Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

17 luty 2021

Szkoła

Jest to wspomnienie o szkole w latach 50-tych XX wieku. Chodzi o Liceum Ogólnokształcące w Kraśniku, mieście na Lubelszczyźnie.

Książka obejmuje opis i działalność nauczycieli, uczniów i samej szkoły. Nie jest to jednak pamiętnik, choć częściowo może za taki pamiętnik uchodzić, jak pisze we wstępie ksiądz Edward Walewander, profesor KUL-u. Idea napisania i wydania książki zrodziła się podczas VIII Zjazdu Absolwentów i Wychowanków LO w Kraśniku.

Najpierw opis i krótka historia budynku szkoły. Autor rozpoczyna naukę w opisanej szkole w roku szkolnym 1950/51. Czytelnik ma okazję zapoznać się z pełną listą uczniów i nauczycieli.  Wielu uczniów mieszkało wówczas na stancjach. Pewna, choć raczej niewielka, liczba uczniów dochodziła codziennie z okolicznych wsi. Dobrze wspominany przez autora jest egzamin wstępny do liceum, równie dobrze są przedstawiane na kartach książki, pierwsze kontakty z nauczycielami. Natomiast uczniowie byli różni: zarówno zdyscyplinowani jak i dość swawolni; pilni i leniący się, nie chodzący na lekcje i chodzący „w kratkę”.

Autor pisze sporo o kolegach i o coraz większych wymaganiach w wyższych klasach. Pisze o ówczesnej biedzie, zarówno poszczególnych uczniów, jak i samej szkoły oraz nauczycieli. Zwłaszcza trudne były warunki uczniów na stancjach, na które nierzadko wpływała patologia wśród właścicieli stancji. Wprawdzie były jakieś stypendia i funkcjonowała w LO Komisja Stypendialna, były też internaty, ale to wszystko było kroplą w morzu potrzeb.

Autor wspomina szkolne życie kulturalne: teatr amatorski, zespoły artystyczne; wszystko to było pod baczną uwagą działaczy ZMP, którzy czuwali nad właściwym nurtem politycznej propagandy, zwłaszcza w odniesieniu do stosunków z ZSRR i do postaci Józefa Stalina.

Mieczysław Maciejak wspomina perypetie ze szkolną biblioteką, wspomina nauczanie religii, działalność Szkolnego Klubu Sportowego, czy zajęcia z przysposobienia wojskowego. Pisze też o brygadach żniwnych „Służby Polsce”. Wreszcie matura i bal maturalny.

Co nastąpiło potem? Z wieloma kolegami i koleżankami kontakt utrzymał się, ale z pewną grupą został zerwany. Sporą pomocą w lekturze książki są liczne tabelki, a także wspomnienia uczniów. Wstrząsające są zwłaszcza wspomnienia uczniów pochodzących ze Wschodu. Czytelnik dowiaduje się o zesłaniach do Azji, o aresztowaniach bliskich przez NKWD. Na szczególną uwagę zasługuje dodatek do książki w postaci albumu ze zdjęciami uczniów w latach szkolnych i na Zjeździe Absolwentów i Wychowanków, po latach.

Książka może stanowić zachętę do stworzenia podobnych publikacji o innych szkołach w Polsce.

                                                                                              Jacek Potocki

Mieczysław Maciejak. „Rocznik 1954: sześćdziesiąt lat później”. Wydawnictwo „Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza”, Warszawa 2018, str. 313

W wydaniu nr 231, luty 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Polityka i narty
  2. ALBA LACH HERITAGE

    Jak Polak ze Szkotem...
  3. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Samobójczy happy end
  4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    USA obawiają się Chin
  5. POWIEŚĆ DECYDENTA

    Bohaterowie "po przejściach"
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Szkoła
  7. POLITYKA DECYDENTA

    To nie tylko fabryka świata
  8. WIATR OD MORZA

    Atestacja stanowisk
  9. OPOWIADANIE

    Nosorożec
  10. SZKOŁA DECYDENTA

    "Znów za rok matura..."
  11. ANGLIK IN POLAND

    Takie były początki
  12. KSIĘGARNIA DECYDENTA

    Same bestsellery...
  13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    GROM i jego ludzie
  14. POLITYKA DECYDENTA

    Czy to była Targowica?
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Potrzeba dystansu
  16. LEKTURY DECYDENTA

    O Polakach i o Niemcach
  17. OPOWIADANIE

    Pies
  18. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Trudno się oderwać
  19. WIATR OD MORZA

    Ach, ten luty
  20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Nokaut przez trawers
  21. HISTORIA DECYDENTA

    Niechętni krucjatom