Established 1999

IKEA W ŻAŁOBIE

28 stycznia 2018

Zmarł Ingvar Kamprad

W wieku 91 lat zmarł założyciel międzynarodowej firmy IKEA. Piszę o tym z kilku względów. Przede wszystkim dlatego że obawiam się że polskie media nie podniosą tej informacji na odpowiedni poziom.

Ingvar Kamprad

Chcę przypomnieć, że kiedyś Polska pomogła mu, gdy ze względów ideologicznych firmy zachodnie, w tym szwedzkie, bojkotowały produkcję IKEI. Postawił na Polskę, a konkretnie na polskie firmy meblarskie, które do dzisiaj bardzo się rozwinęły. Także i tu, w Elblągu skąd piszę, dlatego pozwalam sobie na to wspomnienie.

28.01.2018 r. o godz. 12:00 we wszystkich sklepach i magazynach IKEA na świecie 160.000 pracowników i dziesiątki tysięcy klientów uczczą minutą ciszy patrona tej firmy.

Ingvar Kamprad. Znany ze skromności i innowacyjnych zasad pracy. W IKEA, nie tak jak w kapitalizmie, nie ma „wyścigu szczurów” wśród pracowników. Panuje zasada pracy zespołowej w celu wspólnego rozwiązywania problemów. Tydzień bez narady, to dzień stracony…

Szwedzkich pracowników co roku podejmował w swojej posiadłości, nawet gdy go nie było, aby integrowali się na rzecz firmy. Niedawno powiedział: „Jak umrę, to żałoba jeden dzień, a potem do pracy”.

Piszę także dlatego, że PiS chce odwdzięczyć się Jemu, zamykając sklepy IKEA w niedzielę i święta. Przecież do tych wielkopowierzchniowych sklepów chodzi się kupować meble itp. produkty, a nie wódkę i żywność. Takie zakupy trzeba przemyśleć, uzyskać doradztwo pracowników. Niedziele i soboty mają największe obroty. Czy już do końca zgłupieliśmy?

Trochę statystyki IKEI: w Polsce średni dochód roczny 155 mld zł, zysk 3 mld zł, na same premie pracowników 2 mld zł, zaś rocznie odwiedza IKEĘ 783 mln ludzi…

Spytałem Szwedów, jak przyjęli wiadomość o ograniczeniach handlu w weekendy w Poklsce? Z dobrze poinformowanego żródła wiem, że nie rozdzierają zbytnio szat. Polski rynek to jeden z mniejszych. Powiedzieli, że przede wszystkim dotknie to pracowników, gdyż obroty znacznie spadną, w dalszej kolejności może to dotknąć polskich producentów mebli. To będzie wasz problem, a nie nasz…

Panie Prezesie! Jeszcze jest czas aby zlikwidować największą głupotę jaką PiS chce zafundować przy ustawie o zakazie handlu w święta i niedziele. To także strzał w kolano, bo spadnie dochód z vatu do budżetu państwa.

No i afront w stosunku do zmarłego.

Sławomir J. Czerniak

W wydaniu nr 194, styczeń 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. IKEA W ŻAŁOBIE

  Zmarł Ingvar Kamprad
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Turcji
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pakistan, Afganistan z Chinami w tle
 4. POLSKA WĘGLEM STOI

  Lobby trzyma się mocno
 5. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Trzeba mieć świadomość
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice stare i nowe
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Najwyższy stopień wtajemniczenia
 8. KU PAMIĘCI I ROZWADZE

  Polityczne fantasmagorie
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Mało znany, ciekawy kraj
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Urwis o złotym sercu
 11. WIATR OD MORZA

  Pod Twoją obronę...
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktatura nie będzie trwać wiecznie
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potop mętniactwa