Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

12 wrzesień 2019

Dyskretny urok angielskiej arystokracji

Autorką książki jest druga żona ósmego earla Carnarvon, Fiona, była projektantka mody.

Natomiast jej bohaterką jest Almina Carnarvon, prababka ósmego earla, nieślubna córka niezwykle bogatego żydowskiego bankiera, Alfreda de Rothschilda, wydana za mąż w 1895 roku za piątego earla Carnavon, George’a Edwarda.

W książce przedstawiono realistycznie angielską klasę próżniaczą, arystokrację, pławiącą się w niewyobrażalnych luksusach i żyjącą nieustannie na kredyt czyli wydającą znacznie więcej, niż wynosiły jej dochody.

Autorka, która swój arystokratyczny tytuł zawdzięcza wyłącznie małżeństwu, niejednokrotnie akcentuje „dwuznaczną pozycję towarzyską” Alminy, wynikającą z faktu, że była nieślubną córka Rothschilda, który dopiero niedawno uzyskał tytuł szlachecki. Na uwagę zasługuje opis ślubu, z udziałem tzw. znakomitego towarzystwa, czy rozpoczęcie przez Alminę nowego etapu życia, poprzez usadowienie się w starej, arystokratycznej rezydencji, w zamku Highclere, o którym sporo jest w książce.

Wprawdzie Almina była zakochana w swoim mężu, ale autorka nie ukrywa, że małżeństwo było sui generis transakcją: bogaty Rothschild pokrył ogromne długi piątego earla, który nieustannie podróżował, polował i wydawał bale dla „towarzystwa”. George Edward był też zapalonym miłośnikiem wszelkich nowinek technicznych; pewnego dnia doszło do poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego i tak wcześniej, bo od urodzenia, schorowany earl nigdy już nie doszedł do siebie. Autorka wiele pisze o relacjach earla i Alminy z rodziną królewską, wiele pisze o majątku i o ogromnej służbie w nim zatrudnionej. Relacje earla ze służbą można skwitować oceną: dobre to było panisko.

Dzięki pieniądzom bankiera Rothschilda, Almina i jej mąż, mimo ogromnych i niekontrolowanych wydatków, żyli na bardzo wysokim poziomie: earl nadal był niepoprawnym utracjuszem, a Almina, przyzwyczajona do życia w luksusie, nie liczyła się z groszem.

Na uwagę zasługuje idea, która była autorstwa Alminy: uruchomienie w zamku Highclere szpitala dla angielskich oficerów rannych w I wojnie światowej, zwanej wówczas Wielką Wojną. Projekt mógł zostać zrealizowany tylko dzięki pieniądzom Rothschilda. Wreszcie, rola piątego earla w wykopaliskach w Egipcie, obok słynnego archeologa Howarda Cartera. Ta współpraca przyniosła earlowi światowy rozgłos.

Zresztą, niedługo potem, earl umiera na posocznicę, czyli sepsę. Podobnie kończy życie jego brat, Aubrey.

Znakomite książka. Wprawdzie wiele elementów z życia angielskiej arystokracji i historię zamku odsłonił dobrze przyjęty serial „Downton Abbey”, ale warto tę książkę przeczytać, by dowiedzieć się o tle wielu wydarzeń, doskonale przedstawionych przez autorkę.

                                                                                                 Jacek Potocki

Hrabina Carnavon. „Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere”. Tłum. Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Fotografie Józefa Czechowicza
  2. PENSJA MINIMALNA

    Koniec zabawy
  3. KOBIETY DECYDENTA

    Aktorka totalna
  4. Z KRONIKI BYWALCA

    Piękna przestrzeń
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Chłopiec inny niż wszyscy
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Palma premiera Trudeau
  7. EKOLOGIA DECYDENTA

    Inna Warszawa
  8. THRILLER DECYDENTA

    Produkcja "nadludzi"
  9. W SALONIE IMR

    Czarnocin bije na głowę
  10. KOBIETY DECYDENTA

    Piękna konfidentka carskiej policji
  11. HISTORIA DECYDENTA

    Dyskretny urok angielskiej arystokracji
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Po Iraku Iran?
  13. DECYDENT POLIGLOTA

    Czas na język niemiecki
  14. WIATR OD MORZA

    Elbląskie nawiedzenie
  15. POLITYKA DECYDENTA

    Życzliwy Polsce
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Pierwszy krok na Księżycu
  17. WIATR OD MORZA

    Ciszej nad tą trumną...
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Unieść się honorem