Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

23 grudzień 2019

Do ostatniej kropli krwi

Nie studiujemy historii, która się, niestety, lubi powtarzać – można śmiało zarzucić Amerykanom. Do tej pory żadna siła zewnętrzna nie pokonała Afganistanu: ani Brytyjczycy, którzy w XIX wieku prowadzili dwie wojny z Afgańczykami i trzecią w 1919 roku, ani towarzysze radzieccy w latach 1979-1989. George W. Bush rozpoczął wojnę z talibami afgańskimi w 2001 roku, najpierw jako USA, a potem pod płaszczykiem NATO – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Ostatnie rewelacje amerykańskiego dziennika „Washington Post” uświadamiają amerykańskiej i światowej opinii publicznej, że wbrew oficjalnym twierdzeniom władz, sytuacja w Afganistanie jest fatalna, wręcz beznadziejna: połowa terytorium Afganistanu znajduje się w rękach talibów, pragnących wprowadzić w całym kraju prawo szariatu, a władza rządu, wspieranego przez USA i Zachód, ogranicza się praktycznie do obszaru stolicy czyli Kabulu.

Eksperci uważają, że USA nie miały żadnej strategii tworzenia władz państwa, stąd marazm, jaki ogarniał koalicjantów i władze afgańskie. Z zapisków wynika, że nawet inicjator wojny, prezydent George W. Bush, nie znał ludzi, którzy kierują działaniami amerykańskimi na miejscu.

W grudniu 2018 roku pojawiły się informacje o wycofaniu w 2019 roku połowy 14- tysięcznego kontyngentu USA. Dlaczego nie podjęto takiej decyzji wcześniej? Eksperci twierdzą, że wówczas całe państwo afgańskie by się zawaliło.

Obecny prezydent, Donald Trump, jest przeciwny włączaniu się USA w kosztowne konflikty międzynarodowe, natomiast chętnie widziałby sojuszników Ameryki w walkach, np. Polaków, którzy walczyli i ginęli zarówno w Afganistanie, jak i w ogarniętym chaosem Iraku. Najpierw podjął on decyzję o wycofaniu się USA z Syrii, potem z Afganistanu.

Czy uda się mu nakłonić naszych umiłowanych przywódców, by wysłali naszych bohaterskich żołnierzy do walki z Iranem lub z Chinami? Zobaczymy!!! Bo nam Amerykanie na pewno nie pomogą w sporze z Rosją.

Jak postąpił Franklin Delano w sprawie integralności terytorialnej naszego państwa? To już historia, choć nie tak znów dawna.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. STYL DECYDENTA

    Żyjmy właściwie!
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Do ostatniej kropli krwi
  3. NKWD I DECYDENT

    ZSRR w czasie wojny
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Znieść celibat?
  5. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Zbiór zagadek i rozwiązań
  6. POLITYKA DECYDENTA

    Trump bez tajemnic
  7. 13. MEDIATORY

    Laureaci
  8. NOWELE DECYDENTA

    Perełki polskiej literatury
  9. SMAKI DECYDENTA

    Sery Gusto z Czarnocina
  10. DECYDENT POLIGLOTA

    Wszystko o języku angielskim
  11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

    Od żemyka do konika
  12. WIATR OD MORZA

    Polskie legendy
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Sankcja honorowa
  14. KOBIETY DECYDENTA

    Pomogły wygrać wojnę