Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

3 lutego 2020

Dwa morderstwa

Jest to książka o dwóch morderstwach, popełnionych w odstępie 17 lat. Czy zostały dokonane przez tego samego sprawcę? Czy w ogóle jest jakiś związek między nimi?

Autorka wspomina pierwsze z nich, dokonane na córce prawników: pani sędzi i znanego adwokata. Śledztwo prowadzi prokurator Leopold Bilski. Czuje on podświadomie związek między morderstwami, choćby z uwagi na podobną metodę działania. Bilskiemu utrudnia śledztwo jego zwierzchnik, zwłaszcza zaś zakazuje on powrotu do zamkniętej sprawy morderstwa sprzed 17 laty.

Autorka konsekwentnie przypomina życie pierwszej ofiary, Moniki, wspomnianej „panienki z dobrego domu”, która wpada w sidła mafii: zdegenerowany „narzeczony” Waldemar i jego równie zdegenerowane otoczenie bezwzględnych mafiosów. Najpierw zauroczenie, potem bezwolne używanie dragów, wreszcie 17-letnia panienka sama staje się dilerką narkotyków i jest coraz bardziej popularna w mafijnym środowisku. Rodzice nie mają pojęcia, co dziewczyna porabia. Szok następuje dopiero, kiedy zostaje zamordowana i okrutnie pokiereszowana. Pani sędzia rozstaje się z mężem, który wygłasza jakieś mętne teksty o swoich mrocznych interesach z mafią. Ich sens pani sędzia Bogucka pojmuje dopiero po latach, po rozmowie z byłym już mężem. Niewiele faktów podano w książce o drugiej ofierze, też kobiecie. Na kartach przewija się cały zespół śledczy: policjanci, prokuratorzy, lekarze sądowi. Druga ofiara nie jest przez autorkę poddana tak dokładnej wiwisekcji

W pewnym momencie w powieści pojawia się osoba, która okaże się nie tylko zbrodniarzem, ale i nauczycielem i powiernikiem innego zbrodniarza. Nie zdradzimy tych osób, ani  motywów. Te ostatnie bowiem świadczyć mogą o poważnych psychicznych odchyleniach tych osób, których schwytanie umożliwi dopiero pewien eksperyment, powiedzmy „muzyczny”. Z książki, obok interesującej fabuły, czytelnik wyciągnie istotny morał: interesujmy się, co robią nasze dzieci, zwłaszcza te dorastające i w jakim obracają się towarzystwie. A sama książka to doskonały kryminał.

                                                                                              Jacek Potocki

Małgorzata Oliwia Sobczak. „Kolory zła, Czerwień”, Wydawnictwo „WAB”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 219, luty 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Bądź uczciwy!
 2. KOBIETY DECYDENTA

  Polka Renesansu
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus
 4. POLITYKA DECYDENTA

  Pan M.
 5. KULTURALNE CO NIE CO

  Oscar w "Halce"
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Rozumiem, co mówię
 7. MEDIA DECYDENTA

  TVP od środka
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Kapitalizm v. socjalizm
 9. CZEGO UCZĄ NAS FINOWIE

  Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
 10. NIE LĘKAJCIE SIĘ!

  Trejugolnik
 11. POLITYKA DECYDENTA

  USA-Chiny na początku XX wieku
 12. KONTROLA BIZNESOWA

  Gwarancją bezpieczeństwa podatnika
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor - przeżytkiem?
 14. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dwa morderstwa