Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

20 październik 2021

Bohaterstwo polskich pilotów

Jest to książka o chwale polskiego lotnictwa myśliwskiego na wszystkich frontach II wojny światowej. Autor walczył w składzie Dywizjonu 302 w bitwie o Wielką Brytanię, stąd jego doskonała znajomość tematu.

We wstępie pisze o zacofaniu polskiego lotnictwa w porównaniu z lotnictwem niemieckim we wrześniu 1939 roku i uważa, że kampanię wrześniową można uznać za przegraną dla polskiego lotnictwa. Autor pisze o konkretach: jakie było w 1939 roku lotnictwo niemieckie, a jakie polskie, choć piloci polscy byli wówczas zdeterminowani i prowadzili  twardą walkę. Luftwaffe poniosła we wrześniu 1939 roku duże straty. Autor pisze o tych stratach, a także o stratach polskiego lotnictwa. Potem były walki we Francji.

Autor koncentruje się na roli i składzie polskiego lotnictwa, na jednostkach pomocniczych i na ich problemach, wynikających w dużej mierze, co pokazał bieg wydarzeń, z pokojowego trybu tego biegu na froncie francusko-niemieckim. Była to „dziwna wojna”, a wojska sojusznicze, czyli angielsko-francuskie, tkwiły bezczynnie w umocnionych okopach. Lotniska nie miały należytej ochrony, a czasem były zupełnie nieprzygotowane do przyjęcia samolotów, co skutkowało  stratami, zarówno w sprzęcie, jak i ludziach. Wojna we Francji zakończyła się zwycięstwem Niemiec, a polscy lotnicy przenieśli się do Anglii, by bronić Wysp Brytyjskich.

Autor pisze o uratowaniu się ludzi i ich przedostaniu się do Anglii, wspominając jednocześnie o dostaniu się całego sprzętu, pozostawionego na plażach Dunkierki, w ręce wroga. Pisze też o konferencji w dniu 13 lipca 1943 roku, na której uzgodniono plan inwazji na Anglię i rolę w nim poszczególnych rodzajów broni. W planie tym zmasowaną operację przeciwko brytyjskiemu lotnictwu miała podjąć Luftwaffe. Potem miał nastąpić desant niemiecki na wyspy.

Autor pisze o organizacji brytyjskiego lotnictwa, wiele pisze też o samolotach, o podziale „Bitwy o Anglię” na okresy, o wpływie pogody na operacje lotnicze. Konkludując, autor jest zdania o dużej porażce niemieckiego lotnictwa w „Bitwie o Anglią”. Pisze też o sukcesach polskich lotników, choć Anglicy, źle nastawieni do cudzoziemców, początkowo nie tworzyli polskich dywizjonów; Polacy walczyli w ramach dywizjonów RAF, Ministerstwo Lotnictwa zgodziło się na utworzenie polskich dywizjonów dopiero w lipcu 1940 roku, kiedy zagrożenie Wysp Brytyjskich ze strony akcji Luftwaffe znacznie wzrosło, choć dowódcami dywizjonów byli nadal Brytyjczycy.

Autor podaje polskie i brytyjskie składy pilotów dywizjonów 302 i 303, oraz pisze o ich operacjach, również nad kontynentem europejskim, o sukcesach i wypadkach. Autor uważa, że pod koniec 1942 roku polskie dywizjony zdobyły przewagę nad Luftwaffe. Pisze też o działaniach Polskiego Zespołu Myśliwskiego na froncie afrykańskim, pisze o operacjach Polskich Sił Powietrznych, pisze o nowych samolotach dla dywizjonów, wreszcie o udziale polskich pilotów myśliwskich w walkach na drugim froncie, czy na tzw. dalekich trasach (Belgia, Holandia).

Koniec książki zawiera podsumowanie wysiłku polskich pilotów. Autor ujawnia, że w pierwszych miesiącach Bitwy o Anglię w dywizjonach brytyjskich walczyło 81 polskich pilotów myśliwskich, potem ich przybywało do walki na różnych frontach, m.in. w Chinach, w Polsce, na Ukrainie. Koniec wojny i cechy polskich pilotów.

Książka warta przeczytania. Została napisana przez uczestnika bojów lotniczych na różnych frontach. Wysokiej jakości przekazu dodają jej wyjątkowe zdjęcia z tamtych lat oraz wykazy składu polskich dywizjonów i rodzajów samolotów, zamieszczone na końcu książki.

                                                                                               Jacek Potocki

Wacław Król, „ Loty ku zwycięstwu. Polscy myśliwcy 1939-1945”.

Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2021, s. 339

W wydaniu nr 239, październik 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. RELIGIA DECYDENTA

    Prymas Wyszyński o rewolucji
  2. WIATR OD MORZA

    Dokąd idziemy i po co zmierzamy
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Rosja, Chiny i talibowie
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rodzina
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Bohaterstwo polskich pilotów
  6. KRAJOWY INSTYTUT KONTROLI BIZNESOWEJ

  7. WARSZAWA DECYDENTA

    Pałac Saski: stare fotografie
  8. RELIGIA DECYDENTA

    Upadek Kościoła w USA
  9. PRZYSZŁOŚĆ ŚLĄSKA

    OZE i nowe technologie
  10. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Dobry debiut
  11. HISTORIA DECYDENTA

    Odważny dyplomata
  12. DECYDENT GLOBTROTER

    Miejsca pod ziemią
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Kreatury
  14. WIATR OD MORZA

    Kupa mięci
  15. HISTORIA DECYDENTA

    Ważne zapiski