Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

22 marzec 2021

Zawsze Polska

Książka przedstawia w rozwoju historycznym działania w celu przygotowania Polski na wypadek zagrożenia.

Przedstawia je od powstania państwa polskiego do chwili obecnej, bowiem  przeszłość daje możliwość przetrwania i rozwoju państwa obecnie i w przyszłości.

Zatem na pierwszy rzut oka jest to jakby książka o historii państwa polskiego, ale w rzeczywistości nie ogranicza się ona do dziejów państwa polskiego, które ulegały zmianie. Podstawy bezpieczeństwa Polski zostały trwale stworzone w odległej przeszłości.

Autor w swojej pracy powołuje się na wielu swoich poprzedników, zajmujących się nauką o bezpieczeństwie, a które to prace dotyczą natury bezpieczeństwa narodowego, jego prawidłowości. Rozdział pierwszy zawiera analizę uwarunkowań polityczno-strategicznych państwa w kontekście budowania jego zdolności obronnych. Rozdział drugi dotyczy kreowania relacji z innymi państwami, a zwłaszcza z sąsiadami, natomiast rozdział trzeci zajmuje się formami zmotywowania społeczeństwa do działań propaństwowych, czyli budowaniem społecznej bazy bezpieczeństwa narodowego.

Autor zaznacza, że newralgiczne  położenie geopolityczne państwa polskiego wymusza priorytetowe traktowanie polityki bezpieczeństwa. A to położenie już w momencie powstania Polski było niejako peryferyjne, oddalone od szlaków pielgrzymkowych.

Za budowniczego Polski uznaje się Mieszka I, który przyjął chrześcijaństwo w 966 roku w obrządku rzymsko-katolickim, nie zaś bizantyjskim. Autor zajmuje się sakralizacją władzy książęcej przez nową wiarę, ówczesnymi zasadami obrony państwa, wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski za Bolesława Chrobrego, który poprzez swoją koronację doprowadził do pełnej suwerenności państwa polskiego.

Pisze o najazdach czeskich, o konieczności przebudowy militarnej Polski za kolejnych władców, o stosunkach z Rzymem, wreszcie o relacjach z sąsiadami, o rozbiciu dzielnicowym, czyli  o „defragmentacji” Polski, o słabości ówczesnej Polski z powodu właśnie rozbicia dzielnicowego.

W książce przytoczone zostały próby zjednoczenia państwa polskiego i jego powrót na scenę polityczną. Silny powrót, który trwał od początku XIV wieku do końca dynastii Jagiellonów. Autor wiele pisze o zmianach w sferze obronności za Kazimierza Wielkiego, głównie w zakresie rozbudowy fortyfikacyjnej kraju.

Pisze też o problemach innych ówczesnych państw. Zaznacza, że okres świetności Polski to era Jagiellonów, którym proponowano trony w innych państwach. Słynny Hołd Pruski. Tomasz Kośmider pisze o wielkiej roli polskiej dyplomacji, o administracyjnym podziale ówczesnego państwa, o społeczeństwie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, o zgubnej pozycji szlachty, o gwarancji swobód indywidualnych.

Okres wolnych elekcji jest, poza monarchią Stefana Batorego, raczej zgubny dla Polski. Rosnąca destabilizacja to tzw. protektorat rosyjski, ale i próby zreformowania państwa pod koniec jego niepodległego bytu: Konstytucja 3 Maja. Okres zaborów, powstania narodowe  i niepodległość Polski. Autor wymienia kilku przywódców, pisze też o kształcie terytorialnym Polski, o negatywnej dla Polski roli Anglii i Francji, o płytkości operacyjnej polskiego obszaru wojny.

Wreszcie, wybuch II wojny światowej, agresja niemiecko-radziecka i okres PRL, a także podporządkowanie ówczesnej Polski ZSRR. Jak działał  ówczesny system obronny państwa? Sytuacja po 1989 roku i obecny system obronny… Autor zastanawia się nad celami strategicznymi Polski, nad stosunkami Polski z sąsiadami, nad  naszym członkostwem w NATO.

Wiele miejsca w książce zajmują rozważania autora nad rolą Kościoła katolickiego w naszym kraju. Te rozważania mogą natrafić na spore trudności, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Kościele.

Bardzo interesująca, wieloaspektowa książka o bezpieczeństwie naszego kraju w wymiarze historycznym.

                                                                                                 Jacek Potocki

Tomasz Kośmider, „Bezpieczeństwo państwa polskiego. Rozważania w kontekście historycznych doświadczeń”. Wydawnictwo „Difin”, Warszawa, str. 243

W wydaniu nr 232, marzec 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Cuda i dziwy
  2. DECYDENT POLIGLOTA

    Wszystko o języku francuskim
  3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Nowy Ład
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Zawsze Polska
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Chiny zagrażają gospodarce USA
  6. WIATR OD MORZA

    Osiecka
  7. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Przeszczepy
  8. ANGLIK IN POLAND

    Murzyniątka czy żołnierzyki?
  9. ALBA LACH HERITAGE

    Chopin w Szkocji
  10. RELIGIA DECYDENTA

    Cuda po śmierci
  11. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Zabójstwo "przez pomyłkę"
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Samce z gumową pałką
  13. SZTUKA DECYDENTA

    Prawda o grabieżcach
  14. WIATR OD MORZA

    Idy marcowe
  15. HISTORIA DECYDENTA

    Sanatorzy o brudnych rękach
  16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rok wojny
  17. HISTORIA DECYDENTA

    Intrygi na francuskim dworze
  18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Ten nasz przeregulowany świat
  19. ANGLIK IN POLAND

    Brexit shock
  20. BAŚŃ W WERSJI SCIENCE FICTION

    Helena i AI (Piękna i bestia)
  21. ALBA LACH HERITAGE

    Dlaczego Szkocja?
  22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Komu niezbędny jest dystans?
  23. LEKTURY DECYDENTA

    Terroryzm to przemoc polityczna