Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

8 listopada 2019

Dobra, polska intryga

Wydawnictwo „Replika” zajmowało się do tej pory głównie historycznymi aspektami stosunków polsko-niemieckich i sytuacją w Niemczech, zwłaszcza zaś w III Rzeszy.

Ta książka zmienia tę zasadę: jest to bowiem powieść kryminalna, która rozgrywa się w 2016 roku, w Bielsku Białej.

Tytułowa haftowana chusteczka to element każdej z kilku zbrodni (morderstw); śledczy znajdują ją przy kolejnych zabójstwach. Bohaterem powieści jest trzydziestoletni aspirant policji, Konstanty Nakański. On prowadzi śledztwo w sprawie pierwszej zbrodni: zabójstwa Bartosza Ambroziaka, i nie tylko ma problemy z ustaleniem sprawcy – jeszcze ktoś mu przeszkadza. Czytelnik dowiaduje się, że tą osobą jest dawny milicjant z ZOMO, były politruk, długoletni pracownik MSW, Adam Biernat. Typ agresywny i despotyczny, który nadal ma wpływy i szantażuje dawnych kolegów.

Innym wątkiem powieści jest życie Elżbiety Rogowskiej, uwikłanej w toksyczny związek partnerski z nielubianym mężczyzną, Zygmuntem Biernatem, synem wspomnianego policjanta, w którym to związku trwała z woli jej zmarłego ojca, wbrew jej matce. Z Zygmuntem się w końcu rozstała.

W powieści przewijają się też wątki o adoptowaniu Elżbiety przez Rogowskich oraz o jej biologicznej matce, wspomnienia głównego bohatera o śmierci ojca, starszego sierżanta Mariana Nakańskiego. Śledztwo w sprawie zabójstwa Ambroziaka łączy się ze śmiercią Katarzyny Bieńkowskiej, a jej narzeczony to brat kobiety, która zginęła zamordowana sześć lat wcześniej, która była wówczas narzeczoną Bartosza Ambroziaka.

Wątek kryminalny powieści jest bardzo inteligentnie rozwijany: wielokrotnym zabójcą okazuje się być negatywnie opisana osoba, czyli były policjant; to on zabił Ambroziaka, Mariana Nakańskiego i zranił poważnie Elżbietę Rogowską… To on szantażował Rogowskiego. Interesujące jest, z jakiego powodu.

Adam Biernat przegrał; został aresztowany, mimo gróźb i złorzeczeń wobec aresztujących go policjantów. Bandzior, mimo że kiedyś nosił mundur, nie ma już wpływów.

Bardzo interesująca powieść; pod jej koniec autorka przedstawia wątek szeroko pojętej dezubekizacji i obniżenia policyjnych (milicyjnych) emerytur. Aspirant Nakański marnie widzi perspektywy rozwiązania tego problemu, z punktu widzenia indywidualnych losów funkcjonariuszy.

                                                                                              Jacek Potocki

Hanna Greń. „Mam chusteczkę haftowaną”. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2018

W wydaniu nr 216, listopad 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. RANKING EUROPOLIS

  Gdzie warto żyć młodo
 2. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobra, polska intryga
 3. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Koty mają lepiej
 4. RPA JUBILEUSZOWO

  Bezrobocie, korupcja, demonstracje
 5. E-PR W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

  Wizerunek z datą ważności
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Tajne służby i agenci w sercu Polski
 7. WIATR OD MORZA

  Noc odwagi, nadziei i klęski
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny świat
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość postronna