Established 1999

GÓRY DECYDENTA

10 listopad 2021

Wspinaczka

Jest to książka o wspinaczce na Lhotse, wiosną 2019 roku, a Lhotse to czwarta po względem wysokości (7700 m.n.p.m), góra świata.

Góra ta pozostaje w cieniu bliskiego Everestu, na który autorka weszła w 2013 roku, o czym napisała książkę. Autorka polubiła „tamte tereny” i właściwie już w 2013 roku podjęła decyzję o wejściu na Lhotse, gdzie zresztą zginął najsłynniejszy polski alpinista, Jerzy Kukuczka.

Autorka bardzo szczegółowo opisuje swoją wyprawę, a także wypadki, innych wspinaczy, którzy zginęli w jej trakcie. Wspomina, że na tę górę weszło 24 Polaków, w tym 6 kobiet. Wszystkie przypadki „polskie” zostały w książce wymienione. Charakterystyczne cechy każdej wyprawy to możliwość poznania wielu znanych wspinaczy i wejścia w tzw. międzynarodowe towarzystwo.

Na uwagę zasługuje rozmowa, a właściwie to wywiad autorki ze znanym wspinaczem Krzysztofem Wielickim, który wszedł na Lhotse już w 1988 roku. Warto też przeczytać o przygotowaniach autorki do wyprawy, by ani przez chwile nie pomyśleć, że na tę górę można po prostu wejść „z ulicy”. Trzeba  mieć  kondycję i środki finansowe: na samolot, by dolecieć, oraz na przeżycie na miejscu. Dla uświadomienia, jakie są to środki, autorka informuję, że wiosną 2019 roku koszty wspinaczki na Lhotse od strony nepalskiej wynosiły ok. 20.000 USD.

Czytamy o pobycie autorki w stolicy Nepalu, Katmandu, a także o roli znajdujących się tam agencji, organizujących wspinaczkę. To właśnie te agencje dbają o stronę organizacyjno-logistyczną wyprawy i to im się płaci; bez nich wspinacz nie da sobie po prostu rady. Autorka pisze o Szerpach-tragarzach, „z którymi lepiej nie zadzierać”, o ich stosunku do wspinaczy, o różnych interesujących miejscach w Nepalu, o miejscowych zwierzętach, jakach, o duchownych tybetańskich, o roli pogody i jej wpływie na wspinaczkę.

Pisze też o stronie organizacyjnej i o posiłkach podczas wypraw, o ich uczestnikach, o sprzęcie, o tym, jak utrzymać higienę, w tym parę uwag jest o fizjologii w tych trudnych warunkach.

Sporo miejsca Monika Witkowska poświęca sprawom bezpieczeństwa, a raczej niebezpieczeństwom, jakie czyhają na wspinaczy: np. mało widoczne szczeliny, lawiny  czy zabójcze sople lodu, które w każdej chwili mogą spaść na głowę i zabić wspinacza.

Wreszcie wejście na szczyt Lhotse: niewiele miejsca autorka poświęca temu wydarzeniu, natomiast wspomina liczne tragedie czyli wypadki śmiertelne, zarówno w czasie tej wspinaczki jak i wypadki poprzednie.

Książka przybliża świat gór i jest jednocześnie ostrzeżeniem: góry i wspinaczki są jedynie dla dobrze przygotowanych, fizycznie i pod względem sprzętu. Książkę wzbogacają wspaniałe i unikalne zdjęcia, oraz oddzielone od tekstu informacje.

                                                                                              Jacek Potocki

Monika Witkowska. „Lhotse. Lodowa siostra Everestu”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2021, s. 376

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura