor dość szczegółowo analizuje jej działalność, jako ministra spraw zagranicznych mocarstwa globalnego.

Wreszcie ostatnie wybory prezydenckie i walka z Donaldem Trumpem. Ostra i dość nieprzyjemna była to kampania. Liczbowo Hillary wybory wygrała, ale konstytucyjnie przegrała. Profesor Pastusiak szczegółowo i celnie analizuje zakola amerykańskiego systemu wyborczego, a także osobowości Trumpa i Hillary Clinton. Chociaż prof. Pastusiak pominął w swych rozważaniach głośną w swoim czasie medialnie sprawę orientacji seksualnej pani Clinton.

Co dalej? Tu już odzywa się biologia. Z uwagi na wiek Hillary Clinton raczej już nie będzie ubiegać się o prezydenturę po raz trzeci. Nadal działa publicznie, choć na mniejszą skalę. Koncentruje się na życiu rodzinnym, zwłaszcza na pełnieniu funkcji matki i babci.

Bardzo wartościowa książka i na czasie. Sprawy i postaci w niej przedstawione są bowiem świeże i tkwią w pamięci czytelnika, a autor udowodnił po raz kolejny, nie tylko, że zna się na rzeczy, ale i że ma talent.

Jacek Potocki

Longin Pastusiak. „Hillary Clinton. Kariera polityczna.” Wydawnictwo „Elipsa”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 192, listopad 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Skuteczna praca nad angielskim
 2. SALON PRASOWY IMR

  Śniadanie diabetyka
 3. JEST PROBLEM:

  Młodzi ludzie nie garną się do pracy
 4. ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

  Z Wenecji do Bogoty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ostatnia powieść Borszewicza
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Szyfr międzypokoleniowy
 7. ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

  Czy choroba ma płeć?
 8. E-COMMERCE

  Bezpieczeństwo wirtualnych portfeli
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Język w obrazkach
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dzień Niepodległości
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Chiny: ciemna strona rozwoju
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pasje Polańskiego
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Żelazna Dama Ameryki
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kiełbie we łbie
 15. WIATR OD MORZA

  Elbląska restauracja czyli degrengolada
 16. ISLAM A SPRAWA POLSKA

  Dziś Chrystus ma twarz uchodźcy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska: demony przeszłości