Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

23/02/2021

Samobójczy happy end

Akcja powieści toczy się w ciągu majowego tygodnia w 2018 roku, zarówno w USA jak i w Polsce.

Powieść rozpoczyna się nagłym zgonem Marka Williamsa, prokuratora okręgowego stanu Nowy Jork. Człowiek ewidentnie został zamordowany w wyniku wstrzyknięcia trucizny. Śledztwo w tak ważnej sprawie prowadzi FBI, a właściwie to agent specjalny John Slade. Jest to tzw. ślad polski w powieści, gdyż John Slade jest synem znanego działacza „Solidarności” Śladeckiego, który wyemigrował przed laty do USA. Zdemaskowany przez niego duchowny – pedofil, dla zakamuflowania swojej perfidnej działalności, rozpuścił wśród działaczy „Solidarności” plotkę, że Śladecki jest agentem tajnej polskiej policji i dlatego powinien podlegać on ostracyzmowi w szeregach bojowników. Śladecki został więc za granicą.

Johnowi Slade’owi pomaga partnerka, Karen Lee. Czytelnik ma okazję poznać metody działania FBI, humory szefa tej instytucji, Davisa. Przyciśnięty przez Slade’a dostawca pizzy ujawnia człowieka, który zamiast niego dostał się do mieszkania Williamsa.

Autor ukazuje czytelnikowi kilka wątków, raczej po to, by utrudnić rozwikłanie zagadki kryminalnej. Rozmowy z żoną Williamsa, wizyty agenta Slade’a w restauracji, gdzie pracuje dostawca pizzy czy osobowość syna portiera domu, gdzie mieszka Williams nie wnoszą wiele do sprawy. Przy okazji w wyniku kolejnych morderstw giną następne osoby: w dalszej części powieści okazuje się, że osoby te miały w przeszłości związek ze sprawcą zbrodni; pojawia się również kolejny ślad polski: warszawski komisarz policji Robert Laurentowicz prowadzi śledztwo w sprawie międzynarodowej siatki pedofilów, którzy mają również na koncie zarzut kolportowania pornografii dziecięcej.

W powieści komisarz rozmawia z ciężko chorym księdzem, Edmundem Krupą, a pomaga mu w rozwikłaniu sprawy pedofilskiej bardzo nowoczesny i pełen pomysłów ksiądz Marek. Wreszcie, znika John Slade. Okazuje się, że agent FBI miał w przeszłości pewien związek z mordercą, który się mści na ludziach, którzy mu kiedyś zaszli za skórę. Porywa Slade’a, jego matkę, oraz „dziewczynę” Slade’a.

Powieść kończy się happy-endem: samobójczą śmiercią mordercy. Ale nie można ujawniać osoby mordercy i rozwiązania zagadki amerykańskich zabójstw oraz zagadki międzynarodowej siatki pedofilów.

Interesujący kryminał. Autor umiejętnie połączył wątek polski z amerykańskim. Okazuje się, że podobnie może łączyć owe wątki samo życie.

                                                                                                                      Jacek Potocki

Klaudiusz Szymańczak „Mroczny świt”, „Wydawnictwo Literackie”, Kraków 2020, str. 352

W wydaniu nr 231, luty 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polityka i narty
 2. ALBA LACH HERITAGE

  Jak Polak ze Szkotem...
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Samobójczy happy end
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA obawiają się Chin
 5. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Bohaterowie "po przejściach"
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Szkoła
 7. POLITYKA DECYDENTA

  To nie tylko fabryka świata
 8. WIATR OD MORZA

  Atestacja stanowisk
 9. OPOWIADANIE

  Nosorożec
 10. SZKOŁA DECYDENTA

  "Znów za rok matura..."
 11. ANGLIK IN POLAND

  Takie były początki
 12. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Same bestsellery...
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  GROM i jego ludzie
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Czy to była Targowica?
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potrzeba dystansu
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O Polakach i o Niemcach
 17. OPOWIADANIE

  Pies
 18. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Trudno się oderwać
 19. WIATR OD MORZA

  Ach, ten luty
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nokaut przez trawers
 21. HISTORIA DECYDENTA

  Niechętni krucjatom