Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

15 stycznia 2020

Zło złem się odciska

Powieść ta obejmuje dwa zasadnicze wątki: pierwszy – działanie „grupy, pomagającej trudnej młodzieży” i drugi – śledztwo w sprawie „zniknięcia” psychotycznych przestępców.

Bohaterem tego drugiego wątku jest szef Biura Spraw Wewnętrznych policji, Aleksander Wolin o przezwisku „Sęp”, a że śledztwo to pewnego rodzaju polowanie, więc można przyjąć, że tytuł powieści został należycie wyjaśniony.

Punktem wyjścia powieści jest uprowadzenie z procesu rosyjskiego gangstera, zawodowego, płatnego mordercy, Diuny, a potem jego zamordowanie. Wolin współdziała w śledztwie z pewnym inspektorem, policjantem awansowanym później na stanowisko szefa Centralnego Biura Śledczego.

Przez karty powieści przewija się z jednej strony naturalizowana w Polsce mafia rosyjska, z drugiej strony pozarządowa organizacja „Siła Prawdy. Stowarzyszenie Młodzieży Patriotycznej”, której sztab stanowią byli funkcjonariusze Wojskowych Służb Informacyjnych, byli milicjanci, a trzonem jest przede wszystkim polska narodowa młodzież oraz Ukraińcy.

Trzeba przyznać, że autor bardzo inteligentnie i z dużą znajomością rzeczy poprowadził wątek śledztwa: w pewnym momencie Wolin zaczyna się zastanawiać nad dziwnym zjawiskiem „znikania” wielu schwytanych już przestępców. Łączy ten fakt z wysokim funkcjonariuszem policji: praca myślowa Wolina oraz prowadzona przez niego obserwacja mogą być uznane z powodzeniem za majstersztyk polskiej powieści kryminalnej. A działacze organizacji, prowadzonej na wzór wojskowy, też nie zasypiają gruszek w popiele: są to głęboko zakonspirowani, formalnie, emeryci.

W powieści pojawia się klinika transplantacji i jej szef, profesor Reatorski; okazuje się, że wątek, który mógł czytelników nieco irytować, jest kluczowy dla całej powieści i obejmuje wysokiej rangi funkcjonariuszy już policji oraz lekarzy i celebrytów.

A „Sęp”? Autor zdecydował się na dość drastyczne rozwiązanie intrygi i na podobne zakończenie powieści, możliwe w życiu.

Książka wymaga jedynie krótkiej oceny: jest znakomita, choć może nieco za gruba, jak na kryminał.

Jacek Potocki

Eugeniusz Korin. „Polowanie z Sępem”. „Wydawnictwo Literackie”, Kraków 2019

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 2. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 3. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 4. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 5. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 7. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 8. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 10. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 12. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 13. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 14. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą