Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

16 luty 2022

Niespodziewane zakończenie

Na przedmieściach brytyjskiego miasta Oksford zostaje znaleziona przez przypadkowego taksówkarza roztrzęsiona nastolatka, Faith Appleford, na którą ktoś napadł.

Jest ona uczennicą szkoły zawodowej. Na nadgarstkach nastolatka miała ślady po więzach, którymi ją skrępowano, ma też wyrwaną kępkę włosów. Ale panienka nie chce ingerencji policji w tę sprawę, chociaż ta zaangażowała się z własnej woli, niejako z powodu popełnienia przestępstwa publicznego.

Napadnięta panienka ma siostrę, Nadinę, a sama jest transwestytą, która urodziła się jako chłopiec, Daniel. Zmiana płci owiana jest wielką tajemnicą: nie chcą o tym mówić ani w domu, ani w szkole. Ale policja drąży sprawę i spora część książki jest poświęcona działaniom i metodom stosowanym przez angielską policję, która od samego  początku zakłada, że napaść na dziewczynkę miała  podłoże seksualne. W książce zamieszczone są protokoły przesłuchań podejrzanych i świadków, zawsze zgodne z prawem, w towarzystwie prawnika.

Na uwagę czytelnika zasługuje sprawa sprzed blisko 20 laty, tzw. Przydrożnego Gwałciciela, prowadzona w swoim czasie przez inspektora Adama Fawleya, który doprowadził do skazania przestępcy, Gavina Francisa Parrie. Po latach, przy okazji ubiegania się skazanego o warunkowe zwolnienie z więzienia, okazało się, że była to osoba niewinna, a inspektor Fawley został odsunięty od sprawy napaści mówiąc inaczej, został zawieszony i zastąpiony przez inspektor Gallagher. A w tej sprawie, pojawiają się różne ślady i  różni podejrzani, łącznie z członkami rodziny.

Inna dziewczyna, Sasha Blake, zostaje zamordowana. Tu już sprawa staje się poważna. Sporo zamętu wprowadza fakt, że Faith i Sasha niedaleko siebie mieszkały. Ale w ogóle się nie znały. Nikt nie wie nic o chłopaku Sashy, który może maczał palce w jej porwaniu i zabójstwie. Policja koncentruje swą uwagę na koleżankach Sashy, a zwłaszcza na jednej z nich, Patsy Parker, czyli na Patrycji. Do grona podejrzanych dołącza ojciec Sashy, który rozwiódł się z jej matką i ożenił się powtórnie. On miał się w dniu zabójstwa potajemnie spotkać z Sashą.

Zakończenie powieści i rozwiązanie intrygi jest bardzo logiczne i przekonywujące, ale nie wolno go ujawniać czytelnikowi. Jednakże, czy morał równie mocno przemawia? Nie wierz nikomu!!! Uważaj, czy przypadkiem się komuś nie naraziłeś (naraziłaś)? A ostatnim momentem książki jest uwolnienie z więzienia Przydrożnego Gwałciciela, który chce „zapłacić” wszystkim za te 20 lat pobytu za kratami.

                                                                                              Jacek Potocki

Cara Hunter, „Kto je porwał? Jak daleko się posuniesz, by odnaleźć własne dziecko?” Tłum. Joanna Grabarek. Wydawnictwo „Filia”, Poznań 2020, s. 485

W wydaniu nr 243, luty 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Odpowiedź
 2. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Ставка больше чем жизнь
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Niespodziewane zakończenie
 4. WIATR OD MORZA

  Burdel
 5. UFO DECYDENTA

  Fantastyka białoruska
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Węgry w czasie wojny
 7. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Knur
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Miłość jest zmienna
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Obóz jeniecki
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Menda upierdliwa
 11. WIATR OD MORZA

  Izraelici epoki
 12. POEZJA DECYDENTA

  Rozterki tułacza